Japonya bir ilke daha imza attı. Pandemi sürecinde sıkıntı yaşayan kafe robot garsonlar ile bir ilke imza atarak dikkatleri üzerinde toplamayı başardı. Servi ismi verilen robotlar sadece servis elemanı olarak kullanılmıyor aynı zamanda gelen müşteriler ile sohbet etme imkânı da sunuyor. Japonya da yer alan Softbank teknoloji şirketi geçtiğimiz aylarda bu robotları kafe ve restoranlara tanıtarak koronavirüsün neden olduğu sıkıntıya bir çözüm bulduğunu ifade etmişti.

Japonya Hizmeti Tanıttı ABD Merkezli Şirket Yaptı!

Bear Robotics adında ki ABD merkezli şirket Servi isimli robotları tasarlayarak piyasaya sürdü. Servi adındaki robot garsonlar ilk işlerine Japonya da başladı. Kafe ve restorantlarda garsonluk yapan Servi robotları dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Tokyo kentinde yer alan bir kafede Servi ve Pepper adlı garson robotlar müşterilere on numara hizmet ve eğlence imkânı sunuyor. Müşteriler hallerinden oldukça memnunlar.

Pandemi Sürecinin Koronavirüs İle Mücadele Aşamasına Servi Robot Desteği!

Müşteriler açısından da oldukça ilginç bir tecrübeye şahit olunması kafe yetkililerini sevindiriyor. Pepper isimli robotlar kafeye gelen her müşterinin ayrı ayrı ateşini ölçülüyor ve tek tek maske uyarısı yapılıyor. Robotların bu özelliği yanında sohbet etme imkanı sunuyor ve oyun oynayan müşteriler ile güzel vakitler geçiriyor. Servi robotlar ise işin servis kısmıyla ilgileniyorlar. Önlerine çıkan engelleri aşarak mutfaktan masaya kadar olan mesafede yemekleri müşterilere ulaştırıyor.

Robotları geliştiren firmaya göre kafe sahibi açısından oldukça iyi olduğunu belirtiyor. İşçi ücreti azalacak ve pandemi sureci boyunca sağlıklı bir hizmet sunabilecek. Kafe sahipleri açısından oldukça iyi görünse de kafe personeli açısından kötü bir durum oldu. İşsizlik artacak gibi görünüyor. Robot garsonlar müşterilere daha iyi hizmet şuna bilmek için 3D kamera ya ve lider sensorlarına sahiptir. İsteyen tüm restorant ve kafe sahipleri robotları alabilmek için belirli bir miktar para karşılığı robotları aylık olarak kiralayabilecekler. Şimdiden bu pandemi sürecinde oldukça ilgi gördü. Japonya’da hizmete sunulan servi robotlar restorant ve kafelerde yerini almaya çoktan başladı.