Lisede devamsızlık, çok ayrıntılı bir konudur. Yaştan dolayı okuldan kaçmak, devamsızlık yapmak hoş gelen bir durumdur. Gençliğin getirdiği heyecanla birlikte okul yerine kafeler de, internet kafelerde takılmak cazip gelmektedir. Bundan dolayı öğrenci devamsızlık yapmaktadır. Bunun yanında bir de özürlü devamsızlık yapan öğrenciler bulunmaktadır. Hasta olduğundan okula gelemeyenler, hasta olduğunu söyleyip rapor alarak mazeretli bir şekilde aslında özürsüz devamsızlık yapan öğrenciler v.s. v.s.

Lisede Devamsızlık Sınırı

2018 yılının Ocak ayına girdiğimiz şu dönemde devamsızlık sınırımız özürsüz olarak 10, özürlü olarak 20 şeklinde belirlenmiştir. Bir öğrencinin 10.5 gün özürsüz devamsızlığı olduğu takdirde direkt olarak sınıfta kalmaktadır. Yani 11.sınıftaysa, 11. sınıfı tekrardan okumak zorundadır. Dersleri ne kadar iyi olursa olsun, devamsızlık sınırı aşıldığı takdirde, sınıf tekrarı yapmak zorundadır. Özürlü devamsızlık ta 20’yi geçtiği takdirde yine aynı şey olmaktadır.
Özürlü devamsızlıkta şöyle bir durum vardır. Eğer heyet raporu alabilirseniz, yani gerçekten bir rahatsızlığınız varsa 3 farklı doktor onayından geçen rapor sayesinde 20 gün sınırına dayanmadan sınırsız rapor alabilirsiniz ve sınavlarınızı geçtiğiniz takdirde sınıfta kalmazsınız.

Lisede Devamsızlık Yapmak Disiplin Suçu mu?

Yönetmelikte özrün bulunmadığı halde bilinçli bir şekilde okula gelmemek disiplin suçu olarak kabul görüyor. Fakat aynı zamanda özürsüz devamsızlık hakkı bulunuyor. Bu gerçekten komik bir durum. Kimse siz okula gelmediniz diye sizi disipline göndermez. Fakat şöyle bir durum var eğer okula gelirseniz, ama derse okul sınırındayken girmezseniz, bu sefer disiplin işlemi başlatılabilir ve ceza alabilirsiniz. Buna dikkat etmelisiniz.

Sınava Girmedim Raporum Yok Tekrar Girebilir miyim?

Kesinlikle hayır. Eğer raporunuz yoksa sınava tekrardan asla giremezsiniz. Fakat şöyle bir şey olabilir. Öğretmenin insafı el verirse, sizi tekrardan sınava alabilir. Aksi takdirde rapor olmadığı için size sınav yapmak zorunda değil. “G” notu girerek, 0 düşmesini sağlama hakkı bulunmaktadır.

Sınava Girmek İçin Ne Yapmalıyım?

Sınava girmediğiniz günün tarihinde raporunuz veya geçerli bir izinli mazeretiniz (okul maçı v.s.) yoksa sınava giremezsiniz. Bu yüzden kesinlikle elinizde resmi bir belge bulundurmalısınız. Ya da öğretmeninizin insaflı birisi olması gerekmektedir.

Lisede Sabah Derse Geç Kalıyorum Yarım Gün mü Yazılıyor?

Bu yıl düzenlenen yönetmelikle birlikte artık sabahtan yarım gün uygulaması çıkarıldı. Yani siz 5 kere sabahtan geç girdiğinizde YARIM GÜN devamsızlık yazılıyor. 5 gün geç kaldığınız takdirde e okulunuzda 0,5 gün daha görünmektedir.

Uzaklaştırma Aldım Devamsızlık Sayılır mı?

Uzaklaştırma da devamsızlığa eklenmektedir. Uzaklaştırma suçundan dolayı devamsızlığınız artabilir fakat 10 günü geçtiyse, geçiren uzaklaştırmaysa herhangi bir şey olmamaktadır. Yani sınıfta kalmazsınız. Öğretmenler bu şekilde tehdit etmeyi sever korkmanızı gerektirecek bir şey yok.

Devamsızlık Sildirme

Devamsızlık sildirme hakkınız bulunmaktadır. Ailenizle birlikte okula giderek “ÖZÜRSÜZ DEVAMSIZLIKLARINIZI”, “ÖZÜRLÜ DEVAMSIZLIK / İZİNLİ” haline getirebilirsiniz. Devamsızlıklarınız tamamen kökten silinmemektedir. Böyle bir fikriniz varsa uygulanmayacağını söylememizde fayda var bu yüzden dolayı devamsızlık yaparken dikkatli olun.

Bizlerden Tavsiye

Arkadaşlar, devamsızlık gereksiz bir şeydir. Dersi derste dinlemediğiniz sürece o dersten kazancınız çok az olacaktır. 5 gün dişini sıkıp, 2 gün bu 5 günün acısını çıkarabilirsiniz. Sizleri anlayabiliyoruz, dersleriniz ağır, üzerinize binen yük fazla ama yapacağınız bir şey yok. Bunu çekmek zorundasınız, aksi takdirde geleceğe yönelik fazla bir beklentiniz olmasın. Hepinize iyi çalışmalar diler, devamsızlık yapmadan geçirdiğiniz günler altına imza atmanızı dileriz.