Lise, yaşımız gereği ergenlik zamanına denk gelen öğrenim seviyesidir. Lise eğitimi veren öğrenim kurumlarında disiplin cezaları ve olayları sık rastlanan olaylardır. Çünkü ergenlik çağının getirdiği biraz hızlı yaşama isteği, kavga, zararlı alışkanlıklar, küfür, şiddete eğilim, herhangi bir oluşum içerisine dahil olma gibi çok sayıda suçu beraberinde getirebiliyor.
Lise disiplin cezaları birçok maddeye dayanmaktadır. Yalan söylemek de bir disiplin suçudur. Disiplin suçları kademe kademe ilerlemektedir. Eğer ilk suçunuz ise ve bu suçta abartılacak bir şey yoksa, okul idaresinin ve disiplin kurulunun kanaatiyle birlikte uyarı cezası alırsınız. Bu sözlü bir cezadır ve disiplin sicilinizi etkilemez. Bundan bir sonraki ceza kınama, kısa süreli uzaklaştırma, uzun süreli uzaklaştırma, okul değiştirme ve örgün eğitim ağından dışarı çıkarılma şeklinde kademe kademe ilerlemektedir.

Disiplin Cezaları Nelerdir?

Uyarı –  İşlediğiniz suçun boyutu küçükse, dersleriniz ve okul idaresiyle aranız da iyiyse kınama cezası almadan uyarı alırsınız. Bu ceza sizin disiplin sicilinize herhangi bir şekilde işlemez. Yazılı değil sözlüdür.
Kınama – Disiplin cezalarının uyarıdan sonraki ilk basamağıdır. Genel olarak kavga, hakaret, kişiyi rahatsız etme, dersin huzurunu bozma, kılık kıyaet yönetmeliğine uygun gelmeme gibi suçlardan dolayı verilen cezadır. Yazılı bir ceza olduğundan dolayı doğal olarak disiplin siciline eklenmektedir. 
Kısa Süreli Uzaklaştırma – 1 gün ila 3 gün arasında verilen disiplin cezasıdır. Kavga, herhangi bir derneğe (Ülkü Ocakları, AKP Gençlik Kolları) üye olma, çete faaliyetleri yürütme (toplu kavga), v.s. gibi çok fazla sebepten verilebilir. Aynı zamanda önceden kınama cezası almış biri çok küçük bir disiplin suçu işlese bile bir üst kademe olan kısa süreli uzaklaştırma cezası almaktadır.
Tasdikname İle Uzaklaştırma – Öğrencinin tasdikname ile okuldan atılıp, farklı bir okulda öğrenim görmesini gerektiren cezadır. Bu ceza üst boyut suçlardan ya da kısa süreli uzaklaştırma cezasını doldurup, tekrar disiplin suçu işlemiş bireylere verilmektedir. Bu ceza sadece disiplin kuruluyla değil aynı zamanda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü onayıyla verilmek zorundadır.
Örgün eğitim-öğretim dışına çıkarma – Öğrencinin akşam okullar harici, devam zorunluluğu bulunan hiçbir okulda öğrenim görememesine sebep olan cezadır. Bu cezayı almak için işlenen suçun boyutu çok büyük olmalıdır. Atatürk’e hakaret, T.C. devletine saygısızlık, okulda silah veya bıçakla yapılan herhangi bir eylem gibi…

Lisede Disiplin Cezası Alan Öğrenci Memur Olabilir mi?

Lisede disiplin cezaları genel olarak lise son sınıfta öğretmenler kuruluyla birlikte kaldırılmaktadır. Diyelim ki kaldırılmadı. Üniversiteden sonra memurluk düşünüyorsanız bu disiplin cezası sizin memuriyetinizi engeller mi? Hiçbir şekilde engellememektedir. Memuriyeti engelleyen durumlar bellidir. Fakat üniversitede ceza aldığınız takdirde bu direkt sizin sicilinize etki edeceğinden dolayı etkileyecektir. Lise disiplin cezalarınız bu konuda önem taşımamaktadır. Kafanıza takmanızı gerektirecek herhangi bir şey yok.

Lise Disiplin Cezası Silinir mi?

Lise disiplin cezası her yılsonu öğretmenlerin oluşturduğu bir kurul tarafından oylanarak silinmektedir. Örnek vermek gerekirse;
15 kişilik bir öğretmen grubu var ve idareden bir kişi sizin adınızı söyleyerek bu öğrencinin disiplini silinsin mi diyor. Öğrenci olarak sizin düzelip düzelmediğinizi, nasıl bir gelişim kaydettiğinizi rehberlik öğretmeniniz anlattıktan sonra oylama yapılıyor. Eğer çoğunluk kalkmasından yana olursa, disiplin cezanız siliniyor. Fakat kalkmasın denirse disiplin cezanız bir sonraki yıl tekrardan oylanmak üzere rafa kaldırılıyor ve aktif olarak devam ediyor.

Lise Disiplin Cezası Neden Alınır?

Lisede disiplin cezası almanın birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Bunlar saymakla bitmez, bu yüzden sizlere lise disiplin yönetmeliğini verelim ve oradan cezalara bakın. BURAYA TIKLAYARAK lise disiplin ceza yönetmeliğine gidebilirsiniz.