Kuşburnunun Faydaları
Kuşburnu yabangülü bitkisinin meyvesidir ve halk arasında gül elması ve gül burnu olarak adlandırılmaktadır. Bastı Asya, Kuzeybatı Afrika ve Avrupa’da yetiştirilen kuşburnu, Ülkemizde de birçok ilde yetişmektedir. Bu illerden bazıları Tokat, Giresun ve Malatya’dır. Uzun ömürlü bir çalı foruma sahip bir bitki olan yabangülü ayrıca çok kuvvetli bir kök yapısına sahiptir. Sonbahar aylarında meyveleri hasat edilir ve kurutulur. Kurutulduktan sonra hava almayacak şekilde kaplara konularak saklanır. Bunun nedeni havanın, içeriğindeki bazı element ve minerallerin kaybolmasına yok açmasıdır. Kuşburnunun sağlığa faydaları çok fazladır ve içeriğinde bol miktarda C vitamini barındırmaktadır. Ayrıca tanen, flavonlar ve şeker maddelerini de bol miktarda içerir.
İçeriğinde bulunan C vitamini vasıtası ile kuşburnu meyvesi tam bir sağlık iksiridir. Vücudun dayanıklılığı artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, idrar yolu Enfeksiyonlarını giderir ve buna benzer daha birçok hastalık ile mücadele eder. Ayrıca ishali keseler ve idrar söktürür. Bunların dışında kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi vardır, kanı zararlı toksinlerden arındırır, kandaki şeker oranını normal değerlere çeker, kanser ile mücadele eder, romatizma ağrılarını giderir ve cildi koruma altına alır. Elbette bunlar düzenli tüketim yapıldığı takdirde belirgin olarak hissedilir. Şimdi bu etkileri daha detaylı bir şekilde ele alalım;

Kuşburnunun Hastalıklar Üzerindeki Etkisi

Solunum Yolları Üzerindeki Etkileri

Kuşburnu tam bir C vitamini deposu olduğu için solunum yollarında oluşan rahatsızlıkların giderilmesinde çok etkilidir. Özelikle de çocuklarda oluşan kronik bronşit, nefes darlığı ve astım hastalıkların tedavisinde büyük rol üstlenir. Gelişim çağındaki çocukların bu nedenle bol miktarda tüketmeleri gerekmektedir.

Romatoid Artrit Hastalığına Etkileri

Kuşburnunun düzenli tüketilmesi halinde %25 oranında hareketliliği artırmaktadır. Bu sayede ağrılar azalarak hasta insanların genel ruh sağlığı düzelir. Ayrıca kuşburnu kalça ağrılarına ve eklemlerde oluşan iltihaplanmalara karşıda çok etkili bir meyvedir.

İltihaplar Üzerindeki Etkileri

Kuşburnu meyvesi en çok çay şeklinde tüketilen bir meyve olduğu için baya yaygın bir tüketim alanına sahiptir. Bu meyve vücudumuzda birikmiş olan ödemin dışarı atılmasına yardımcı olur ve iltihaplanmaların daha çabuk kurumasını sağlar. Enfeksiyon problemlerinin iyileşmesi için gerekli olan tüm element ve bileşenleri içeriğinde bulundurur. Ancak düzenli tüketim yapılmaması halinde bu etkileri çok az derecelerde hissettirir.

Kolesterole ve Kansere Etkileri

Milyarlarca insanın tükettiği kuşburnu meyvesi insanların genel sağlığını bile tehdit edebilen kolesterol seviyeleri normal değerlere çekebilmektedir. Suda kaynatılarak çay şeklinde tüketilebilen kuşburnu aynı zamanda reçel halinde de tüketilme özelliğine sahiptir.
Kuşburnu meyvesi etkin bir antioksidan olduğu için kansere sebep olan serbest radikallerin yok edilmesine katkı sağlayabilir. Düzenli tüketim yapılması durumunda birçok kanser türünden korur ve kansere bağlı tümörlerin oluşumunu da büyük ölçüde engelleyecektir.

Diyabet ve Böbrek Hastalıklarına Etkisi

Kuşburnu kanda bulunan şeker dengesini sağlıklı değerlerde tutabilir ve ileri derece diyabet hastalığı problemi olan insanlara ciddi anlamda yardımcı olabilir. Kuşburnunun reçeli de aşırı şeker katılmaması halinde diyabet hastaları tarafından gönül rahatlığı ile tüketilebilir.
Böbrek sağlığı içinde hayati önem taşıyan kuşburnu içeriğinde çeşitli asitler ve pektin maddesi bulundurur. Böbrek hastalığının Semptomlarını tedavi etmek için ve rahatlama sağlaması amacı ile tüketilmesi tavsiye edilen bir meyvedir. Ayrıca kabızlık sorunu çekenler içinde çok değerli mineraller içerdiği için bir çözüm olabilir.

Cilt ve Kemik Sağlığına Etkileri

Kuşburnu kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılan bir meyvedir. Cilt hücrelerini yeniler, akneleri giderir ve yara izlerini bir estetik operasyon etkisi kadar düzeltebilir. Cilde nem kazandıran kuşburnu aynı zamanda cildin elastiki yapıya kavuşmasını sağlar ve sağlık kazandırır.
Kalsiyum ve C vitamini bakımdan da çok zengin olan kuşburnu bu sayede kemik ve iskelet sağlığına sayısız fayda sağlar. Vücudun kolajen üretmesine yardımcı olan kuşburnu özelliklede çocuklarda kemik sağlığı bakımından hayati önem taşır.

