Maydanozun Faydaları
Maydanoz birçok ülkede genellikle salatalarda kullanılan, küçük fakat çok faydaları bir bitkidir. Akdeniz ülkelerinde yetişen maydanoz yaklaşık 2 bin yıldık ilaç sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Maydanozda en çok bulunan vitamin A vitaminidir. Bunun dışında C ve K vitaminleri bakımından da çok zengin bir bitkidir. Sindirim sistemine çok faydalı olan maydanoz ayrıca bağırsak, idrar yolu, böbrek taşı, astım ve bronşit gibi rahatsızlıklarında tedavisinde çok etkilidir. Bunun dışında solunum yollarında oluşan Enfeksiyonlara ve yol açtığı problemlere de iyi gelmektedir.
Maydanozun içeriğinde yüksek miktarda kalsiyum bulunur ve kemik sağlığını aşırı derecede destekler. Ayrıca içeriğinde demirde bulundurduğu için anemi gibi hastalıkların önüne geçer. Yağ bakımından düşük ancak kalori açısından zengindir ve maydanozun sağlığa faydaları neredeyse tüm organları kapsamaktadır. Maydanoz bağışıklığı kuvvetlendirir ve çeşitli hastalıkların direncini kırarak bünyeyi korur. Maydanozun en etkili olduğu hastalık ise kanser hastalıklarıdır. Ayrıca kalp hastalıklarında da oldukça etkili bir bitkidir.
Maydanozun Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Bağışıklık Sitemine Etkileri
Maydanozda bulunan esansiyel yağlar sayesinde kalıplaşmış iltihaplar sökülür. Bu sayede iltihaplanmalardan kaynaklanan rahatsızlıklara yakalanma riski de düşer ve bağışıklık sistemini genel anlamda korumaya alır. Güçlü bir bağışıklık sistemine kavuşmanız demek bütün hastalıklara karşı direnç kazandığınız anlamına gelir.
Maydanozun Kansere Etkileri
Düzenli olarak tüketilen maydanoz meme, cilt, sindirim sistemi ve prostat kanseri gibi birçok kanser türüne yakalanma riskini en aza indirir. Maydanozda diğer tüm bitkilere oranla daha çok bulunan ve anti kanserojen etkiye sahip olan apeginen maddesi hem çok güçlü bir antioksidandır hem de kanser ile mücadele eden ender maddelerden biridir. Ayrıca bu madde iltihaplanmalara karşıda çok etkilidir ve tıbbi alanda yaygın olarak kullanılmaktadır.
Maydanozun Kalp Üzerindeki Etkileri
Damar sağlığını tehdit eden ve bünyede aşırı miktarda bulunan amino asitler, dolayısı ile kalp sağlığını da tehlikeye atarlar. Maydanoz içeriğinde barındırdığı folatlar sayesinde amino asitleri etkileyerek onları zararsız maddeler haline getirir. Bu sayede damar sağlığını korurken aynı zamanda kalp sağlığını da korumuş olur. Bunun dışında vücutta koroner krizlerin oluşmasını engelleyen maydanoz aynı zamanda inme gibi problemleri de ortadan kaldırır.
Maydanozun Damarlar Üzerindeki Etkisi
Vücutta bulunan amino asitlerin damar sağlığını tehlikeye attığını anlatmıştık. Ancak maydanozda Hem B vitamini hem de beta karotenler bulunduğu için bu asitlerin etkisini kırar ve damar tıkanması gibi problemleri de ortadan kaldırır. Kana akışkanlık kazandıran maydanoz B vitamini sayesinde damar sağlığını korumaya alır. Ayrıca beta karotenler sayesinde kılcal damarların zarar görmesini de engeller.
Astım Hastalığına Etkileri
Maydanozun astım hastalıklarına çok iyi geldiği bilinmektedir. Düzenli olarak maydanoz suyu tüketmek astım ataklarının şiddetini büyük ölçüde azaltacaktır.
İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Etkisi
Birçok üniversite maydanoz üzerinde araştırmalar yapmıştır ve araştırmaların sonucunda idrar yolunda oluşan Enfeksiyon hastalıklarına maydanoz ile çare bulmanın mümkün olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı tür hastalıkların tedavisinde maydanoz dışında birkaç itki daha keşfedilmiş fakat en etkili bitkinin maydanoz olduğu açıklanmıştır. Ancak bu tür hastalıklarda ilaç tedavisi alıyorsanız maydanoz tüketmeden önce doktorunuza danışmanız gerekir.
Maydanozun Cilt Sağlığına Etkileri
Maydanoz cilt sağlığına çok büyük katkılar sağlamaz ancak serbest radikalleri yok ettiği bilinmektedir. Ayrıca akne lekeleri ve sivilcelere çok iyi geldiğini söyleyebilir. Bunun için maydanoz suyuna bir miktar zeytinyağı veya badem yağı ilave ederek cildinize uygulamanız gerekir. Yarım saat bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın ve yumuşak bir havlu ile nazikçe durulayın. Bu sayede cildinizde bulunan akne, sivilce ve siyah noktalar tamamen silinmiş olacaktır.
Kemik Sağlığına Etkileri
Maydanozda bol miktarda bulunan C, K, A ve B12 vitaminleri ve bazı elementler sayesinde kemik sağlığını olumlu yönden destekler. Ayrıca kalsiyumda içeren maydanoz bu sayede hem kemik hem de iskelet sistemini korumaktadır. Ayrıca bu vitamin ve elementler sinir sistemini de uyararak stres gibi faktörlerin kaybolmasına yardımcı olmaktadır.
Maydanozun Böbreklere Etkisi
Maydanoz yeterli ve düzenli tüketildiği takdirde genel böbrek sağlığını korur ve oluşan taş ve kum gibi maddelerin dökülmesine yardımcı olur. Ayrıca mesanede de oluşan kumların dökülmesine yardımcı olan maydanoz kesinlikle aşırı tüketim yapılmamalı aksi takdirde böbreklere fayda yerine zarar bile verebilir.
Maydanozun Kan Basıncına Etkileri
Vücuttaki kan basıncı değerlerinin düzgün olması gerekmektedir. Çünkü aşırı dengesizlik oluşması durumunda ciddi sağlık problemlerine davetiye çıkarabilmektedir. Maydanozda bulunan folik asit kan basıncı değerlerini sabit tutar ve bu sayede birçok hastalığa karşıda direnç kazandırmış olur.
Saç Sağlığına Etkileri
Maydanozda bulunan ve esansiyel özellik taşıyan yağlar saç derisini onarır ve saç köklerini besler. Saçları koruma altına alan bu yağlar ayrıca dökülmeleri engeller ve saçlara doğal rengini verir. Özellikle maydanoz suyunun saçlara uygulanması daha hızlı sonuçlar doğurabilir.
Eklem Ağrıları ve Romatizmaya Etkileri
Maydanoz üzerinde yapılan araştırmaların hepsinde ağrı kesici özelliği olduğu görülmüştür. Özellikle eklem ağrılarında ve romatizma ağrılarında çok etkilidir. Ayrıca iltihaplanma ve Enfeksiyon gibi problemlerde maydanoz tüketimi tavsiye edilmektedir.
Kabızlık Üzerindeki Etkileri
Maydanoz tüm sindirim sistemini korur ve destekler. Anca özellikle bağırsakların çalışmasına yardımcı olur ve bu sayede de kabızlık sorunlarının oluşmasını büyük ölçüde engellemiş olur. Bu etkisi sayesinde bağırsaklarda bulunan kurtlarında dökülmesine katkı sağlar.
Sinir Sitemine Etkileri
Maydanoz düzenli tüketilirse sinir sistemini uyarır ve uykusuzluk gibi problemleri ortadan kaldırır. Ayrıca genel ruh sağlığına da çok faydalı olan maydanoz stres gibi faktörleri de yok eder. Tüm bunların yanında yorgunluğu giderici bir etkisi bulunur.
maydanozun-faydalari
Maydanoz Suyunun Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Maydanoz suyu çok konsantre bir sıvı olduğundan tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir. Bu suyun tansiyon düşürücü etkisi bulunur ve düşük tansiyon hastalarının tüketmesi kesinlikle tavsiye edilmez.

