Genel Sağlık

Koah Hastalığı Nedir | Belirtileri Sebepleri Bitkisel Tedavisi

Bilge Adam
Yazar: Bilge Adam

KOAH  (kronik obstrüktif akciğer hastalığı)

Bugünlerde defne joy foster‘ in ölümüyle de anılan bu hastalık  kronik bronşit, kronik astım, amfizem olarakta geçiyor. Bronşların iltihaplanmasına bronşit adı verilir ve kronik bronşitte bronşlardaki mukoza tahrib olur pürülan (iltihaplı) görünümde balgam vardır  öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığı görülür .
amfizemdede aynı şekilde öksürük balgam nefes darlığı ve üfler şekilde solunum vardır.
akciğerler broşlar, bronşioller, alveol gibi yapılarla birlikte çalışmaktadır. Amfizemde terminal bronşiollerin ilerisindeki hava boşluklarının genişlemesiyle karakterize bir durumdur .
özellikle sigara pipo içimi trekea (soluk borusu) ve bronşlarda kalıcı tahrişler meydana getirir ve bunun sonucunda kronik bronşit oluşur . yani en önemli sebep sigara kullanımıdır . demektir ki vücudun yeterince oksijen almaması tüketememesidir.
Bunlarla birlikte gelen aşırı mukus salgısı alveolleri tıkamaya başlar ve sonuçta pnömoniye neden olur (akciğer iltihabı, zatürre) bunun sürekli tekrarlanmasıyla alveoller genişlemeye başlar böylece akciğerdeki bağ dokularında bulunan liflerin artmasıyla akciğer dokusu sertleşir.bu sertleşme oksijen ve karbondioksit değişimini engellemeye başlar ve nefes darlıkları, üfleyerek nefes alıp vermeler başlar.
Önceleri eforla kendini gösteren bu nefes darlığı ,öksürük ve balgam ilerleyen zamanlarda istirahattede kişiyi rahatsız eder bronşlar iyice büzülür tıkanmaya başlar ve kişi nefesini zorlayarak alıp verir.

Koah Hastalığına Yakalanmamak İçin Neler Yapılmalıdır :
Koah’lı hastalar kesinlikle sigara kullanmamalı sigara dumanı veya herhangi bir duman olan yerlerde uzun süre durmaktan kaçınmalıdır . fazla tozlu ortamlarda bulunmamalıdır.
Koah 3 derecede görülmektedir : hafif, orta ve ağır şiddetli koah düzeyleridir.
Bu dereceye göre hastalar kesinlikle doktora görünmelidir . tam tedavisi olmasa bile hastanın soluk alıp vermesini kolaylaştıracak ilaçları tedavi yollarını mutlaka öğrenmesi gerekir

Koah hastalığı Tedavisi İçin :

Sigaranın bırakılması, Tozlu ve dumanlı ortamlarda çalışmamak, bulunmamak ve Düzenli ilaç tedavisidir.

Diğer Yandan Koah İçin Bitkisel Tedavi :

Koah hastalığı için gereken bitkiler ölçüleri ve hazırlanılışı

25 gr zencefil, 25 gr havlıcan (kök), 25 gr zerdeçal, 25 gr öğütülmüş ardıç tohumu, 25 gr gül hatmi (hatmi gül), 25 gr ebe gömeci, 25 gr toz meyan kökü, 25 gr toz papatya, 25 gr, toz ısırgan tohumu (erkek), 25 gr toz keten tohumu, 1 kg bal ve 1 kg da keçiboynuzu pekmezi.

Not : Keçi boynuzu pekmezi ve bal şeker hastaları için önerilmez. şeker hastaları ismini vermiş olduğum bitkileri çay şeklinde kullanmaları tavsiye edilir.

Karışımın Hazırlanışı : İsimlerini vermiş olduğum bitkilerin hepsi birbirine karıştırılarak iyice harmanlanmalı büyük bir kabın içerisine 1 kg keçi boynuzu pekmezi 1 kg bal ve karıştırmış olduğumuz bitkilerin tamamı dökülür ve tahta kaşıkla iyice karıştırılır. ( tahta kaçık kullanılmasının sebebi metal kaşık balın özelliğini bozar) Bu şekilde ilacımız kullanıma hazırdır.

İlacın Kullanımı : Macun haline getirdiğimiz karışım her sabah öğle ve akşam günde 3 defa aç karnına birer tatlı kaşığı (tahta kaşık) kullanılması tavsiye edilir. şeker hastaları içinse her sabah öğle ve akşam günde 3 defa 1 su bardağı kaynamış suyun içerisine karışım olan tozdan bir tatlı kaşığı atıldıktan sonra 5 dakika demlenmesi beklenir 5 dakika sonra süzülerek yine aç karnına içilir.


Yazar Hakkında

Bilge Adam

Bilge Adam

Biliyor Muyuz? Güncel Tecrübeyle Sabit Bilgiler Kaynağı yazarı.
Yazılar hakkında sormak istediklerinizi yorum yaparak yazı altlarından sorabilirsiniz.

