Mantarın Faydaları
Mantar sağlıklı bir hayat için çok önemli bir besin kaynağıdır. Tüketimi çok yaygın olan mantarın yüzbinlerce çeşidi bulunmaktadır. Yetiştiği coğrafi bölgelerin koşullarına göre farklı şekil ve tatlara sahip olabilirler. Ancak mantarın tüketimi yapılırken ciddi anlamda dikkatli olmak gerekir. Çünkü bu kadar mantar çeşidinin arasında çok az bir kısmı yenilebilir özelliklere sahiptir. Geri kalanların hepsi zehirlidir ve ölüm ile sonuçlanabilecek kadar çok zehir içerirler. Mantarın sağlığa faydalarının en büyük nedenlerinden biri içeriğindeki element, mineral ve vitaminlerdir.
Mantar içeriğinde birçok besin ve element barındırması sadece tek mantar ile alakalı bir durum değildir.  Birçok mantar kendine özgü vitamin ve mineraller içerebilir. Ancak biz ortak özelliklerini anlatacağımız için ortak besin kaynaklarından yola çıkarak ele alacağız. Mantarların genelinde D ve C vitaminleri sabit olarak bulunur. Bunların dışında potasyum, demir, sodyum, fosfor, magnezyum, selenyum, kalsiyum ve bakır mineralleri de bol miktarda bulunmaktadır.
Mantar tüketimi yapmak istiyorsanız ve mantarlar hakkında detaylı bilgi sahibi değilseniz, mantarları kendiniz toplamayı denemeniz yanlış bir hareket olabilir. Zehirli mantarlar ve zehirsiz olan yenilebilir mantarlar bir birine şekil itibariyle çok benzemektedir. Bu nedenle yanlış mantarları toplamanız ve ciddi bir zehirlenme ile karşılaşmanız an meselesi olur.
Mantarın Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Her mantarın kendine göre sağlık açısından faydaları bulunur. Bu durum içerdiği elementler ile değişiklik gösterebileceği gibi yetiştiği coğrafi koşullarda bu durumu etkileyebilir. Mantarların genelinde lif ve doymamış yağlar bulunur. Mantarlarda tıbbi özellikler bulunur ve bunları astım, bronşit, alerjik hastalıklar, artrit, akciğer ve yemek borusu rahatsızlıkları diye sıralamak mümkün.
Mantarın Saç Sağlığına Etkileri
Mantar saç köklerinin kuvvet kazanması için gerekli olan hayati besinleri içermektedir. Saç bakım ürünlerinin bazılarından kaynaklanan kimyasal etkilerin kırılmasını ve saçların beslenmesini sağlar. İçeriğindeki D vitamini sayesinde saçları onarır besler ve dökülmelerin önüne geçer. Ayrıca aşırı miktarda bakır ve selenyum gibi maddeler barındıran mantarlar bu sayede saç derisindeki kepeklenmeleri ortadan kaldırır. Saç dökülmelerine sebep olan demir eksikliğini telafi edebilen mantar ayrıca saçların doğal rengine kavuşmasını sağlar. İçeriğindeki selenyum maddesi sayesinde saç derisinin kuruluktan kaynaklı pullanmasına engel olur. Ayrıca genel saç sağlığını koruyan mantar saçtaki kırılmaların ve zayıflamalarında önüne geçer.
Mantarın Cilt Sağlığına Etkileri
Şekil itibari ile bir şemsiyeye benzeyen mantar cilt sağlığı içinde çok önemlidir. Bol miktarda D vitamini ve selenyum içerdiği için tam bir antioksidan etkisi yaratır. Bu etki sayesinde cildi nemlendirir, kuru ciltlerde oluşan pullanmayı önler, cilde parlaklık kazandırır ve cildin hücre yenilemesi destekler.
Bu nedenler bir araya topladığımız zaman mantarın neden kozmetik sektöründe bu kadar yaygın kullanıldığını anlamış oluruz. Mantar cilt temizliği sağlarken akneleri de büyük ölçüde yok eder. Ayrıca yaşlılıktan kaynaklanan cilt beneklerinin de yok olmasına yardımcı olan mantar aynı zamanda siyah noktaları da temizler. Cilt gözeneklerini açarak cildin hava almasına yardımcı olur ve doku yenilenmesini destekler.
Mantarın Kolesterole Etkileri
Mantarda bolca bulunan protein minerali sayesinde ve liflerinde yardımıyla kolesterol değerleri sağlıklı ve normal değerlere çekilir. Kötü kolesterolü indiren mantar aynı zamanda iyi kolesterolü de yükseltir. Bu nedenle kolesterol hastaları için bulunmaz bir besin kaynağıdır.
Mantarın Kanser Üzerindeki Etkileri
Mantar bir antioksidan özelliği taşıdığı için vücuttaki bakteri, virüs ve serbest radikallerle savaşabilir. Bu sayede kanser oluşumlarını büyük ölçüde ortadan kaldırır. Mantar Özelliklede meme ve prostat kanserinde çok başarılıdır. Kadınlarda da menopoz sonrası kendini gösteren bazı rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olabilir. Bunların dışında güçlü bir antioksidan olan mantar tüm kanser türlerine karşı savaşarak riskleri ortadan kaldırır.
Diyabet Üzerindeki Etkileri
Mantardaki karbonhidrat oranları düşük fakat protein, enzim, vitamin, lif ve mineraller bakımından yüksektir. Bu nedenle diyabet hastalığı taşıyanlar için çok ideal bir diyet olabilir. İçeriğinde bulunan elementler sayesinde nişasta ve şekeri parçalayarak yok eder. Bu sayede şekerin ani yükselmelerini önleyebilir. Şekerin aşırı yükselmesi körlük gibi ciddi rahatsızlıklar doğurabilir. Bu nedenle diyabet hastalarının düzenli olarak mantar tüketmeleri uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.
Bağışıklık Sistemine Etkileri
Mantarda bulunan B, C ve A vitaminleri bir Kombinasyon oluşturur ve bağışıklık sistemini inanılmaz bir şekilde kuvvetlendirir. Antibiyotik özelliği de taşıyan mantar alerjik hastalıkların sebep olabileceği rahatsızlıklara karşı korurken aynı zamanda serbest radikalleri yok eder. Sağlam bağışıklık sistemine sahip insanların hastalanması diğer insanlara oranla çok daha zordur.
Mantarın Kilo Üzerindeki Etkileri
Mantar kalorisi düşük ancak besin değerleri yüksek olan bir gıda olduğu için kilo vermek isteyenlere yardımcı olabilir. Tok tutucu bir hissiyat veren mantar diyet listelerinde her zaman yerini alır. Ayrıca çok ünlü diyetisyenler bile hastalarına mutlaka mantar tüketimi önermektedir.
mantar
Reishi Mantarının Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

