Kivinin Faydaları
Kivi tropikal meyvelerden biri olup egzotik bir tada sahiptir ve sağlık açısından çok faydalıdır. Kahverengi ve ince bir kabuğu olan kivinin özü ise yeşildir. İçeriğinde küçük çekirdekleri bulunur ve tüketilirken çekirdekler ile beraber tüketilir. Ülkemizde son 15 yıldır yetiştiren kivi çok eski çağlardan beri Çin’de yaygın olarak tüketilmektedir. Kiviyi vazgeçilmez kılan sadece otantik tadı değil aynı zamanda içeriğindeki vitamin ve minerallerdir. Kivide bol miktarda A, K ve E vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, kalsiyum ve potasyum gibi çok önemli minerallerde bulunmaktadır. Bu mineral ve elementler açısından çok doğal bir kaynak olan kivi ayrıca çok kaliteli lif içeriğine de sahip. Bu lifler sindirim sistemi faaliyetlerinde çok büyük rol oynar ve özellikle mide sağlığına çok faydalıdır. Kivinin sağlığa faydaları, günümüze kadar yapılan birçok bilimsel araştırmanın sonucunda ortaya çıkmıştır. Kivi meyvesi saç sağlığından tırnak sağlığına kadar tüm vücut sağlığını desteklemektedir. Yüzyıllardır kullanılan bu meyve sayesinde birçok insan hastalıklarından kurtulmuş veya hastalıklara yakalanmaktan korunmuştur.
 Kivinin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Kivi meyvesi çok kaliteli antioksidanlar içerdiği için serbest radikallerle savaşarak kanser hastalıklarının ve tümörlerin oluşmasını engellemektedir. Cilt sağlığına da sayısız faydası olan kivi ayrıca bağışıklık sistemini de büyük ölçüde destekleyen meyvelerdendir.
Kivinin Bağışıklık Sistemine Etkileri
Kivi doğal bir antibiyotik özelliği taşımakta ve C vitamini açısından çok zengin olmakla beraber birçok element ve mineral içeren bir meyvedir. Bu sayede bağışıklık sistemini ciddi anlamda destekler ve kuvvetlendirir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi demek hastalıklara karşı direnç kazanmak demektir. Bu nedenle dolaylı olarak genel sağlığı desteklediği sonucunu da çıkarabiliriz.
DNA’NIN Hasarları Üzerindeki Etkisi
Kivideki antioksidanlar ve elementler yardımıyla DNA hücreleri korunmakta olup ayrıca hasar gören hücrelerde yenilenmektedir. Bu özelliği ile birçok meyveye üstünlük sağlayan kivi yaygın olarak tüketilmesi gereken bir meyve konumundadır.
Kan Basıncına Etkileri
Kivide bulunan vitaminler, element ve mineraller vasıtasıyla kan basıncını doğal ve sağlıklı seviyelere çeker. Ayrıca bu durum kalp-damar sağlığını açısından da çok önem arz etmektedir. Bunun sebebi damarlardaki kanın sağlıklı dolaşım yapması ile kalbin yorulmasının engellenmesidir. Hem kalp aşırı yorulmalara maruz kalmaz hem de damarlarda tıkanıklık riski ortadan kalkmış olur. Kivi kana akışkanlıkta kazandırdığı için genel damar sağlığını da korumuş olur.
Sindirim Sistemine Etkileri
Kivi lif içeriği bakımından çok zengin bir meyve olduğu için sindirim sistemini doğrudan destekler. Ayrıca bol miktarda proteinde içeren kivi bu sayede de sindirim sistemine katkı sağlar. Lifin en çok fayda sağladığı organların başında mide gelmektedir. Bunun sebebi midedeki asit oranlarını dengelemesi ve bu oranların bozulması sonucunda mideye zarar gelmesini engellemek amacıyla mide duvarını korumasıdır.
Kivinin Kalp Sağlığına Etkileri
Günlük düzenli bir şekilde tüketilen 3 adet kivi kandaki pıhtılaşma derecesini yaklaşık olarak %18 gibi bir oranla engellemektedir. Günümüzde insanların çoğu kan pıhtılaşmasından kurtulmak için aspirin ve buna benzer ilaçlar kullanmaktadır. Ancak bu ilaçlar çok ciddi yan etkilere sebebiyet verebilir. Bu nedenle doğal yollar ile kan pıhtılaşmalarını engellemek istiyorsanız düzenli bir şekilde ve aşırıya kaçmadan kivi tüketimi yapmanız yeterli olacaktır.
Kivinin Diyabet Üzerindeki Etkileri
Kivi meyvesi içeriğinde şeker bulundurur ancak diyabet hastaları için tüketimi problem teşkil etmemektedir. Günümüzde uzmanlar kivinin diyabet hastaları için risk oluşturmadığını savunurlar. Tatlı bir besin olan kivinin diyabeti olumsuz etkileyeceği yönünde bilgiler bulunsa da hiçbir bilimsel dayanaklar yoktur.
Kivinin Göz Üzerindeki Etkileri
Kivi hem göz sağlığına katkı sağlar hem de Makula Dejenerasyonu denilen yaşlılık kaynaklı göz problemine iyi gelir. Yapılan bazı araştırmaların sonucunda kivi tüketimi yapan insanlarda bu hastalığa yakalanma riski tüketmeyenlere oranla %36 daha az olduğu kanıtlanmıştır. Bunların dışında genel göz sağlığına da sayısız fayda sağlayan kivi meyvesi düzenli tüketim yapılması gereken meyvelerin başında gelmektedir.
Serbest Radikaller Üzerindeki Etkisi
Vücudumuzda bulunan bu serbest radikaller kalp damar hastalıklarından tutunda kanser hastalığına, cilt hastalıklarından tutun bağırsak Enfeksiyonlarına kadar birçok hastalığın baş sebebidir. Serbest radikallerin yok edilmesi gereken başlıca element ve mineraller C vitamini ve antioksidanlardır. Bu iki madde açısından zengin olan besinler her zaman serbest radikallere karşı bir mücadele içindedirler. Bu sayede başta kanser olmak üzere onlarca hastalığın tedavisine yardımcı olurlar. Kivi meyvesinde de bol miktarda vitamin C ve kuvvetli antioksidanlar mevcut olduğu için en çok tüketilmesi gereken meyvelerin başında gelir.
Sağlıklı Kilo Vermede Etkileri
Kivinin sindirim sistemine olan faydalarından yukarıda bahsetmiştik. Kivi antioksidan olduğu için bağırsak ve midede oluşan parazitlerin ve serbest radikallerin yok olmasını sağlar. Aynı zamanda mideyi rahatlatırken bağırsakları da hızlı bir şekilde çalıştırarak hazmı da kolaylaştırır. Bu durumda kilo vermek isteyenler büyük ölücüde kivinin bu özeliklerinden faydalanabilir.
Bronşit ve astıma Etkileri
Kivi genel anlamda tüm solunum sistemine katkı sağlar. Solunum yolu Enfeksiyonlarından bronşit ve astıma kadar birçok hastalığa fayda sağlar. Düzenli tüketim yapılması halinde kivi doğal bir besin kaynağı olduğu için bu tür rahatsızlıkların hafiflemesine yardımcı olacaktır. Ayrıca antioksidan olduğu için sigara ve benzeri zararlı maddelerin ciddi zararlarına karşı koruma sağlamaktadır.
Gebelik Dönemine Etkileri
Kadınlarda doğum öncesi beslenme çok önemli olduğu için tükettikleri gıdalara dikkat etmeleri gerekebilir. Kivi gebelik dönemlerinde hem çocuk için hem de anne için çok önemli bir besin kaynağıdır. Düzenli tüketilirse doğumu kolaylaştırıcı bir etki sağlar ve doğum sonrası oluşabilecek kabızlık gibi problemlerin önüne geçer.
Cilt Sağlığına Etkileri
C vitamini bakımından da çok zengin olan kivi bu sayede genel cilt sağlığını korur ve cildin kırışmasını engeller. Mantar ve egzema gibi cilt hastalıklarına karşı koruyucu etki sağlar ve cildi nemlendirerek kuruluktan kaynaklı oluşan kaşıntı ve pullanma gibi sorunların oluşmasını engeller.
kivi-suyu
Kivi Suyunun Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Kivi suyu kivinin Preslenmesi ile elde edilen bir sıvıdır. İçeriğinde bol miktarda vitamin C bulunur ve sağlık açısından hayati önem taşıyabilir.  Özelikle cilt ve ruh sağlığına çok faydalı olan kivi suyu aynı zamanda saç sağlığı içinde doğal bir hayat iksiridir.

