Sars virüsü ağır geçirilen bir solunum yetmezliği sorununa neden olur. İlk defa 2003 senesinde Amerika’da görülmüştür. Tüm dünyada ölü sayısı 774’e ulaşmıştı. Hastalığın seyri ağır zatürre gibi görülmektedir. Hastalık 2 gün ile 1 hafta içinde kuluçka dönemi gösterir. 10 gün kadar uzadığı da görülmüştür. Sars virüsünde bulaş belirtilerin görüldüğü andan itibaren başlar. Sars virüsü insandan insana damlacık, solunum ve temas yolu ile bulaşır.

Temas konusunda doktorlar vatandaşların 1 metreden daha yakına inmemeleri konusunda uyarıyor. Solunum yolu ile ancak mesafe kuralını aşmakla bulaşır. Fakat öksürük, hapşırma ve öpüşme yolu ile hastalık  anında bulaşır. Temel yayılma yolu öksürüktür.

Sars Virüsünün Görülen Semptonları Nelerdir?

Sars virüsü için henüz geliştirilmiş net sonuç veren bir test ya da tahlil bulunmamaktadır. Bu sebeple hekimler genellikle hastaların çoğunda görülen semptomlara bakarak teşhis koyarlar. Teşhis koymanın kolay olduğu bir takım insanlar da virüsü taşıyan insanlar ile yakın temasta bulunduğu bilinen insanlardır. Yakın temasın dışında sars virüsünün bilinen en yaygın belirtileri şu şekildedir;

  • 38 dereceden daha fazla görülen ateş,
  • Yüksek ateşle beraber seyreden öksürük,
  • Bu ikisine eşlik eden solunum zorluğu,
  • Boğaz ağrısı,
  • Halsizlik,
  • Bütün bedende görülen bitkinlik.

Yukarıda sayılan belirtileri gösteren kişiye doktorlar sars virüsü taşıyıcısı teşhisi koyar. Teşhisi koyulan hastalar hastaneye yatırılarak tedavilerine başlanır. Bazı hastaların durumları ciddi olarak görüldüğü zaman solunum cihazına takılırlar. Sars virüsü tedavisinde doktorların henüz net bir şekilde iyileştirme sağladığı görülen ilaç geliştirmemişlerdir.

SARS VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR

Hastaneye yatırılan kişilerin ilk başta ateşlerine müdahale edilir. Ateşi düşürülen hasta zaman içerisinde anti viral ilaçlar ile virüsün etkisinden çıkarılmaya çalışılır. Bu dönemde hastalara sıvı takviyesi, oksijen verimi ve serumlar kullanılarak tedavi edilmeye çalışılırlar.

SARS VİRÜSÜ ETKİN KORUNMA YOLLARI

Sars Virüsü Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Sars virüsü olup hastanede tedavi görüp iyileştikten sonra taburcu olan hastalar için diğer kişilerden farklı bir tedbir alımı söz konusu değildir. Normalde solunum yolları enfeksiyonlarına ne şekilde dikkat edilmesi gerekiyorsa aynı şekilde korunulması tavsiye ediliyor.