Kirazın Faydaları

Kiraz cevizden biraz daha küçük bir boyutta ve lezzetli bir meyvedir. Sezonluk yetişen bu meyveni ağacı 4 metre uzunluklarında olup ılıman iklimleri sevmektedir. Mükemmel bir tada sahip olan kiraz sağlık açısından da çok büyük faydalar sağlar. Antioksidan özeliğe sahip olan kiraz içeriğinde A, K, B6 ve C vitaminlerini içermektedir. Bunların dışında kiraz demir, magnezyum ve potasyum minerallerini içeren doğal bir kaynaktır.
Kiraz meyvesi şekli, rengi ve lezzetinin dışında üzüme benzeyen şekli sayesinde de çok tüketilmektedir. Yolda yürürken veya ağacın üzerindeyken bile atıştırmaya başlayabileceğiniz bu meyve hem Aromatik tadı sayesinde stresi yok ediyor hem de birçok hastalığın tedavisini üstleniyor. Kirazın sağlığa faydaları diğer birçok meyveden daha fazladır. Bu nedenle yaygın olarak tüketilen meyvelerin başında gelir. Meyve kokteyllerinde süsleme amacıyla da kullanılan bu meyve Alzheimer’dan şeker hastalığına, kilo vermekten cilt sağlığına kadar birçok alanda fayda sağlamakta. Şimdi kirazın sağlığımıza faydalarından bahsedelim;

Kirazın Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

Uyku Problemlerine Etkisi
Akşamları yatmadan önce bir porsiyon kiraz tüketmek ya da sabahları bir bardak kadar kiraz suyu içmek vücuttaki melatonin alımlarını arttırmakta ve bu madde en çok kirazda bulunmaktadır. Bu maddenin üzerinde yapılan tüm araştırmaların ortak sonucu; maddenin daha kaliteli ve konforlu bir uykuya olanak sağladığını ispatlamıştır.
İstenmeyen Yağlar Üzerindeki Etkileri
Yapılan birçok araştırmanın sonucunda kirazın yağ eritici etkisi bulunduğu ortaya çıkmıştır. Özelliklede karın bölgesinde oluşan yağların erimesinde büyük katkı sağlayan kiraz düzenli tüketilmesi halinde veya kiraz suyu içmeyi alışkanlık haline getirenlerde istenmeyen yaşların yandığı ortaya çıkmıştır.
Şeker Hastalığına Etkileri
Kiraz diğer birçok meyveye oranla daha az glisemik indeks özelliği taşımaktadır. Glisemik indeks kişilerin kan şekeri ile alakalı bir durum olup aşırı dozda alındığı takdirde kan şekerini aşırı şekilde ve çok hızlı yükseltir. Ayrıca aynını şekilde de düşürme etkisi sağlar. Ancak kiraz meyvesi şeker hastalarında aynı riski taşımaz.
Alzheimer Hastalığına Etkileri
İyi bir antioksidan olan kiraz bu özelliği sayesinde tüm organlara katkı sağlar. Anca özellikle beyine çok büyük faydası olan kiraz bu sayede Alzheimer ve yaşlılığa bağlı oluşan hafıza yetmezliği ve bunama gibi sorunların ortadan kalkmasına ve oluşmamasına yardımcı olur. Antioksidanlar vasıtası ile serbest radikallere karşı savaşarak hem bu hastalıkları önler hem de olası hastalıkların oluşmasını engeller.
Kirazın Felç Üzerindeki Etkileri
Bir üniversitenin yaptığı geniş çaplı araştırma sonucu kirazda bulunan antioksidan ve yağlar sayesinde kan basıncı düzenlenmekte ve kolesterol seviyeleri de sağlıklı değerlerde sabitlenmekte olduğu ortaya çıktı. Bu sayede kolesterol ve kan basıncındaki ani düşüş ve yükselmelerden kaynaklanan felç ve inme gibi problemler büyük ölçüde ortadan kalkar.
Kirazın Cilt Üzerindeki Etkileri
Kaliteli antioksidanlara sahip olan kiraz meyvesi bu sayede cildi zararlı bakteri ve virüslerden arındırır. Bu sayede cilt nemlenir ve ölü hücrelerden arınır. Ayrıca günlük düzenli olarak tüketilen bir bardak kadar kiraz suyu sayesinde ciltte oluşan lekelerden de kurtulmanız kolaylaşıyor. Yapılan araştırmalarda yaşlılıktan doğan benekleri yok edici etkisi ispatlanan kiraz ayrıca güneşten gelen zararlı ışınları da kırarak genel cilt sağlığını koruma altına alıyor.
Gut Hastalığına Etkileri
Yapılan araştırmalarda kirazın gut hastalığına yakalanma riskini %30 oranında düşürdüğü ispatlanmıştır. Gönüllü insanlar üzerinde yapılan bu deneyde gut hastası olan insanlarında büyük oranda iyileştiği gözlemlenmiştir.
Kirazın Kas Ağrılarına Etkisi
Düzenli olarak tüketilen kiraz suyu kas ağrılarında hafifletme ve kas inflamasyonunda azalmaya yardımcı olmaktadır. Maraton koşusu yapan sporcuların koşudan yaklaşık 10 gün önce kiraz suyu tüketmeye başladıkları bilinir. Bunların yanı sıra aşrı düzeyde yorulma ile kendini gösteren bazı kas ağrılarının da kiraz suyu ile dindirilebileceği bilinmektedir.
Kalp Sağlığına Etkileri
Kiraz içeriğinde bol miktarda potasyum barındırır. Kalp sağlığına çok fayda sağlayan potasyum bu sayede hipertansiyon riskini de ortadan kaldırır ve kan basıncındaki dengesizliği giderir. Ayrıca kötü kolesterol seviyesini de doğal değerlere çeker.
İltihaplar ve Kolon Kanserine Etkileri
Yapılan bir araştırmada gönüllü 35-65 yaş arası kadınlar üzerinde denenen kiraz; hem iltihapları kurutmuştur hem de vücuttaki şişlikleri dindirmiştir. Ayrıca eklem ağrılarına da çok iyi geldiği bilimsel olarak ispatlanmıştır.
Serbest radikaller ile savaşan kiraz bu sayede kolon kanseri başta olmak üzere birçok kanser türünün oluşma riskini ortadan kaldırır. İçeriğinde kaliteli antioksidanlar bulunan kiraz kanser oluşumuna bağlı tümörlerin de tedavisinde çok etkilidir.
kirazin-faydalari

