Menopoz Nedir: Menopoz kadınların yumurtalıklarının yenilenme olayının bitmesi, doğurganlığını yitirmesidir. Haliyle menopoza kesin girmiş kadınlar hamile kalamaz çocuk sahibi olamazlar. Şu da merak edilen bir sorudur ki; menopoza giren kadınların cinsel istek, arzu ve hayatları genel itibariyle değişmez. Hatta korunmaya gerek duyulmayacağı için daha da renklenebilir.
Menopoz belirtileri şu şekildedir:
Yumurtalıkların yenileme işlevlerini kaybetmeye başlaması nedeniyle adette gecikme, adet düzensizlikleri.
Özellikle sıcak yaz günlerinde menopoz belirtileri boyunda, göğüste, yüz ve yanak bölgelerinde ani sıcak basmaları şeklinde görülür ve rahatsız edicidir. Deride kızarma, terleme, çarpıntı ve huzursuz ruh hali sonuçlarını doğurur.  Ortlama menopoz süreci 1 ile 5 yıl arasıdır. Yukarda sayılan belirtiler gün içerisinde 2-5 kez görülürken, ağır dönem geçirenlerde 20 ile 30 kez görülebilir.
Menopozla birlikte östrojen hormonu üretimi azaldığı için vücutta ısıyı dengeleyen sistem de düzensizleşir dolayisiyle sıcak basmaları psikolojik değil fizikseldir. Sıcak basmaları sadece sıcak yaz günlerinde deil soğuk kış veya ılık bahar aylarında da görülür.
Menopoz dönemi sosyal, çalışan kadınlarda daha hafif görülürken ev hanımlarında daha belirgin ve şiddetlidir. Bu sıcak basmaları gece de tekrarlayabildiği ve uyku kalite ve düzenini bozduğu için yaşam kalitesi de paralel olarak düşer. Uykusuzluk beraberinde unutkanlık, mutsuz bir ruh hali, asabileşme gibi negatif etkileri de beraberinde getirir.
Menopoza giren kadınlar ne yapmalı, bu gibi etkileri aza indirgemek için neler yapabilir neler tavsiye edilebilir:
sigara kullanıcılarına sigarayı bırakmaları kesinlikle tavsiye edilir. 3 beyazdan ( un, şeker, tuz) ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı.  Düzenli spor egzersiz yapılmalı. Kafein tüketilmemeli.  Gün içerisinde tempolu şekilde 20-40 dakika güneş altında arası yürüyüş yapılmalı ve özellikle süt ürünleri bolca tüketilmelidir.