Kızılcığın Faydaları
Kızılcık bir metrelik ağaçlarda yetişen ve genellikle çiçekleri sarı renkte olan bir meyvedir. Çeşitli şekillerde tüketime sunulan kızılcık meyvesi, içerecek ve marmelat olarak yaygın tüketildiği görülmüştür. Yüzyıllardır tıp sektöründe yaygın olarak kullanılan kızılcık bunun dışında battaniye boyama işlemlerinde ve giyim sektöründe de yaygın kullanılmıştır. Sağlık açısından da sayısız fayda sağlayan kızılcık meyvesinin en büyük özelliklerden biri çok zengin bileşenlerden oluşmasıdır. İçeriğinde bu bileşenlerin dışında vitamin ve mineral kaynakları barındırır.
İçeriğindeki birçok doğal mineral kaynakları sayesinde kızılcığın sağlığa faydaları saymakla bitmez. Özelikle A, E, C ve K vitaminleri açısından çok değerli olan kızılcık ayrıca riboflavin, tiamin ve pridoksin gibi sağlık bakımından hayati önem taşıyan maddeleri içermektedir. Ayrıca potasyum ile sodyum gibi değerli minerallerin yanı sıra demir, kalsiyum, bakır ve manganezde içermektedir.
Kızılcığın Hastalıklar üzerindeki Etkileri
İçeriğinde bol miktarda C vitamini barındıran kızılcık meyvesi bu sayede birçok salgın hastalığa karşı çok etkilidir. Kış aylarında sık görülmekte olan soğuk algınlıkları ve buna bağlı oluşan üşütme, grip ve öksürük gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca bu hastalıklara yakalanmadan önce tüketilen kızılcık meyvesi bu sayede metabolizmayı ve bağışıklığı güçlendirerek vücuda direnç sağladığı için bünyeyi koruma altına alır. Vücuttaki zararlı madde ve toksinlerinde atılmasına katkı sağlayan kızılcık idrar yolu Enfeksiyonlarından diş çürümelerine kadar birçok hastalığa şifa olabilir. Ancak düzenli tüketim ve bilinçli uygulama şartıyla bu faydalardan yararlanmanız mümkün olabilir. Tek seferlik kullanımlar size kısa vadede etki gösterebilir fakat uzun vadede hiçbir fayda sağlamayacaktır. Kızılcık meyvesinin sağlığa katkılarını daha belirgin açıklamalarla ele alalım;
Kızılcığın Tümörler Üzerindeki Etkisi
Kızılcık meyvesi çok nadir rastlanan anti tümör özelliğine sahip bir besin kaynağı olma özelliği taşımaktadır. Meyve bu özelliği ile polifenolik olarak tanınan bir bileşene atfedilmiştir. Dünya genelinde bu konuda yüzlerce araştırma yapılmış ve özellikle prostat ve kolon kanserlerinin tümörlerine karşı büyük fayda sağladığı ortaya çıkmıştır. Kızılcık suyu da bu etkilerin aynısı gösterdiği gibi kanın pıhtılaşmasına da engel olabilen tümörleri yok edici etkisi olan asitleri içermektedir. Bu nedenle kızılcık suyunun düzenli tüketimi çok büyük önem arz etmektedir ve birçok kanser çeşidine karşıda direnç sağlamaktadır.
İdrar Üzerindeki Etkileri
Genellikle idrar yolu Enfeksiyonlarında ciddiye almama gibi bir durum söz konusudur. Oysaki bu rahatsızlık oldukça ciddi ve tedavi edilmemesi durumunda daha ciddi hastalıklara yok açabilen bir Enfeksiyon türüdür. İnsanlar bu konuda pek bilgi sahi olmadıkları için bu rahatsızlığı önemsemedikleri gibi tedavisi içinde çaba harcamazlar. Kızılcık meyvesi birçok araştırma sonucunda idrar yolu Enfeksiyonlarına iyi geldiği ortaya çıkmıştır. Ancak düzenli be bilinçli tüketim yapılması gerek bir meyvedir.
Kardiyovasküler Üzerindeki Etkileri
Kardiyovasküler sağlığını koruma altına alan kızılcık bu sayede genel kalp sağlığını da büyük oranda koruma altına almış olur. Kızılcık hem çok iyi bir antioksidan hem de bol miktarda flavonoid içerdiği için Ateroskleroz tehditlerini ortadan kaldırabilir. Ateroskleroz damardaki kanda bulunan kalsiyum, yağ ve kolesterolün toplanması ile alterler de tıkanma oluşmasına sebebiyet veren bir hastalık türüdür. Bu hastalık vücudun birçok yerine oksijenin düzgün bir şekilde ulaşımını engeller ve bu nedenle de felç ve kalp krizi gibi öldürücü hastalıklara davetiye çıkarabilmektedir. Ancak kızılcık içeriğindeki doğal besin kaynakları ve vitaminler vasıtasıyla buna engel olmaktadır.
Diş Çürümelerine Etkisi
Yakın zamanlarda yapılan bazı araştırmalarda kızılcık meyvesinin suyunda bulunan bazı maddelerin diş çürümelerini önlediği ortaya çıkmıştır. Bu sıvıda bulunan proantosiyanidin adındaki bileşen sayesinde diş çürümelerine sebep olan ve dişlere yapışan bazı zararlı bakterilerin üremesini engellediği görülmüştür. Bu sayede hem dişlerin etrafında plak oluşması engellenir hem de zararlı asitler ortadan kalkar. Fakat unutulmaması gerek bir husus vardır, burada anlatılan kızılcık suyu tamamen doğal olan kızılcık suyudur. Marketlerde hazır şekilde satılan ve doğal olmayan kızılcık suları size faydadan çok zarar getirir. Çünkü bu hazır kızılcık suları şeker ve glikoz barındırdığı için etkisini kaybetmiştir.
Solunum Yolarına Etkisi
Yapılan bilimsel araştırmaları ışığında konuşmak gerekirse kızılcık suyunun düzenli tüketimi özellikle çocuklarda solunum ve kulak Enfeksiyonlarını büyük ölçüde iyileştirdiğini söylemek mümkün. Çünkü bu Enfeksiyonlara sebep olan haemophilus influenza maddesini büyük ölçüde yok edici bir etkisi vardır. Ayrıca solunum yollarına ciddi zararlar verebilen bazı yabancı madde ve bakterilerinde yok olmasını sağlar.
Kanser Üzerindeki Etkileri
Kızılcık meyvesi içeriğinde proantosiyanidinler barındırdığı için çeşitli kanser hastalıklarının oluşmasını engeller. Ayrıca flavonoidlerde içeren kızılcık, kanser türlerinin sebep olduğu ölümleri azalttı yapılan tüm araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Özellikle de mesane kanseri ve kolon kanseri gibi ölüm riski bulunan rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur ve içeriğinde bol miktarda anti kanserojen madde bulundurur. Ayrıca içeriğindeki proanthocyanidisler sayesinde kan damarlarında görülebilen mikro tümörlerin oluşumunu engeller. Bunların dışında düzenli kızılcık suyu tüketimi özellikle meme kanserine çok iyi gelmektedir.
Diş ve Kemiklere Etkisi
Doğal bir kalsiyum kaynağı olan kızılcık suyu ağızda gargara yapılması durumunda hem diş çürüklerini engelleyecek hem de içilmesi durumunda kemik sağlığını destekleyecektir. Kalsiyum mineralinin doğal yollarla değil de farklı yöntemlerle ile alınması osteoporoz gibi çok ciddi kemik hastalıklarına yakalanma riski doğuracaktır. Bu nedenle kızılcık gibi doğal kalsiyum kaynaklarını tercih etmeniz önerilir.
kizilcik-suyu
Kızılcık Şerbetinin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