Yer Kirazının Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

 • Ülkemizde yaygın kullanılan yer kirazı sayesinde verem hastalığından kurtulmak mümkün olabilmektedir
 • Kan şekerini sağlıklı ve doğal değerlere çeker
 • Antioksidan olduğu için vücuttaki serbest radikalleri yok ederek kansere karşı mücadele verir.
 • Kanda bulunan ürik asidi dengeler ve fazla asitlerin atılmasını sağlar
 • Sindirim sistemini destekleyen yer kirazı bağırsak iltihaplarına ve idrar yolu Enfeksiyonlarına iyi gelebilir.
 • Gut hastalığında tedavi edici bir etki sağlar ve minerallerin sayesinde yaşlanmayı geciktirir
 • Cilt sağlığına çok katkı sağlayan bu meyve güneş yanıkları ve cilt kanserine karşı etkin bir mücadele vermektedir.
 • Kan dolaşımının hızlanmasını sağlayan yer kiraz bu sayede soğuk kış aylarında doğal bir kalorifer görevi görür ve vücudu ısıtarak soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı korur.
 • Bol miktarda lif içerir ve kalorisi çok düşüktür, bu sayede kilo vermek için ideal bir meyve konumundadır.

Kirazın Zararları ve Yan Etkileri

Kirazın bilimsel olarak ispatlanan hiçbir yan etkisi veya zararı bulunmamaktadır. Ancak aşırı tüketim gibi durumlarda dikkatli olunması gerekir çünkü beraberinde bazı ufak yan etkiler getirebilir.

 • Aşırı tüketim midede ekşimeye veya yanmalara sebep olabilir.
 • Hassas ciltlere sahip insanlarda alerjiye sebep olabileceğinden aşırı dozda tüketilmesi önerilmez
 • Aşırı dozda tüketim ishal gibi problemlere davetiye çıkarabilir.
 • Yıkmadan ve aşırı dozda tüketim kusma ve şişkinlik gibi rahatsızlıklar doğurabilir.

Kirazın Besin Değerleri

Kirazın 100 gramında 32 kalori bulunmaktadır. Ayrıca; 0,4 gram protein, 7,7 gram karbonhidrat, 0,3 gram yağ, 12 mg kalsiyum, 18 mg magnezyum, 146 mg potasyum, 1677 mg C vitamini, 767 IU vitamin A, 0,2 mg demir ve 7 mg sodyum içermektedir.
Öneriler                                     
Kiraz aşırı tüketim yapmadıkça zarar vermeyen bir meyvedir. Ayrıca küçük çocukların eline vermek çok tehlikeli olabilir. Ufak taneli fakat sert bir yapıda olduğu için boğaza kaçma ihtimali vardır. Bu durum çok kötü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle içeriğindeki çekirdeğini çıkarıp 2 parça haline getirmeden küçük çocukların eline verilmemesini öneririz.