Evet, bu yazımız siz değerli öğrenci arkadaşlarımız için geliyor. Lise çağında bölüm seçmek hayatınızın en büyük kararını verme (üniversite tercihi) öncesi yaptığınız bu karar yolundaki son basamaktır. Lise türlerine göre farklı bölümler bulunmaktadır. Yazımızın ilk bölümünde Anadolu Liselerini, orta bölümlerinde meslek liselerini ele alacağız.

Lisede Hangi Bölümler Var?

İlk olarak lisede hangi bölümlerin olduğunu ele alacak olursak Anadolu lisesi baz alındığında, Eşit ağırlık (TM – Türkçe Matematik), Sayısal (MF – Matematik Fen), Sözel (TS – Türkçe Sosyal), Dil (İngilizce) bölümleri bulunmaktadır. Meslek genişliği bakımından sayısal bölümde meslek imkanı çok fazladır. Eşit ağırlık ise yine diğer sözel ve dil bölümüne kıyasla meslek imkanının geniş olduğu alandır.

Lisede Hangi Bölümü Seçmeliyim?

Lisede hangi alanı seçmenize karar vermek için birçok farklı kriteri ele almalısınız. İlk olarak kendinize birkaç soru sormalısınız.

  1. Hangi derslerim iyi?
  2. Sayısal dersleri anlamakta zorlanıyor muyum?
  3. Ezberim mi kuvvetli yoksa işlem yeteneğim mi?
  4. Yabancı dile  yönelik başarım ne durumda?
  5. İlerde ne olmak istiyorum ve bu meslek hangi alanı gerektiriyor?

Bu 5 sorunun cevaplarına göre hangi alanı seçmelisiniz. Hemen söyleyelim.

  1. Hangi derslerim iyi? sorusuna verecek olduğunuz cevap çok önemli. Sayısal dersleriniz mi yoksa sözel dersleriniz mi? buna karar verdikten sonra alanı tercih etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse sözel dersleriniz, sayısal derslerinize oranla daha kuvvetli bu konuda hemen sözel tercihi yapmayın diğer paylaştığımız hususlara da bakın ve en son karar verin.
  2. Sayısal dersleri anlamakta zorlanıyor muyum? sorusuna verdiğiniz cevap, ilk sorunun cevabının son paragrafını ilgilendiriyor. Sayısal dersleriniz çalışmadığınız için not bakımından kötü olabilir. Kötü olması bu dersi anlamadığınız anlamına geliyor. Eğer sayısal dersleri çalışınca yapabiliyorsanız, çalışın ve gerçekten başarı elde ettiğiniz takdirde sayısal bölüm tercihinde bulunun.ç
  3. Ezberim mi kuvvetli yoksa işlem yeteneğim mi? İnsanlar yaratılış gereği bir özelliği diğerine göre daha baskın varlıklardır. Ezberiniz işlem yeteneğinize kıyasla daha iyiyse eşit ağırlık, sözel ve dil bölümlerini tercih etmeniz sizi meslek hayatında daha başarılı kılacaktır. Fakat işlem yeteneğiniz daha iyiyse sayısal seçmemeniz, sizin için çok olumsuz bir hareket olacaktır.
  4. Yabancı dile  yönelik başarım ne durumda? 2018 yılının Ocak ayını tamamladığımız şu günlerde yabancı dilin iş bulma oranı düşse de, başarılı bir dil öğrencisinin ve mezununun iş bulmama imkanı yok. Eğer yabancı dile yönelik başarınızın durumunun ne olduğunu biliyorsanız, Orta ve üzeriyse dil bölümü tercih etmeniz faydanıza olacaktır.
  5. İlerde ne olmak istiyorum ve bu meslek hangi alanı gerektiriyor? Belki de en önemli konulardan birisi bu. İlerde ne olmak istediğinizi belirleyin. Örnek vermek gerekirse, ben avukat olmak istiyorum diyelim. Avukatlık yani üniversitede hukuk bölümü Türkçe matematik yani eşit ağırlıkla alıyor. Lisede Eşit ağırlık seçmem gerekecektir.

Lisede Bölüm Değiştirme

Seçtiğiniz alanı değiştirmek istiyorsunuz. Örnek olarak sayısal tercihinde bulundunuz fakat bu tercih size hoş gelmiyor. Eşit ağırlığa geçmek istiyorsunuz. Yıl ortalarında bu isteğiniz idare tarafından onaylanmayacaktır. Eğitim öğretim yılı başında değiştirebilirsiniz ilk 1 aylık süreçte. Fakat acil değiştirmek istiyorsanız farklı bir okula nakil aldırarak yeni okulunuzda alan değişikliği yapabilirsiniz.

Lisede Bölüm Seçimi Hangi Sınıfta Yapılıyor?

Lisede alan seçimini 10.sınıfın son zamanlarında yaparsınız ve 11.sınıfta seçtiğiniz alanda eğitim – öğretim görmeye devam edersiniz.

Meslek Liselerinde Bölüm Seçimi

Meslek liselerinde her okulun kendine göre farklı alanları bulunmaktadır. Eski usule göre sağlık liseleri, endüstri meslek liseleri şeklinde iki farklı lise türkü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adı altında birleşmiştir. Sağlık liselerinde bölümler kısıtlanmış direkt olarak ATT ve hemşirelik bölümleri kaldırılıp, yerine yardımcılıkları getirilmiştir.

Sağlık Liselerinde Bölüm Seçimi

Sağlık lisesi öğrencisiyseniz, hastanede yapmaktan zevk alacağınız bölümü tercih etmeniz gerekmektedir. Çünkü kesinlikle hastane çok önemli bir yerdir ve işinizi severek yapmadığınız takdirde eziyet çekebilirsiniz. Örnek olarak iğne vurmayı seven biriyseniz hemşirelik, acilen müdahale etmeyi seven biriyseniz ATT (yeni adıyla sağlık bakım teknisyenliği) seçebilirsiniz.

Endüstri Meslek Liselerinde Bölüm Seçimi

Bu tamamen sizin yatkın ve yeteneğiniz olduğu mesleğe bağlıdır. Mobilya, sanayi, motor, uçak – bakım- elektrik ve çok sayıda meslek dalından yatkın olduğunuzu ve bir ömür devam ettireceğiniz bölümü seçebilirsiniz.