 • Bu şerbet birçok Enfeksiyon hastalığının tedavine yardımcı olur ve bunların başında da akciğer Enfeksiyonu gelmektedir.
 • Saç ve cilt sağlığı içinde kızılcık şerbeti çok önemlidir. Derideki yaşlanmayı durdurduğu gibi saçlardaki dökülmelere de son verebilir.
 • Solunum yollarında oluşan Enfeksiyonları giderir ve bu sayede bronşit ve astım gibi rahatsızlıklara karşı hafifletici etki yapar ve bronşları rahatlatır.
 • Üşütme ve soğuk algınlığının neden olduğu boğaz iltihaplanmaları ve ağrıları bu şerbet sayesinde ortadan kalkar
 • Mide ülserine de çok iyi geldiği bilinen kızılcık şerbeti ayrıca boşaltım ve sindirim sistemine de mükemmel bir katkı sağlar
 • Kızılcık şerbeti düzenli tüketim yapılırsa kabızlık problemlerini ortadan kaldırabilir.
 • Böbrek ve mesanede birken ve ağrı veren taşların dökülmesine yardım eder
 • Yağ yakıcı bir özelliği bulunan bu şerbet kilo vermeyi de kolaylaştırabilir.
 • Bu şerbet ayrıca gut hastalığına da çok iyi gelir ve selülit gibi sorunları da çözdüğü düşünülüyor.
 • Beyin ve sinir sağlığına da fayda sağlayan kızılcık şerbeti bu sayede stresi ortadan kaldırabilir.

Kızılcığın Zararları ve Yan Etkileri
Bilimsel olarak kanıtlanmış bir yan etkisi bulunmayan kızılcık, tecrübelere dayalı bir takım yan etkileri ispatlanmıştır. Özellikle bu yan etkiler aşırı dozda tüketimden kaynaklanmıştır. Kızılcığın sağlığa zararlarını bu şekilde sıralamak mümkün;

 • Warfarin adlı ilaç kan pıhtılaşması karşı kullanılmaktadır. Bu ilacın kızılcık ile birlikte tüketilmesi oldukça tehlikeli olabilir ve ciddi sağlık problemlerinin doğmasına neden olabilir.
 • Kan inceltici ilaçları kullanmakta olan kişilerin tüketmesi önerilmez
 • Böbrek taşı olan hastalarda her ne kadar taşların ve kumların dökülmesine katkı sağlasa da bazı durumlarda ciddi sıkıntılar doğurabilmektedir. Bu nedenle tüketimden önce doktora danışmak gerekebilir.

Kızılcığın Besin Değerleri
Kızılcığın 100 gramında 46 kalori bulunur. Ayrıca; 11,5 gram karbonhidrat, 6 mg kalsiyum, 97 mg potasyum, 5 mg sodyum, 7 mg fosfor, 3 mg magnezyum, 0,2 mg demir ve 28 IU vitamin A ile 27,9 mg C vitamini içermektedir.
Öneriler
Yukarıda belirtilen faydalardan maksimum derecede yararlanmak istiyorsanız, tükettiğiniz kızılcık suyunun doğal olmasına dikkat etmeniz gerekir. Marketlerde kapalı kutular içinde satılan kızılcık suları size hiçbir fayda sağlamayacağı gibi bayat olması durumunda ciddi problemlerde doğurabilir. Kan inceltici ilaç kullanana insanların kesinlikle bu meyveyi veya bu meyvenin ürünlerini kullanmamaları gerekir. Bu ilaçlar ile tepkimeye girdiği yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Kullanım için doktor tavsiyesi almanızı öneririz.