 • Kivi suyu düzenli tüketim sayesinde kan pıhtılaşmalarının önüne geçebilmektedir.
 • Bol miktarda E vitamini içeren bu sıvı sayesinde saç dökülmeleri ve saç kırılmalı büyük ölçüde engellenebilir.
 • Sağlıklı ve parlak bir cildin anahtarı niteliğinde olan kivi suyu aynı zamanda cildi temizleyici bir etki sağlar.
 • Antioksidanlar sayesinde serbest radikallere karşı savaşarak uzun ve sağlıklı bir hayat sunar.
 • Çok naif bir tada sahip olan kivi suyu bu sayede stres gibi birçok hastalığın sebebi olan illetten kurtulmanıza yardımcı olur.

Kivinin Zararları ve Yan Etkileri
Kivinin bilimsel olarak kanıtlanmış bir yan etkisi ve zararı bulunmamaktadır. Ancak bazı özel durumlarda ve aşırı tüketimlerde bir takım yan etkileri beraberinde getirebilir. Özelliklede bir takım ilaç tedavisi gören insanlarda ve gebelik dönemindeki kadınlarda dikkat edilmesi gerekebilir.

 • Gebelik dönemlerinde tüketim yapılmadan önce doktor tavsiyesi alınması gerekir
 • Aşırı tüketim beraberinde ishal veya kabızlık gibi rahatsızlıklar getirebilir
 • Aşırı tüketim dermatik problemler doğurabilir ve kaşıntı, kızarma ve dökülme gibi belirtiler ortaya çıkabilir.
 • Aşırı tüketim dudak ve dilde şişmelere sebebiyet verebilir ve karıncalanma ile kaşıntı gibi sıkıntılarda doğabilir.
 • Aşırı dozda kivi tüketimi şişkinlik ve ağız tahrişlerine sebebiyet verebilir. Ayrıca astım hastalarının da tüketimde dikkatli olmaları önerilir.
 • Yine aşırı tüketim kaynaklı alerjik reaksiyonlar doğabilir.

Kivinin Besin Değerleri
Kivinin 100 gramında 61 kalori bulunmaktadır. Ayrıca; 1,1 gram protein, 14,7 gram karbonhidrat, 0,5 gram yağ, 97,2 mg C vitamini, 34 mg kalsiyum, 312 mg potasyum ve 17 mg magnezyum içerir. Bir su bardağı kivi suyunda(177 gram) 108 kalori bulunur.
Öneriler
Kivide bol miktar C vitamini olduğu için aşırı tüketim C vitamini zehirlenmesine neden olabileceği gibi ağızda da tahrişe neden olabilir. Kivi meyvesinin anlatılan faydalarından maksimum verim almak için taze kivi tüketmenizi öneririz.