Ülkemiz de ve dünya da Eğitim öğretimin giderek fazlalaşması okur yazar oranını da etkilemektedir. Artık sosyal olarak okumak ya da sosyal olarak yazmak önceki yıllara göre artık çok daha kolay hale geldi.  Günümüz de  insanların okuma ortamları fazlalaşmış ve her yerde okumayı kolaylaştıracak platfromlar geliştirilmiştir.

Gerek ekitap olarak bildiğimiz internet ortamından  okuyabiliriz gerek sesli kitap olarak internet üzerinden çoğu kitabı dinleyebiliyoruz. Eğitim sisteminin artmasıyla kitap okuma alışkanlığı bir nevi doğru orantılıdır ve bu ekosistem giderek artmakta ve birbirlerini desteklemektedir. Kitap  okuma sayısı arttıkça doğal olarak  yazarlığa yönelme ve   yazarlık mesleği de bi o kadar artacaktır.

Peki Herkes Yazar Olabilir Mi?

Yazarlık herkesin bildiği üzere kolay bir meslek değil. Hele bulunduğunuz ülkede ki okuma alışkanlığı çok düşük seviyelerdeyse. Fakat biz bu makale de bundan değil yazarlık mesleğini kimler seçebilir ve kimler yapabilir onu göreceğiz. Tabi ki de hayal gücü geniş, bilgi birikimlerini kağıda dökmekte başarılı olan birisi kitap yazabilir.

Bu aşama yazar olmak isteyen kişinin hayata olan bakış açısıyla  daha önce okuduğu kitaplarla ve tamamen çevresiyle alakalı olan bir durumdur.  Her kitap okuyan, sözcüklerle ve cümlelerle arası iyi olan  olan kişi de bu işte  başarılı olacak diye de bir şey yok. On beş yaşındaki bir birey tutup da kişisel gelişim kitabı yazmamalıdır.

Hangi Tür Kitap Seçmeliyiz?

Örnek verecek olursak diyelim ki kişisel gelişim kitabı yazmak istiyoruz.  Kişisel gelişim kitapları öyle herkesin yazabileceği bir türden değil.  Öncelikle bu konu üzerinde bilgi birikimi  olması gerekiyor. Belki de kitabında hayata olan bir tecbrübesiyle bizi yönlendirmek istiyor olabilir. Kendi hatalarından ders çıkararak bize mesajlar verebilir, ya da hayata olan bakış açımızla nasıl bir yön bulmalıyız bundan bahsedebilir.  Peki bunu onbeş yaşında ki bir birey başarabilir mi?

Tabii ki bunu istese de başaramayacaktır. Kişisel gelişim kitapları donanım isteyecektir. Bu donanı mı bu yaşlar arasında karşılamak mümkün mü? Tabi ki de değil.  Bu yaşlarda yazılması gerek en güzel tür fantastik ya da bilimkurgu olabilir. Çünkü bu yaşlarda ki bir bireyin beyni soyut çalışıyor. Herkes becerisine göre yazmalı.  Sevdikleri iş, yeteneği olduğu iş anlamına gelmiyor her zaman.