17 Yorum

 • 1955 doğumluyum dr deyimi ne kadar doğru bilemem akciğerimin %75 olmadığını kalan %25 ise en ufak bir sovuk aldığımda hemen ateş oluyor ve içtiğim suyun yaz olsun kış olsun çoüu balgam olarak geri çıkarmak zorunda kalıyorum balgam beni çok zorluyor bazek kusar gibi balgam çıkarıyorum artık bitkisel olsun dr olsun kim ne derse herkese inanıyorum anlıyacağın her şeyden medet ummaya başladım hastalık beni çok sıkıştırıyor bazen komaya ve baygınlık geliyor gibi ölmek istiyorsun ama olmuyor bu konuda yardımınızı arzederim…

  doğduğum günden beri bu koa hastalığı var bende yukarıda yazmış olduğunuz bitkisel karışım bana ne kadar fayda sağlar bilmek isterim…

 • KOAH HASTALIĞINDA YUKARIDAKİ KARIŞIM İLE KOMBU ÇAYI KULLANILDIĞINDA HASTALIK TAMAMEN ORTADAN KALKIYOR.BU KONUDA GENİŞ BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.

 • bir kaç aydır özellikle geceleri ve sabah adeta tenekeye vurur gibi garip bir öksürük var ancak sigara kullanmıyorum . Koah hastalığı ile ilgisi olabilirmi merak ettim. Aşırı efor sarfetmedikçe nefes darlığı yok. Teşekkür ediyorum.

 • SAYIN AHMET İDRİS BEY KOAH HAKKINDA YAZDIKLARINIZ, YUKARDAKİ KARIŞIM VE KOMBO ÇAYININ İYİ GELMESİ GERÇEKMİ, YANİ KULLANAN VARMI? LÜTFEN CEVAPLARSANIZ BABAM ÇOK RAHATSIZ. TEŞEKKÜRLER

 • Bende astım vardı şimdi artık koah’a döndü. Gittikçe daha çok sıkıştırıyor. Artık geceleri uyku da uyuyamıyorum. Alçak yastıkta hemen boğulur gibi oluyorum. Buhar ilâçları kullanıyorum. Bunun yanında smbicord, bronkolin kullanıyorum, artı çeşitli fısfıslarda var. Fakat sanki artık hiç biri fayda vermiyor gibi.Son günlerde çatlamalı bir öksürükle birlikte ağız dolusu, açık renkli balgam gelmeye başladı. Aralıklarla devam eden bu öksürük beni çok yormaya başladı. Merdiven çıkamaz hale geldim. Ne tavsiye edersiniz?

 • mrb ahmet bey kua hastalığıyla ilgili yorum yapmışsınız ve bu karışımı siz uyguladınızmı umarım cevap verebilirsiniz şimdiden tşkl.

 • mrb ahmet idris bey kua hastalığıyla ilgili yorum yapmışsınız ve bu karışımı siz uyguladınızmı umarım cevap verebilirsiniz şimdiden tşkl.geniş bilgiden bahsetmişsiniz bu bilgiyi nerden almam gerekiyo durumumuz çok acil

 • bende koah hastasıyım dünyada 197 ülke var 165 ülkede faaliyet gösteren dünya sağlık örgütü avrupa sağlık örgütü İSO 14001-2004 sertifikalı, IAF ve islami helal belgeli ohsas 18001,2007 vedallas ünniversitesi belgeli vs TÜRKİYE deki faaliyetleri için 24 bakan ve sağlık bakanlıgı ve tarım bakanlıgının izniyle faaliyet gösteren bir firmanın temsilcisiyim tamamen dogal yan etkisi olmayan ürünlerinde koah rahatsızlıgında menmuniyet veren sonuçlar veren ürünleri tavsiye ederim. rahatsızlıgımı 28.01.2014 de öğrendim şu anda bahsettiğim ürünleri kullanmaya başladım üç günde beni rahatlattı

 • AHMET Diyorki:
  Mart 14th, 2012 – 08:43
  (KOAH HASTALIĞINDA YUKARIDAKİ KARIŞIM İLE KOMBU ÇAYI KULLANILDIĞINDA HASTALIK TAMAMEN ORTADAN KALKIYOR.BU KONUDA GENİŞ BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.) Ahmet bey merhabalar bu konuda sizden bilghi almak isterim fakat bi iletişim numaranız veya mailiniz yok bana yardımcı olursanız sevinirim 0537 571 şimdididen teşekkürler

 • slm.koah icin dogal olsun olmasin dünyadaki tüm ilaclar hep rahatlaticidir ama tedavi edici degildir yani aldiginiz zaman rahatlarsiniz ama hastalik asla iyle$mez.iyile$tirici bir ilac icin inanin tüm dünyadaki koah hastalari icin bir kabe olursunuz.eger bir tavsiye ile koah olduguna inandiginiz rahatsizliginiz gecmi$ ise o hastalik koah degildir..tip koah asla iyile$mez ama durdurulabilir diyor..ve diyenler salak degil Bunuda bilelim saygilar sevgiler.

 • koah hastasıyım.Dışarı hayatı bana hiç yaramıyor hemen rahatsızlanıyorum doğal oksijen alamıyorum cihazlara bağlı oksijen alıyorum düzgün balgam sökemiyorum sökücede rahatlıyorum bir zamanlar sık sık astım krizlere giriyodum kriz önlemek için napmalıyım doğal oksijen neden alamıyorum yorumlarınızı bekliyorum….

 • Geçmiş olsun arkadaşlar.Bronsit,Astim,Koah gibi hastalıklar için Ganoyla Sağlık sayfami ziyaret edebilirsiniz.Her türlü sorunuz için:05056928025

 • 2 yıldır bu koha hastasıyım bütün i
  T. B.da araştırma hastanesine gidiyorum âmâ bir türlü oksurugume çare bulamıyorlar ne yapmam gerekiyor tskler

Yorum Yapmak İster misiniz?