Maalesef ki özellikle kadınlar için saç kestirme kararı almak bilindiği gibi çok zordur. Kafanızda oluşan tedirginlikle ve beraberinde gelen endişe sizlerin moralini oldukça bozabilir. Büyük bir cesaret sonucunda aldığınız saç kesme kararı, özellikle kıvırcık saçlılar için çok korkutucu olabiliyor. Ancak yazıda da anlatılacağı gibi saç kesmenin korkulduğundan daha zahmetsiz ve daha kolay olduğunu göreceksiniz. Gerekli malzemelerin elinizde bulunmasıyla saç kesiminiz en basite indirgenmiş olacaktır.

Kavuşmak istediğiniz saç stiline ulaşmak için malzeme seçiminiz oldukça önemlidir. Kör makaslar, uygunsuz taraklar vb. sizi olumsuz yöne sürükleyecek aletlerden mutlaka kaçınmalısınız.

Kesime başlamadan önce, duştan çıktıktan sonra saçlarınızı çok az kurulayarak yani hafif nemli bırakarak taramanız kesiminizi kolaylaştıracaktır. Tarak seçiminizin geniş aralıklı plastik bir tarak olmasına dikkat ediniz. Tarama şeklinize gelinecek olursa; saç köklerinizden başlayıp, uçlarına kadar tarağı gezdirerek saçınızdaki bağlamları çözün. Tarama işlemini nazikçe yapmanız daha faydalı olacağını gibi saç sağlığınızı da korumuş olacaksınız.

Kıvırcık saç nasıl kesilmeli? Sorusunun cevabına anlatılan uygulamaları yaptıktan sonra geçebiliriz. Ancak saçınızın kuruduğundan emin olmalısınız. Çünkü ıslak ve kuru saç arasında yoğunluk ve uzunluk farkı bulunabilir. Yani kurulamanın en önemli sebebi, saç kesiminize rahatça başlamak için keseceğiniz kısmı belirlemenizdir. Tarağınız ile saçlarınızı olabildiğince düzleştirince, ensenizin biraz yukarısından başlayarak at kuyruğu denilen şekli aldırmanız gerekiyor. Başınızın arkasında birleşen saçınızı hazırladıktan sonra kırıklardan kesmeye başlayabilirsiniz. Saçlarınızın bağlama şeklini değiştirerek, tekrar kırıklarınızı makasla kesebilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise, aynanın karşısına geçip, saçınızı dilediğiniz kısalıkta kesebilirsiniz. Bu işlem için saçınızı düzeltmek ve kesmek istediğiniz her noktasından elinizle sündürerek, dikkatli bir şekilde kesme işlemini uygulayabilirsiniz.  Ancak kesinlikle sakin kalmanız gerektiği gibi olumsuz düşüncelerinizi de saçınızı keserken bir kenara bırakmalısınız. Olumsuz düşüncelerin, saçınızın kesiminde sizi tedirgin edeceği gibi korku hissiyle saçlarınızı keserken yanlış bir biçimde uygulamanıza yol açacaktır.

Saçlarınızı istediğiniz görünüme ulaştırdıktan sonra, duşa girip saçlarınızı ellerinizle çırparak yıkayabilirsiniz. Önemli bir hatırlatmada daha bulunacak olursak; jiletle saç kesmek, bilinenin aksine saçınızın kıvırcıklığını gidermeyecek, hatta daha da arttıracaktır.