Kuru cildin kepeğe neden olduğu gerçeği kısmen yanlış bir bilgidir. Çünkü tam tersi aşırı derecede yağ içeren cilt kepeğe daha yatkındır. Hatta mevsimsel değişimler esnasında saçlarda da anı değişimler görülür. Aşırı yağlanma veya bir anda kuruluk saçları etkisi altına alır. Bu da kepek oluşumuna neden olur. Kimyasal hiçbir madde içermeden kolaylık ile bulunabilecek malzemeler ile kepek önlenebilir veya yok edilebilir. Oldukça ucuza mal olan maskelerle kepek oluşumu önlenebilir.

Limon suyu ve portakal kabuğu

Limon Suyu ve Portakal Kabuğu Maskesi

Limon suyu ve portakal kabuğu ile hazırlanacak oldukça kolay bir maske saçlara gayet iyi gelecektir. Rendelenmiş portakal kabuğu bir kaba konur ve üstüne yeterince limon sıkılır. Malzemeler bir macunu andıracak kıvama gelene kadar karıştırılır. Hiç beklemeden macun saçlara uygulanır ve 30 dakika sürecek beklemenin ardından ılık su yardımıyla şampuan ile saçlar yıkanır.

Şampuanlarınıza Aspirin İlave Edin

Kullanılan şampuanlarda aspirin ilavesi ile saçlarda kepek oluşumuna son nokta konur. Kepek önleyici şampuanların içeriğinde de bulunan aspirin salisilik asit içeriği sayesinde kepek oluşumunu engeller. Saçlarda oluşacak kepekler ile mücadelede etkili bir maddedir ve yağlanmaya da karşı birebirdir. Aspirin toz haline gelene kadar ezilir. Kullanılan şampuan içine eklenen aspirin iyice çalkalanır ve saçlar yıkanır. Bir kaç dakika şampuan ile bekletilen saçlar ılık su ile yıkanır.

Aspirin ve şampuan

Çemen Otu Tohumu

Anti-enflamatuar, antimikrobiyal ve antioksidan gibi özellikler içeren çemen otu tohumu saçtaki kepek ile mücadele eden önemli bir bitkidir. Su dolu küçük bir kâsenin içerisine çemen otu tohumu eklenir ve gece sabaha kadar beklenir. Ezilerek macun kıvamına gelen çemen otunun içerisine limon suyu ilave edilir. Karışım bekletilmeden saçlara uygulanır ve 30 dakika sürecek beklemenin ardından saçlar ılık su ile yıkanmalıdır.

Sirke ve Muz Maskesi

Sirke ve muz ikilisi de inanılmaz derecede kepeği önler. Macun kıvamına gelene kadar ezilen muzun içerisine iki bardak sirke eklenir ve saça uygulanır. 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile saçlar yıkanır.

Sirke ve muz

Fesleğen ve Amla Tozu

Bir kaç yaprak fesleğen ve amla tozu ile hazırlanacak macun saçları yeniden canlandıracak ve güçlü bir görüntü sağlayacaktır. Bir kaç yaprak fesleğen ile iki çay kaşığı amla tozu ve son olarak iki çay kaşığı suyu  macun kıvamını alana kadar karıştırıp saça uygulanır. 30 dakika sonra saç yıkanır.

Fesleğen yaprağı ve amla tozu

Hindistan Cevizi Yağı

2 yemek kaşığı hindistancevizi yağının içerisine ilave edilecek iki yemek kaşığı limon suyu ile elde edilecek macun saça uygulanır ve saç 20 dakika sürecek beklemenin ardından yıkanır.

Limon ve hindistan cevizi yağı