 • Bu mantar türü genellikle yaşlanma karşıtı olarak kullanılır ve bu konuda oldukça iddialı bir mantar çeşididir.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bu mantar ayrıca yaşlılık kaynaklı kırışıklıkları da önleyebilir.
 • Serbest radikaller ile savaşır ayrıca cilt sağlığını da korur
 • Güneş yanıkları başta olmak üzere, böcek ısırmalarına da çok iyi gelir.
 • Cilt hücrelerini yeniler, cildin esnek kalmasını sağlar ve ciltteki ölü hücrelerin dökülmesine yardımcı olur.
 • Çin medeniyetinde eski çağlardan bu yana saç dökülmelerine karşı kullanılmıştır. Ayrıca saçların yeniden çıkmasını ve koyu bir renk kazanmasını sağlar.
 • Reishi mantarı bağışıklık kuvvetlendirici etkiye sahiptir ayrıca RNA ve DNA ya direkt etki eder.
 • Bu mantar türü potansiyel karaciğer tahribatlarına iyi gelir ve bu özelliği de bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
 • Depresyon ve stres gibi problemlerin ortadan kalmasına yardımcı olur ayrıca sakinleştirici bir etkisi olan bu mantar türü sinir sistemini de destekler.
 • Kanser hücrelerinin yayılmasını ve oluşmasını engeller. Ayrıca prostat kanserine çok iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
 • Alerjik hastalıkları da önleyebilen bu mantar ayrıca aşırı kiloların verilmesine katkı sağlayabilir.
 • Şiddetli ve kuru öksürük yaşayanlara bu konuda yardımcı olabilir ve genel anlamda solunum yollarını korumaya alır.
 • Kan basıncını normal değerlerde tutmaya yardımcı olan bu mantar ayrıca ciltte oluşan egzema ve mantar türü hastalıklarında tedavisine katkı sağlar

Mantarın Zararları ve Yan Etkileri
Birçok faydası olan mantarlar aşırı tüketim yapılması durumunda bunun aksine birçok zarar doğurabilmektedir. Tüketilen mantarlar zehirli olmasa bile aşırıya kaçıldığında ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

 • Mantar bazı insanlarda yorgunluğa sebebiyet verebilir ayrıca hassas bünyeye sahip insanlarda mide problemleri, kusma ve yüksek ateş gibi yan etkilere sebep olabilir.
 • Karın ağrısı ve sancı gibi bazı sağlık problemlerine yol açabilen mantar aynı zamanda mide krampı gibi problemlerde doğurabilir.
 • Bazı mantar çeşitleri zehirli olmasa da sinir sistemini aksi yönde uyararak halisünasyon görmeye neden olabilir.
 • Cilt üzerinde alerji, karıncalanma ve uyuşma gibi sorunlar doğurabilir
 • Mantarlar ruh hastalıklarına ve baş dönmelerine sebep olabilir
 • Aşırı derecede mantar tüketimi şiddetli baş ağrılarına neden olabilmektedir.

Mantarın Besin Değerleri
Mantarın 100 gramında 203 kalori bulunmaktadır. Ayrıca; 13,9 gram karbonhidrat, 13,5 gram yağ, 12,4 gram protein, 188 IU vitamin A, 75,2 mg kalsiyum, 192 mg sodyum ve 1,4 mg demir içermektedir.
Öneriler
Dünyada toplam 1 milyon 400 bin çeşit mantar bulunmaktadır. Ancak bu türler arasında sadece 10 tanesinin yenilebilir olduğu bilinmektedir. Bu nedenle tüketiminde çok dikkat edilmesi gereken bir gıdadır. Size tavsiyemiz kendiniz toplamamanız ve hazır olarak marketlerde satılanlardan almanız. Kadınların gebelik döneminde mantar tüketmeleri de önerilmemektedir.