 • Böbrekleri çalıştırır, idrar söktürücüdür ve zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Bol miktarda demir içerdiği için vücudun demir ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayarak anemi gibi hastalıklara karşı korur.
 • İltihaplanma ve Enfeksiyon problemlerinde çok etkilidir.
 • Prostat ve karaciğerde oluşan tahribatları onarıcı etkiye sahiptir.
 • İçeriğinde bulunan B12 vitamini sayesinde şişkinlik problemlerine çözüm olabilir.
 • Kilo vermek isteyenler için yağ yakıcı özellikleri vardır.
 • Karaciğerin yağ tabakası oluşturmasını engeller
 • Cilt Enfeksiyonlarının engellenmesinde etkin rol oynar
 • Cilde nem kazandırarak kuruluk gibi problemleri yok eder ve kaşıntıyı giderici etki gösterir.

Maydanozun Zararları ve Yan Etkileri
Maydanoz sadece bilinçsiz ve aşırı dozda tüketim yapıldığı zaman yan etki gösterebilir. Bunun dışında bilimsel olarak kanıtlanan herhangi bir zararı bilinmemektedir.

 • Aşırı tüketim baş ağrılarına sebebiyet verebilir ve böyle durumlarda tüketimin hemen kesilmesi gerekir.
 • Aşırı tüketim denge problemleri doğurabilir ve olası bir denge probleminde doktorunuza başvurmanız gerekir.
 • Böbreklerinde problem olan insanların aşırı tüketimden kesinlikle kaçınmaları gerekir.
 • Ayrıca nöbet ve kasılma gibi problemlerinde aşırı veya bilinçsiz tüketimden kaynaklandığı söylenir.

Maydanozun Besin Değerleri
Maydanozun 100 gramında 23 kalori bulunur. Ayrıca; 2,1 gram protein, 0,5 gram yağ, 3,7 gram karbonhidrat, 6748 IU vitamin A, 67 mg kalsiyum, 1,8 mg demir ve 521 mg potasyum içerir.
Öneriler
Maydanoz taze bir şekilde tüketilebileceği gibi kurutularak ta tüketilebilir. Bu sayede her mevsim bulmak mümkün ve bu sayede düzenli tüketim yapılabilecek bir bitkidir. Yukarıda anlattığımız faydalardan aşırı derecede yararlanmak istiyorsanız düzenli tüketime önem vermenizi öneririz.