Mangonun Faydaları
Mango meyvesi ‘’meyvelerin kralı’’ olarak bilinir ve besin değerleri bakımından diğer tüm meyveleri geride bırakır. Kendine özgü bir Aroması, mükemmel bir kokusu, tadı ve sağlığa faydaları ile işlevsel besinler arasında ayrıcalık kazanıyor. Lezzetli bir mevsimlik meyve olan mango tropiklerde yetişmektedir. Anayurdunun Hindistan yarım adasından Himalayaların güneyine kadar uzanan düzlükler olduğu düşünülmektedir. Mango sınıf olarak Anacardiaceae familyasının egzotik bir meyvesidir.
Cilt sağlığı başta olmak üzere neredeyse tüm organlara faydası bulunan mango tam bir hayat iksiri niteliğindedir. Mangonun sağlığa faydalarını anlatırken en çok cilt sağlığı üzerinde durmamızda, mangonun cilt sağlığına ne kadar faydalı bir meyve olduğunu göstermektedir.
Mangonun Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Kanser ve Kolesterol Üzerindeki Etkileri
Mangoda bol miktarda bulunan kuersetin ve astragalin maddeleri sayesinde kanser hücreleri ile savaşır. Özellikle meme kanseri ve kolon kanserine karşı etkili bir koruma sağlayan mango ayrıca lösemi ve prostat kanserine karşıda korumaktadır.
Bol miktarda C vitamini içeren mango ayrıca lif ve pektin maddelerini de içerir. Bu maddeler kandaki kolesterol dengelerini sağlıklı ve doğal seviyelere çeker. Taze tüketilen bir mango size bol miktarda potasyum kazandıracaktır ve bu sayede kalp ritimleri ve kan basıncı kontrol altına alınacaktır.
Diyabet ve Sindirime Etkileri
Mangonun sadece meyvesi değil yaprakları da tıbbi amaçlarla ile kullanılabilir. Diyabet hastalarının 6 adet mango yaprağını bir kapta kaynatarak gece boyunca buharını içine çekmesi şeker oranlarını normal değerlere getirecektir. Bu işlem insülin seviyelerini de ayarlayacaktır ve mango çok düşük bir glisemik indekse sahiptir.
Mangoda bulunan protein parçalayıcı enzimler sayesinde ve bol lif içerdiği için hem boşaltım sistemine hem de sindirim sistemine katkı sağlayacaktır. Ayrıca bu lifler mide sağlığına da çok faydalıdır ve mide duvarını güçlendirici etki gösterir.
Kilo ve Cinsel Güce Etkileri
Mangoda bulunan bazı vitamin ve mineraller mideyi tok tutarak kilo alımını durdurabilir ve zayıflamaya yardımcı olabilir. Ayrıca içeriğindeki bazı elementler yağ yakıcı olduğu için kilo verme işlemi sanıldığından daha erken sonuçlanabilir.
Mango meyvesinin afrodizyak etkisi bulunmaktadır ve bu nedenle aşk meyvesi adını almıştır. Erkeklerde cinsel gücü arttıran mango içeriğindeki E vitamini sayesinde seks hormonlarını düzenler ve isteğin artmasını sağlar.
Göz Sağlığına Etkileri
Mangoda bulunan A vitamini sayesinde genel göz sağlığına katkı sağlar. Düzenli olarak tüketilen mango başta gece körlüğü olmak üzere birçok göz hastalığına karşı etkilidir. Ayrıca göz kuruluğu ve yaşlılıktan kaynaklanana katarakt gibi rahatsızlıklarında giderilmesine yardımcı olur.
Bağışıklık Sistemine Etkileri
Mango meyvesi 25 çeşit karotenoid ve C ile A vitaminlerini bolca içermektedir. Bu maddeler ve vitaminler sayesinde bağışıklık sistemine mükemmel katkıda bulunur ve güçlendirir. Güçlenene bağışıklık sistemi sayesinde hastalıklara karşı vücudun direnci artar. Bu sayede istenmedik sağlık problemlerinin oluşma riski en aza iner.
Mide ve Böbrek Taşlarına Etkisi
Mango yaprağı ile hazırlanan çar sayesinde mide ağrılarından ve rahatsızlıklarından kurtulmak mümkün oluyor. 15 tane mango yaprağını suda kaynatıp bir gün beklettikten sonra her gün düzenli olarak aç karına içtiğinizde, birçok mide probleminden kurtulacaksınız.
Çin tıbbında belirtilenlere göre mango meyvesi soğutma enerjisine sahiptir. Bu nedenle böbrek ve mesanede taş ve kum oluşma riskini azaltmaktadır.
Astım ve Kemik Sağlığına Etkileri
Beta karoten maddesinin tüketilmesi astım ataklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Mangoda bol miktarda bulunan beta karoten sayesinde astım hastalıklarının önüne geçilebilir ve şiddeti azaltılabilir. Ayrıca K vitamini içeren mango bu sayede genel kemik sağlığını da korumaktadır. İçeriğinde kalsiyumda barındıran mango hem kemik sağlığını hem de iskelet sistemini desteklemektedir.
Mango on a white background
Mangonun Cilt Üzerindeki Etkileri ve Uygulanışı

 • Cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.
 • Siyah noktaları ve akneleri temizleyici bir etkiye sahiptir.
 • Yaşlanma karşıtı etkiye sahip olan mango yaşlılıktan kaynaklanan kırışma ve benzeri problemlerin çözülmesine yardımcı olur
 • Cildin genel durumunu kontrol altına alarak iyileştirir.
 • İçeriğindeki A vitamini sayesinde cilde nem kazandırır ve hücreleri onarır
 • Siyah izleri ve yaşlılık kaynaklı oluşan benekleri yok eder
 • Mango suyu süper bir astrenjan olduğu için akne oluşmasını engeller.
 • Antioksidan özelliğe sahip olan mango cildi ölü hücrelerden temizler ve parlaklık kazandırır.
 • Yüz yıkama kremi olarak kullanılabilir
 • Mango ile hazırlanana maskeler peeling olarak ta kullanılabilmektedir.
 • Hassas ciltler için çok önemli mineraller içermektedir.
 • A vitamini barındıran mango meyvesi kepek sorunlarını ortadan kaldırabilir

Hassas Ciltler İçin Mangolu Maske Tarifi
Malzemeler;

 • 1 yemek kaşığı mango püresi
 • 1 tatlı kaşığı süt
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı kadarda yulaf ezmesi

Hazırlanışı; yukarıdaki tüm malzemeleri bir Blender yardımı ile homojen hale getirin. İlk başta yüzünüzü soğuk su ile iyice yıkayın ve kurutun. Daha sonra 15 dakika gibi bir süreyle cildinize uygulayın ve ılık su ile durulayın.
Mangonun Zararları ve Yan Etkileri
Mango meyvesinin yapılan araştırmalarda bazı yan etkilerine rastlanmıştır. Bu yan etkiler genellikle aşırı dozda tüketimden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle özellikle çocuklarda tüketim miktarının aşıra kaçmaması gerekir.

 • Diyabetli hastalara zarar verebilir çünkü kan şekeri artışına yol açabilmektedir
 • Aşırı miktarda lif içeren mango çok fazla tüketildiği takdirde karın ağrısı ve ishal gibi problemlere neden olabilir
 • Aşırı tüketim hassas ciltlere sahip insanlarda alerjiye sebep olabilmektedir
 • Yine aşırı dozda tüketim göz sulanması, nefes darlığı, aksırma, burun akıntısı, karın kası ağrıları ve kas spazmlarına sebebiyet verebilir
 • Mango bazı durumlarda kızarıklık, kabarıklık, iltihaplanma ve pullanma gibi cilt problemlerine yol açabilir.
 • Kalorisi ve şeker oranı yüksek olan mango aşırı tüketimde kilo aldırabilir.
 • Mango tüketiminden kaynaklı çok ciddi ishal problemlerinin oluştuğu görülmüştür
 • İçeriğindeki bir takım bileşen ve elementler zararlı olduğu için dudak ve dilde şişmelere, yutkunmada zorlanmalara neden olabilmektedir.

Mangonun Besin Değerleri
Mangonun 100 gramında 70 kalori bulunmaktadır. Ayrıca; 0,3 gram protein, 19 gram karbonhidrat, 0,2 gram yağ, 15,8 mg C vitamini, 450 IU vitamin A, 8 mg kalsiyum ve 66 mg potasyum içermektedir.
Öneriler
Mango meyvesi aşırı tüketim yapılmaması durumunda gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Ancak kan inceltici ilaç kullananların dikkatli olmaları gerekir. Günlük düzenli olarak tüketilmemesi halinde yukarıda anlatılan faydaların etkisi görülmeyebilir. Bu nedenle düzenli ve bilinçli tüketim yapılmasını öneririz.