Madımak Otunun Faydaları

Madımak otu genellikle Anadolu taraflarında tanınan, özel bir işlem gerektirmeden kendi başına yetişebilen bir otsu bitkidir. Mayıs ve Nisan aylarında hasat edilir ve çok yoğun talep gören bitkiler arasındadır. Anadolu bölgesinde özelliklede iç Anadolu da besin maddesi olarak kullanılmaktadır. İçeriğindeki bazı elementler nedeniyle boğucu bir etkiye sahiptir. Madımak otunun sağlığa faydaları sanıldığından daha fazladır. Boğucu bir etkisi olduğu için tarlalarda istenmeyen otların çıkmasını engellemek amacıyla da ekilebilir. Vücut sağlığına çok faydalı olan madımak otu idrar söktürücü ve idrar arttırıcı etkilere sahiptir. Bu ot kan şekerini düşürücü etkiler gösterdiğinden diyabet hastaları için çok değerli bir kaynak olarak kullanılabilir. Ayrıca olağan dışı adet kanamalarında ve doğum sonrası oluşabilen kanamaları azaltıcı etkisi bulunur.
Bunların dışında madımak otu ile çay demlenebilir ve bu çayın sağlığa birçok katkısı bulunur. Karın ağrısı, ishal ve iltihaplanmaya karşı çok etkili olan bu çay aynı zamanda bağırsak ve mide temizleyici olarak da kullanılabilir. Antiseptik özelliğe sahip olan madımak çayı dizanteri hastalığının tedavisinde etkin rol oynar. Madımak otları kısa ve toprağa yakın oldukları için aşırı miktarda kirli olabilir. Bu nedenle tüketmeden önce bol su ile iyice yıkanması gerekir. Ayrıca yıkama işlemini sirkeli su ile yapmak daha Hijyenik sonuçlar doğuracaktır. Madımak otu çiğ olarak ta tüketilebilen bir bitkidir ve genellikle salatalarda kullanılır. Sivas yöresinde yemek olarak ta pişirilen bu ot çok fazla mineral ve vitaminin yanında çeşitli elementlerde içerdiği için sağlık açısından çok faydalıdır.

Madımak Otunun Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

Madımak otunda E, C, A, B6 ve B2 vitaminleri bol miktarda bulunur. Ayrıca folik asit açısından da oldukça zengin bir ottur. Kimyasal maddelere ve hava kirliliğine karşı en etkin koruma sağlayan besin olarak bilinir. Savunma mekanizmasını güçlendiren bu ot aynı zamanda vücudu da koruyan mineraller içerir.  Bu mineraller demir, kalsiyum, folik asit ve fosfor olarak sıralanabilir. Şeker hastalıklarından böbrek taşlarına, karın ağrılarından beyin yorgunluğuna kadar birçok hastalıkla mücadele etmektedir. Ayrıca hemoroid, iltihaplanma ve ishale karşıda çok etkilidir.

Gebelik Dönemindeki Etkileri

Gebelik dönemindeki kadınların folik asit ihtiyaçları diğer tüm insanlara oranla daha fazladır. Madımak otunda ise bol miktarda bu maddeden bulunduğu için gebelik döneminde bol bol tüketilmesi önerilir. Hem anne sağlığını hem de bebeğin sağlığını koruma atına alan madımak otu bu sayede genel sağlığında korunmasını sağlar.

Kanser Üzerindeki Etkileri

Madımak otu antioksidan özelliğe sahip olduğu için kanser oluşumuna neden olan vücuttaki serbest radikalleri tok eder ve kanser tümörlerinin de oluşmasını engeller. Antioksidanlar ayrıca kanserli hastalarında iyileşmesine büyük katkı sağlayan maddelerdir. Bol miktarda ve düzenli olarak tüketilen madımak otu bu sayede kanser risklerini en aza indirir.

Böbrek Taşlarına Etkisi

Madımak otu düzenli tüketim yapılması halinde mesane ve böbreklerde oluşan taş ve kumların dökülmesini sağlar. Ayrıca mideyi rahatlatıcı bir etkisi olan madımak otu bu sayede tüm sindirim sistemine katkı sağlamış olur. Bağırsakların hareketlenmesini sağlayan bu ot kilo verme konusunda da insanlara yardımcı olabilmektedir.

Sinir Sistemine Etkileri

Madımak otu beyin sağlığını doğrudan desteleyen bir bitkidir. Beyindeki yorgunluğun alınmasına yardımcı olan madımak bu sayede stresinde azalmasını sağlar ve sinir sistemini destekler. Yaşlılık ile kendini gösteren bunama ve hafıza zayıflaması gibi durumlar içinde sık olarak kullanılması gerek bir bitkidir. Alzheimer hastalıklarının tedavisinde de kullanılan madımak otu genel anlamda beyin sağlığının tamamını korur.

Kanı Temizleyici Etkisi

Madımak otu düzenli tüketim yapılması halinde kanda bulunan zararlı maddelerin temizlenmesi sağlar ve kan akışını hızlandırır. Kanda bulunan kırmızı kan hücrelerinin üremesine katkıda bulunan bu bitki aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını engeller ve kan damarlarında tıkanıklık oluşmasına izin vermez. Bu durum kalbin daha az yorulmasına yardımcı olmaktadır ve dolaylı olarak kalp sağlığını koruduğunu göstermektedir.

