Kronik ve Anfizem bronşiti olarak bilinen Koah Hastalığı kanda yaşanmakta olan oksijen geçişini kısıtlamakta sonucunda ise hava akımı düştüğü için hastalarda günlük hayatlarını zorlaştıracak neticeler doğurmaktadır. Yaz aylarında da etkisini gösteren hastalık özellikle kış ayları içerisinde birçok kötü belirtiyi beraberinde getirmektedir. Akciğerlerde yaşanan enfeksiyonlardan ötürü nefes darlığı yaşayan hastalarda ciddi kilo kaybı ve kilo alamama gibi bir sonuç ortaya çıkar. Sürekli bir yorgunluk hali ve göğüsten gelen hırıltılarda bu belirtilerden birkaçıdır.
Hastaların mutlaka doktor gözetiminde olmaları ve kendilerine verilen reçeteli ilaçları düzenli kullanmaları çok büyük önem taşımaktadır. Bunun yanında ek olarak uygulanabilecek bitkisel çözümlerde bulunmaktadır. Koah Hastalığına Hangi Bitki İyi Gelir ise gene doktorunuzun bilgisi dahilinde tüketilmeli ve kendi ilaçlarınızın aksatılmaması gerekmektedir. Bilinen en yararlı bitkisel tedavi yolları zencefil, sarımsak, siyah çay, karabiber ve Ajwain yapraklarıdır. Tabi ki ilaç ve bitkisel çözümlerden ziyade hastaların sigarayı bırakmaları, kimyasal madde ortamlarından uzak durmaları ve aktif bir yaşamları olmaları çok önemlidir.
Hastaların hayatlarını kolaylaştırıcı ve nefes akışı ile kan içerisindeki oksijen alışverişinin arttırılması amacıyla geliştirilmiş olan birçok farklı bitkisel tedavi yolları bulunmaktadır. Doğanın gücünü kullanarak sunulan bu tedaviler birçok farkı bitkinin karıştırılması sonucunda oluşturulan kürler ile hastalara verilmektedir. Kürlerin çoğunun içinde bulunan papatya, keten ve ısırgan tohumları, ardıç tohumu ve zencefil yanında mutlaka bal ve keçiboynuzu pekmezi de kullanılmaktadır. Bu hastalık  konusunda geliştirilen birçok farklı reçete bulunsa da mutlaka daha önce belirttiğimiz gibi bir doktor kontrolünde ve onayında bu kürlerin kullanılması gerekmektedir.
Kürler dışında evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bitki içerikli tedaviler arasında en çok tercih edileni olan siyah çay içilmesi bitkinin içinde bulunan yararlı kimyasallar ve tanen sayesinde vücudun bağışıklığını arttırmaktadır. Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak ise mukoza gelişimini engellemekte ve akciğerlere kadar sterilizasyon yapmaktadır. Nefes darlığını azalttığı gibi bronşitlerde oluşan enfeksiyonu da ortadan kaldırmaktadır. Koah Hastalığı konusunda bilinen en şifalı baharat ise zencefildir. Zencefil solunum yollarında birikmiş olan balgamı temizlemekte ve göğüs enfeksiyonlarının birçoğunu sökebilmektedir.
Özellikle doktorunuza danışabileceğiniz en önemli bilgilerin başında gelen Koah Hastalığına Hangi Bitki İyi Gelir sorusuna yönelik birçok kişi gibi verilen yanıtların başında maydanozgil ailesinde bulunan Ajwain yaprağı gelmektedir. Her gün düzenli olarak çiğnenen yapraklar hem kan hem de akciğerlerde biriken tıkanıklığı açmakta ve hastaların en büyük şikayeti olan öksürüğü çözmektedir. Karabiber ise hem beyni hem de kan akışını hızlandırmakta ve aynı zamanda ısıtma etkisi de bulunmaktadır. Özellikle bal ile tüketimi sonrasında tam etki gösteren karabiber gene hastaların şikayetlerini azaltma konusunda büyük bir yardımcı görevi görmektedir. Doktorların verdiği ilaçlar veya doğal yollar ile yapacağınız tedaviler ne olursa olsun mutlaka stresten uzak kalmalı, sigara ve alkolü bırakmalı, nefes egzersizlerinde bulunmalı ve bol bol su içmelisiniz.
Bunlar haricinde KOAH hastalığına iyi gelen diğer Bitkiler;

1- Nane


Nane solunum yolundaki kasların gevşemesini arttıran bir madde içerir.

2- Kekik


Bir dekonjestan ve histamin redüktörü olarak görev yapan karvakrol ve rosmarinik asit vardır. Akciğer hastalığı geçiren ve baharın getirdiği yıllık polen alejilerine karşı koymak için kekik iyi gelecektir.

3- Zerdeçal


Amerika Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) tarafından yayınlanan yakın tarihli bir araştırmada , zerdeçalde aktif bir içerik olan curcumin’in akciğer hastalığı olan insanlar için çok çeşitli faydaları olduğu bildirildi.
 
Kaynaklar:

  1. https://draxe.com/copd-symptoms
  2. http://erj.ersjournals.com/content/28/2/330
  3. https://www.healthline.com/health/copd/herbs-supplements