Netflix yapımı dizi olan La Casa De Papel’de profesör rolünü canlandıran Alvara Morte yaptığı detaylı planlarla tüm izleyicilerini kendine hayran bırakıyordu. Ancak dizinin sıkı takipçileri aslında bu planın çok da işe yarar olmadığını belirtti. İzleyicilerin yakaladığı basit bir nedenden dolayı, ilk iki sezona bakıldığında planın sanıldığı kadar başarılı olamayacağı anlaşıldı. Profesör ’ün planladığı her iki soygunda da, dizide çözümünü göremediğimiz gözden kaçan sorunlar var.

Soygun Planı

Profesör ‘ün oluşturduğu soygun takımı, İspanya Kraliyet Darphanesine girip milyarlarca euro basıyorlar. Polisi de sahte pazarlıklarıyla oyalayarak kaçmak için zaman kazanmayı ve daha fazla para basmayı amaçlıyorlar. Günlerce içeride kalan soygun ekibi, içerideki rehineleri de para basmak için kullanıyor.

Rehinelerin çoğu da Kraliyet Darphanesindeki çalışanlar ve o gün darphaneyi gezmeye gelen öğrenciler. Hal böyle olunca para basmak çok da zor olmuyor. Çalışanlar işi bildiklerinden, soygun takımı bu rehinelere hiç durmadan para bastırıyor. Başarısız pazarlıklara imza atan polisler, resmen soygun takımının kaçmasına izin veriyorlar. Bu kadar kusursuz görünen bir planın, ufak detayı izleyicilerin gözünden kaçmıyor.

O Detay Ne?

Fark edilen detay ise, bir kişi bir milyar Euro para çalsaydı, Avrupa Merkez Bankası bu durumu çözümsüz bırakmaz onlar da karşılık olarak 50 Euro luk banknot tasarımlarını değiştirme yoluna gidebilirdi. Böylece çaldıkları para geçersiz olacaktı. Bu basit detay, izleyiciler tarafından fark edildi ve aslında o gözümüzde büyüttüğümüz profesör planlarında ufacık detayların atlandığını görüyoruz. Her şey bu kadar ince düşünülmüşken böyle bir detayı atlamak, bunca emeğe yazık ediyor.

Bunu fark eden izleyiciler 3. Sezonun sonuna kadar açığa çıkmasını bekledi ama çözümsüz kaldı fakat yapımcı bu çözümsüzlüğü ortadan kaldırmak adına senaryoda buna yer verdi ve Profesör ’ün planladığı 2. Soygunda, soygun başlamadan önce bu para dönüştürme işlerine yönelik gönderme yapıldı.

İzleyicilerini tatmin etmek isteyen Netflix yapımı La Casa De Papel, Profesör ‘ün yaptığı planın başarısız olacağını düşünenlere cevap mahiyetinde sahneler sundu.