Ağrılar Üzerindeki Etkileri

Düzenli tüketilen madımak otu karın ağrıları başta olmak üzere birçok ağrının kesilmesine yardımcı olur. Doğal bir ağrı kesici olan bu ot romatizma ağrıları dahi olmak üzere çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen birçok ağrının şiddetini azaltmaya yardım eder. Ayrıca şişkinlikler üzerinde de etkili olan bu bitki baş ağrılarının da tedavisinde kullanılabilir. Ancak sadece hafif ağrılarda etkilidir şiddetli ağrıların tedavisinde pek etkili sonuçlar gösteremeyebilir.

Hemoroid Hastalığına Etkileri

Yapılan bazı araştırmalarda madımak otunun basur hastalığına iyi geldiği görülmüştür. Amerika’da yapılan bir araştırmada madımak otunda bazı değerli besin kaynakları ve minerallere rastlanmıştır. Bu değerli elementler ise basur hastalığının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar ile aynı etkisi göstermektedir.

İshal Üzerindeki Etkileri

Madımak otundan yapılan çar düzenli olarak tüketilirse ishal olma riskini azaltır. Ayrıca ishal olan inşalarında madımak bitkisini çiğ veya haşlayarak tüketmesi halinde ishali durduracaktır. Sindirim sistemine çok fayda sağlayan madımak mide ve bağırsakları da çalıştırarak ishal ve kabızlık gibi rahatsızlıkların ortadan kalkmasına büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

İltihap ve Enfeksiyonlara Etkileri

Çeşitli nedenler ile oluşan iltihaplanmaların tedavisinde çokça kullanılan bu bitki ayrıca Enfeksiyon gibi durumlarda da çok etkilidir. Özellikle solunum yolu Enfeksiyonlarında çok başarılıdır ve içeriğindeki antioksidanlar sayesinde iltihapları büyük ölçüde yok etmektedir. Düzenli ve sürekli tüketim bu etkilerin daha çabuk görülmesi açısından çok önemlidir ancak aşırı tüketim yapılmamalıdır.

Kemik Sağlığına Etkileri

Kemik gelişimi için hayati öneme sahip olan kalsiyum minerali madımak otunda bolca bulunmaktadır. Bu kalsiyumlar sayesinde hem kemik sağlığını hem de iskelet yapısını koruyan madımak otu çay halinde tüketildiği zaman kemik kırılmalarının da kaynamasına yardımcı olmaktadır. Özelikle gelişim çağındaki çocukların tüketmesi tavsiye edilir ve yaşlılıktan kaynaklanan kemik erimesi gibi ciddi hastalıkların engellenmesinde de çok etkilidir.

Bağışıklık Sistemine Etkileri

Madımak Bitkisi Bağışıklık sistemini doğrudan olumlu etkileyen bir bitkidir. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olan insanlar çabuk çabuk hastalanmaz çünkü bünye koruma altına alındığı için virüs ve zararlı bakterilere karşı savaşır. Düzenli olarak madımak otu tükettiğiniz takdirde bağışıklık sisteminiz güçlenerek hastalıklara karşı direnç kazandırır.
madimak-otunun-faydalari

Madımak Çayının Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

 • Antioksidan özeliğe sahip olduğu için kansere karşı savaşır ve serbest radikalleri yok eder
 • Böbrek ve mesanede oluşan taşları ve kumları döker. Ayrıca düzenli tüketim yapılırsa bir daha oluşmasına izin vermez.
 • Stresi yok eder ve stresten kaynaklanana hastalıkları engellemiş olur
 • Sinir sistemini uyararak rahatlama sağlar ve beyin sağlığını destekler.
 • Kabızlık ve ishal gibi sorunların üstesinden gelir ve bağırsakları hızlandırıp düzgün çalışmasını sağlar
 • Düzenli olarak içilen bu çay damar sistemini olumlu etkiler ve kana akışkanlık kazandırarak damar tıkanıklıklarını önler. Ayrıca kan hücrelerini yenileyici etkiye sahiptir.
 • Hamile kadınlardaki folit asit ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayarak rahat bir doğuma olanak sağlar.
 • Basur hastalığının tedavisinde kullanılabilir ve iltihaplanmalara karşı kurutucu bir etki sağlar
 • Romatizma ve karın ağrılarında müthiş bir ağrı kesici görevi görür. Ayrıca eklem ağrılarını da hafiflettiği bilinir.

Madımak Otunun Zararları

Madımak otunun herhangi bir zararı veya yan etkisi bilimsel olarak ispatlanmamıştır. Ancak aşırı tüketim ve Hijyen eksikliğinden dolayı bir takım yan etkiler gösterebilmektedir.

 • İyice yıkamadan tüketilen madımak otu çok fazla kir barındırdığından zehirlenme gibi belirtiler doğurabilir.
 • Aşırı tüketim mide bulantısı ve şişkinliğe sebep olabilir.
 • Aşırı dozda tüketim yapmak bağ dönmesi gibi problemlere sebebiyet verebilir
 • Tam temizlenmeden tüketilen madımak otu mide yanması ve kusmaya sebep olabilir
 • Kan inceltici ilaç kullananların doktor tavsiyesi almadan kullanmaları önerilmez

Madımak Otunun Besin Değerleri

Madımak otunun 100 gramında 22 kalori bulunmaktadır. Ayrıca 2,4 gram protein ve 0,3 gram yağ bulunmaktadır. Bu otun besin değerleri hakkında pek fazla bilgi bulunmamaktadır.

Öneriler

Madımak otunun tüketiminde en dikkat edilmesi gereken husus temizliktir. Toprağa yakın ve yaygın bir şekilde yetişen madımak otu çok fazla kir kapabilir. Bu nedenle sirkeli su ile iyice yıkanması gerekmektedir.