Kan Hücreleri ve Mide Üzerindeki Etkileri

Kuşburnunun da bulunan demir sayesinde hem kan hücreleri yeniler hem de kırmızı kan hücrelerinin genel sağlığını korur. Bu sayede demir eksikliğinden kaynaklanan Anemi gibi hastalıklarında oluşma riskini en aza indirir.
Midede asit eksikliği, spazm, tahriş ve ülser gibi olumsuz etkilerin oluşmasını engeller. Bağırsak problemleri içinde çok etkili bir kaynak olan kuşburnu aynı zamanda safra taşı, kabızlık, ishal, gut, idrar yolu Enfeksiyonları ve safra kesesindeki rahatsızlıkları giderici etkilere sahiptir.

Bağışıklık Sistemine Etkileri

Mide ve bağırsakta oluşan bakteri ve Enfeksiyonları tedavisinde büyük rol üstlenen kuşburnu bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığında oluşmasını engellemiş olur. Kan akışını da hızlandıran bu meyve aynı zamanda kanı temizler ve idrar akışını hızlandırarak idrar yolu Enfeksiyonlarının oluşmasını engeller.
kusburnu-cayi

Kuşburnu Çayının Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

 • Yapılan araştırmalarda bu çayın kanser hücrelerini öldürerek kansere yakalanma riskini azalttığı ortaya çıkmıştır.
 • Grip ve nesle gibi soğuk algınlığı kaynaklı hastalıkların tedavisine katkıda bulunabilir.
 • Yemek borusunu temizler ve ağızda oluşan bakterilerin ölmesini sağlar.
 • Kemik ve kalp-damar hastalıklarına karşı korur ve bol miktarda C vitamini içerir.
 • Stres ile mücadele eden bu çar ayrıca zihinsel faaliyetleri düzene sokarak sinir sistemine yardımcı olur.
 • Demir ve C vitamini sayesinde bünyeye savunma etkisi yapar ve hastalıkların kırılmasını sağlar.
 • Erkeklerin en büyük problemi olan prostat kanserini günde 3 bardak kuşburnu çayı tüketerek önleyebilirsiniz.
 • A vitamini sayesinde Enfeksiyonlara karşı çok etkilidir.

Kuşburnu Reçelinin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

 • Zengin mineral ve elementler sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir
 • Bu reçel soğuk algınlıklarının sebep olduğu hastalıklara karşı anlık fayda sağlayabilir
 • Ciltteki leke ve tahrişlerin giderilmesinde çok etkili olan bu reçel aynı zamanda cilde nem kazandırarak sağlıklı görünmesine yardımcı olur
 • Kanı temizler ve kan hızını kontrol altına alır bu sayede kan sağlığını korumuş olur
 • Virüs ve mikropları yok ederek sindirim sistemine yardımcı olur
 • Sinir sistemine de sayısız katkısı olan kuşburnu reçeli yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Ayrıca stresi yok ederek birçok hastalığında önüne geçmiş olur.
 • Mide bulantısı, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılabilir.
 • Artırit hastalığının tedavisinde iyileştirici etki gösterdiği yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır.

Kuşburnunun Zararları ve Yan Etkileri

Kuşburnu meyvesinin bilimsel olarak kanıtlanan bir zararı veya yan etkisi yoktur. Ancak kullanım alanı büyük olan bu meyve, tecrübeler ışığında bazı yan etkileri gözlemlenmiştir. Genellikle aşırı dozda tüketime bağlı olan bu yan etkileri şöyle sıralayabiliriz;

 • Aşırı tüketim böbreklerde taş ve kum oluşmasına sebep olabilir
 • Diyabet hastalıkları ile mücadele edenlerin kullanımda dikkat etmeleri önerilir. Bazı uzmanlar ise diyabet hastalığına etkisiz olduğunu savunmaktadır.
 • Kanama bozuklukları ile mücadele edenleri tüketmeleri tavsiye edilmemektedir.
 • Emzirme ve gebelik dönemlerinde dozaja dikkat edilmesi tavsiye edilir.
 • Aşırı tüketim beraberinde kabızlık, ishal, kusma, mide krampları, mide yanması, baş ağrısı, yorgunluk, bulantı ve uykusuzluk gibi problemler getirebilir.
 • Hassas bir bünyeye sahip insanlar içinde tüketilmesi önerilmemektedir ve alerji gibi problemler doğurabilmektedir.

Kuşburnunun Besin Değerleri

Kuşburnunun 100 gramında 162 kalori bulunmaktadır. Ayrıca; 1,6 gram protein, 38,2 gram karbonhidrat, 0,3 gram yağ, 169 mg kalsiyum, 426 mg C vitamini, 4345 IU vitamin A, 429 mg potasyum ve 69 mg magnezyum içerir.

Öneriler

Kuşburnu çayının özellikle kış aylarında tüketilmesi çok önemlidir. Soğuk algınlığı ve salgın hastalıkların birçoğunda iyileştirme etkisi bulunur. Aşırı tüketim yapılmaması gerekir ve küçük çocuklar başta olmak üzere düzenli tüketim yapılması önerilir.