333 Lisede Dövme Yasak mı? | Biliyormuyuz.com

Lisede Dövme Yasak mı?

  • 25 Ocak 2018
Lisede Dövme Yasak mı?

Lisede dövme yaptırmak, günümüz Türkiye’sinde anormal, gençlerimiz tarafından tamamen normal karşılanan bir durumdur. Ergenlik çağındaki bir insan sürekli olarak kendinde değişim yapma arzusunda olup, bu değişimi vücudunda veya kıyafetinde, kararlarında ve duruşunda gerçekleştirebilir.
Gelelim lisede dövme konusuna. Öğrencisiniz ve vücudunuzun herhangi bir yerinde dövme var, ve bu dövmenin okulunuzda sıkıntı yaşatma ihtimalini araştırıyorsunuz. Ya da yaptırmak istiyorsunuz, sıkıntı olup olmayacağını merak ediyorsunuz.

Lisede Dövme Sorun Olur mu?

Lisede dövme konusu çok geniş kapsamlı bir konudur. Tamamen okul idaresinin kanaatine bağlıdır. Çünkü dövme, piercing, saç boyası, sakal konuları üzerinde bir yönetmelik bulunmaktadır ve bu yönetmelik kesin suretle hem dövmeyi, hem piercingi, hem saç boyasını hem de sakalı reddetmektedir. Eğer idareniz bu konuda size kanaat gösterecekse dövme yaptırabilirsiniz. Lisede dövme yasak mı? diyecek olursak sizlere kılık kıyafet yönetmeliğinin bir maddesinde yasak olduğu belirtilmektedir. Cezası belirtilmemiştir, idare istediği cezayı vermekte özgürdür.

Lisede Dövmeye Gelen Tepkiler Neler?

Bende lise öğrencisiyim ve vücudumda görünen 6, görünmeyen 3 dövmem bulunmakta. Öğretmenler, okul idaresi dövmelerden dolayı okula ilk geldiğim sıralar çok kötü bir bakış açısı gösteriyordu. Zaten toplum olarak vücudunuzda dövme varsa direkt olarak ” bu çocuk serseri” izlenimi yaratıyorsunuz. Fakat bu izlenimi silmek sizin elinizde, Öğretmenleriniz her ne kadar her zaman “Notların önemi yok, karakteriniz düzgün olsun” dese de notlarınızın önemi çok büyük. Geçen yıl yıl sonu ortalamam 56 iken, herkes kötü gözle bakıyordu tabi dövmenin de bu konuda etkisi büyük. Bu yıl 81 olunca tamamen iyi ve masum çocuk gözüyle bakılmaya başlandım ve dövmelerin hiçbir önemi kalmadı. Yani demem o ki dövmeleriniz sizi 1-0 geriye düşürecektir. 2-1 ileriye geçmekte sizin elinizde handikaplı bir şekilde 2-0 geriye düşmekte. Hareketlerinize dikkat edin.

Lisede Dövme Ne Gibi Problemler Çıkarıyor?

Lisede dövmeniz herhangi bir olay olduğunda sizi direkt suçlu yapar. Örnek veriyorum kavga ettiniz fakat mağdursunuz. İnanın bir kanıtınız yoksa size kimse mağdur gözüyle bakmayacaktır, direkt suçlu muamelesi göreceksinizdir. Öğretmenlerinizin gözünde dersleri başarılı bir öğrenci değilseniz her zaman serseri gözüyle bakılacaksınız. Bundan dolayı eğer vücudunuzda dövme yoksa yaptırmanızı asla tavsiye etmem. Çok pişman olursunuz, kişisel değil pişman ederler!

Dövme, Memurluğu Etkiler mi?

Dövme insan hayatını meslek konusunda aşırı etkilemekte. Asker, polis, gibi üst düzey yeterlilik gerektiren alanlarda dövme kesinlikle kabul edilmemektedir. Memuriyet için dövme herhangi bir engel oluşturmamaktadır. Yani dövmesi olan memur olamaz diye bir kural yoktur.

Dövme Askeriyeye Engel mi?

Askeriyede dövme 50 cm’ye kadar kabul görebilmektedir. Tabi bu kanaat ölçüsündedir. 50 cm’den büyük alana sahip dövmeler kesinlikle kabul edilemez.

Dövmelerim Ne Gibi Sorunlar Çıkardı?

Dövmelerim genel olarak otobüste yaşlı amcalar tarafından “cık cık, gençlik bitmiş” kelimeleriyle karşı karşıya kalmaktadır. Bunun yanında toplumda direkt olarak serseri damgası yemiştir. İş görüşmelerinde v.s. kapatmak zorunda kalmışımdır. Sildirmek imkansız bir hal aldığından dolayı yaptığım birçok hatayı tekrardan büyük dövme yaptırarak daha büyük bir şekilde yapmak zorunda kalmışımdır.

Dövmeyi Tavsiye Eder miyim?

Bu sizin zevkinize kalmış bir şey ama lise çağında dövmeyi kesin suretle tavsiye etmediğimi bilmenizi isterim. Çünkü hayatınızda karşınıza gerçekten çok büyük zorluklar ve sıkıntılar çıkartacağına emin olabilirsiniz. Bu yüzden elinize mesleğinizi almayı bekleyin. İlla yaptırmak istiyorum diyorsanız, kesinlikle görünmeyen yerlere yaptırmalısınız.

Dövme Modellerim

Yazının başlarında bahsettiğimiz dövmelerimin fotoğraflarını yazının alt bölümünden bulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Emre dedi ki:

    Çok teşekkürler

BİR YORUM YAZ