Lisede sınıf geçmek basittir. Sınıfta kalmak için üstün bir gayret ve çaba göstermelisiniz. Yani şöyle söylemek gerekirse, derslerine sadece yazılıdan 1 gün önce çalışan bir insan bile sınıf geçebilir. Hatta çalışmaktan ziyade, dersi derste yarım dinleyen birisi bile sınıfı rahatlıkla geçebilir. Sınıf geçemeyen insanın gayret ve çabasından gerçekten şüphe duyarız.

Lisede Sınıf Geçme Notu Kaç?

2018 yılının Ocak ayında olduğumuz şu dönemde sınıf geçme notu taban 50.00 olarak belirlenmiştir. Anadolu liselerinde dil ve anlatım, İmam hatip liselerinde Arapça dersi baraj ders olarak belirlenmiş, bu derslerden de 50.00’ın altında alındığı takdirde sorumlu geçilmektedir. Lise son sınıfa kadar eğer bu söz konusu baraj dersler geçilmezse, diploma verilmemektedir. Bu sebepten dolayı baraj derslere iyi çalışmanız sizin yararınıza olacaktır.
13 dersin ortalamasının 50 olması, zor bir durum olmasa gerek. Beden, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi tarzındaki dersler size hiç çalışmadan puan getirecek derslerdir. Sadece bu şekildeki dersler bile ortalamanızı 50’de sabitlemenize olanak tanımaktadır. Bu yüzden çok az çalışmanız bile lisede sınıf geçmeniz için yeterli olacaktır. Lisede sınıf geçmek zor değil, belge almak zordur. Çünkü ders sayısı fazladır ve tüm derslerden geçmek, sizi zorlayacaktır. Lisede belge aldığınız takdirde kendinizi başarılı öğrenci sınıfına yönlendirebilirsiniz.

Lisede Sınıf Geçmek İçin Tavsiyeler

Derslere çalışmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Fakat size bir taktik daha vereceğim. Eğer sınıf geçmek istiyorsanız, belge alma arzunuz varsa öğretmenlerinizle iyi geçinin. Öğretmenlerin gözüne girdiğinizde yazılı notunuzu umursamadan sözlü notlarınızı yüksek verecekler ve bu şekilde ortalamanızı doğal olarak yukarı çekeceksinizdir. Bu sebepten dolayı öğretmenlerle kötü geçinmeniz demek, lisede tamamen okuldan soğumanıza sebep olabilir.

Lisede Sınıfta Kalma Hakkı

Lisede sınıfta kalma hakkı vardır. Yani bir kişi sınırsız şekilde sınıfta kalabilir diye bir şey yok. Eğitim öğretim dönemimide bir kişi en fazla 1 defa sınıf tekrarı yapabilir. 2.defa sınıf tekrarına kaldığı takdirde okuldan kaydı silinir ve açık liseden eğitim görmeye devam eder. Bu yüzden 1 kere sınıf tekrarı yapmışsanız, kesinlikle dikkatli davranmalı, ve diğer öğrencilere kıyasla çok daha fazla çalışmalısınız. Çünkü normal okulda öğrendiğiniz bilgilerin %1’i bile açık lisede bulunmuyor. Çünkü açık lisede siz kendiniz çalışıyorsunuz. Herhangi bir öğretmen yok bu yüzden dolayı derslerinize çalışıp devamsızlığınız konusunda dikkatli ve tasarruflu harcama yapmayı bilmelisiniz.

Lisede Sınıf Tekrarı Nasıl Olur?

Lisede sınıf tekrarı, notunuz 50’den düşük olduğu takdirde olacaktır. Ya da özürsüz devamsızlığınız 10’u, özürlü devamsızlığınız 20’yi geçtiği takdirde olacaktır. Bu yüzden dikkatli davranın. 1 yıl çok büyük ve önemli bir zaman dilimi. 1 yılınızı harcayıp, tekrardan aynı sınıf derecesini okumanız, hem sizin zorunuza gidecek hem de zamanın zoruna gidecektir.

Lise Sınıfta Kalma Hesaplama

Lise sınıfta kalma hesaplama araçları çok fazladır. Bunun için e-okul da bir sistem geliştirmiştir. Google Play’den e okul VBS uygulamasını indirdiğinizde, Not bilgisi bölümünde ortalamanız yer almaktadır. Eğer ortalamanız 50.00’den düşükse sınıfta kaldınız demektir. Bunun için öğretmenlerinizden sözlü notu isteyebilir, eğer öğretmenleriniz insaflıysa sınıfı geçebilirsiniz. Fakat insafsızsa kesinlikle sınıfı geçmek gibi hayallere dalmayın…
Lisede tüm derslerin notunun ortalaması 50 olduğu takdirde sınıfı geçerseniz 49.999 olsa kalırsınız. Bundan dolayı derslerinizi olabildiğince yüksek tutmaya özen gösterin ve sadece ders değil, devamsızlığa da dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü sınıfta kalmak gerçekten pişmanlık verecek bir  durum. Kesinlikle bunu tecrübe etmemenizi tavsiye ediyorum.