Lise tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken birçok şey bulunmaktadır. Ortaokuldan liseye geçecek bir bireyseniz, kesinlikle lisenin ortamı ve çevresi eğitiminden önce gelmemelidir. Yani lisenin bulunduğu mahalle kötü diye o liseyi es geçmemelisiniz. Eğitimi kaliteliyse ve puanınız yetiyorsa direkt olarak tercih etmenizde fayda bulacaksınız.

Lise Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lise tercihi yaparken her şeyden önce okul rehberlik hocanız eşliğinde bu tercihi yapmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü yaştan dolayı net kararlar veremeyebilirsiniz. Öğretmenleriniz size bu konuda her türlü desteği verecektir. Çünkü okulları, eğitim durumlarını ve sizin seviyenizi bildiği için sizin için en yararlı tercihleri yine sizin fikirleriniz doğrultusunda yapacaktır.
Ben şahsi olarak lise tercihi yaparken rehberlik hocamdan yardım almadım. Doktor olma hayalim vardı ve 15 tercih hakkımın tamamını Fen liseleriyle doldurdum. Puanım şans eseri yetmeyince, sistem beni otomatik olarak çok düşük puanlı bir liseye kaydetti. Sonradan nakil aracılığıyla bu durumu düzelttim ama rehberlik hocasıyla bu tercihleri yapmış olsaydım, sonradan bu durumu düzeltmek zorunda kalmayacaktım ve daha iyi bir lisede eğitim görebilecektim.
Yani demem o ki kendi başınıza tercih yapmaya kalkmayın, hedefleriniz lisede büyük oranda değişecektir. Bu sebepten dolayı rehberlik hocanız bu konuda kesin suretle danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Lisede Hangi Dersler Var?

Ortaokuldan liseye geçen bireyler için ilk olarak şunu söylemeliyim. Fen teknolojileri dersi tamamen 3 dala ayrılıyor. Fizik kimya ve biyoloji haline geliyor. Fizik, fizik kurallarını ve yine kendi alanıyla ilgili hız , sürat, kuvvet gibi konuları kendi alanına ayırırken, kimya maddeyle ilgili, biyoloji ise insanla ilgili konuları ele alıyor.
Coğrafya, Tarih, İnkılap tarihi, Türk Edebiyatı ve Dil ve Anlatım dersleri de yine programınıza eklenecek olan derslerdir.

Liseye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Liseye yeni başladıysanız, öncelikli olarak kesinlikle kendi tecrübelerim sonucu şunu söylemeliyim ki 4 yıl çok kısa bir süre. Nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Okurken yavaş geçiyor sanabilirsiniz fakat sınav zamanı geldiğinde gerçekten çok çabuk geçtiğini anlayacaksınız. Bu sebepten dolayı 9.sınıftan itibaren derslerinize kesinlikle çalışmalısınız.
Lisede disiplin çok katıdır. Ortaokulun üstüne gitmeyin, yaptığınız herhangi bir hata disiplin kurulu tarafından direkt olarak değerlendirip cezayla sonuçlandırılacaktır. Bundan dolayı dikkatli davranmalısınız.
9.sınıf sizi çok zorlayacaktır. Hatta lisenin en zor sınıfı 9 diyebiliriz. Yeni arkadaşlar edinmek, yeni derslerle karşı karşıya gelmek, yeni öğretmenler tanımak ve yeni okula gelmek gerçekten zor bir iş. Bundan dolayı arkadaşlarınıza alışma aşamasını hemen tamamlayıp, derslere adapte olmanız sizin yararınıza olacaktır.
9.sınıfta dersleriniz zayıf gelebilir. Bunu kafanıza takmayın, 2. dönem çalışır düzeltirsiniz. Eğer 2. dönem çalışıp düzeltmezseniz sıkıntı o zaman başlıyor demektir. Ders çalışmayı asla ihmal etmeyin. Aksi takdirde lise son sınıfta çok kafanıza vurursunuz. Çünkü üniversite sınavında 9.sınıftan itibaren tüm konular çıkmakta.

Lise Tercihlerinde Hangi Okulları Seçmeliyim?

Şuan tüm liseler neredeyse Anadolu Lisesi olmuş durumda, bundan ayrı Fen liseleri ve mesleki ve teknik anadolu liseleri bulunmakta. Eğer sayısal zekanıza ve puanınıza güveniyorsanız Fen lisesi yazmanız sizin yararınıza olacaktır. Orta durumlu bir öğrenciyseniz anadolu lisesi yazabilirsiniz.
Mesleğe yönelik bir yatkınlığınız varsa bu meslekler mobilya, uçak, araç motoru olabilir. Mesleki ve teknik anadolu liseleri tercihinde bulunarak sadece o mesleğe yönelik bir yol izleyebilirsiniz.