Çin’den tüm dünya genelinde büyük yankı uyandıran ve neredeyse hastalıktan etkilenmeyen hiçbir ülkenin kalmadığı Covid – 19, ülkemizde ilk olarak 10 Mart 2020 tarihinde görüldü. Tedbir amacı ile hizmet sektöründe faaliyet gösteren birçok işyeri tamamen ya da kısmen kapatıldı.

Bu durumdan etkilenen esnaf halkın bilinçlenip sokaklara çok fazla çıkmaması ve ihtiyaçlarını da genel olarak internet üzerinden karşılaması nedeni ile ülkemizde özellikle hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmeler zor durumda kaldı.

Ödeme güçlüğünde olana ‘kira desteği’ talebi

Bu durum yetkili mercilerinde gözünden kaçmadı ve mümkün olduğunca devlet destekleri yıl içerisinde devam etti. Bunlara ek olarak esnafa kira takviyesi isteğinde bulunulması hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin yüzünü güldürdü.

Kira Takviyesi İsteği Kim Tarafından Yapıldı?

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve eş zamanlı olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ticaret Odaları Konsey Başkanlığı görevini de yürüten Gürsel Baran hizmet sektöründe faaliyet göstermekte olan Covid – 19 hastalığından maddi yönden en çok etkilenen  işletmeler için kira takviyesi isteğinde bulundu.

TOBB Ekonomi Şurası Konsey Başkanı Gürsel Baran ticaret odalarının sorun istek ve önerilerini dile getirdi. Yeni normal sürecinde kar kaybı sorunu ile karşılaşan, hizmet odakları işletmelerinin faaliyetlerini durdurmak durumunda kalan çok fazla üyelerinin olduğunu söyledi.

Alınan yeni önlemlerin sektörel bazda özellikle hizmet sektöründe sıkıntılara yol açtığını belirten Gürsel Baran mart – nisan – mayıs aylarına ait sigorta pirim ödemeleri ve vergi ücretlerinin de ekim – kasım – aralık aylarına ertelenmiş olduğundan bahsetti.

Kira yardımı ne kadar oldu? Kira yardımı en fazla kaç ay alınır? - Ekonomi  haberleri

İşletmecilere Beklenen Destek Gelecek Mi?

Ayakta kalmak ve işletmelerini kapatmamak için büyük çaba gösteren bu işletmelerin desteklenmesi isteğini yeniledi. Covid – 19 sebebi ile kirasını ödemekte zorlanan özellikle lokanta, özel öğrenci yurdu, kafeterya gibi hizmet kolunda faaliyet gösteren işletmelerin kira takviyesi ile desteklenmesi gerektiği konusunun üzerinde durdu.

Öncelikle vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu ödemelerinin yapılandırılması doğrultusundaki düzenlemelerin işletme sahiplerini rahatlattığını belirten Gürsel Baran esnafın ayakta durmasını sağlayan ticari amaçlı kullanılan kredi kartlarının da limitlerinin yükseltilmesi talebinde bulundu.