Kestanenin Faydaları

Kestane ağaçlarda yetişen ve ağaçlarını boyu 5 metreye kadar uzayabilmektedir. Ilıman iklimleri seven kestane genellikle sonbahar aylarına doğru çıkar ve kış aylarında en çok tüketilen besinlerden biridir. Kestane kalori bakımından ve besin değerleri bakımından çok yüksektir. İçeriğinde B, B2 ve B1 vitaminlerinin yanı sıra çeşitli uçucu yağlar, potasyum, protein, kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi mineralleri de içermektedir. Bu sayede birçok hastalığa karşı koruma sağlar ve vücudu zararlı maddelerden temizler.
Kestane zengin vitamin kaynakları ve minerallerin sayesinde özelikle sindirim sistemi başta olmak üzere, saç sağlığından cilt sağlığına, kemik sağlığından bağışıklık sistemine kadar birçok alanda fayda sağlamaktadır. Kestanenin sağlığa faydalarını maddeler halinde sizler için hazırladık;

Kestanenin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

Tam bir protein deposu olan kestane bilinçli ve mevsiminde tüketildiği takdirde insan sağlığına sayısız katkı sağlar. Sonbahar aylarında yetişen bu meyve kış aylarında da tüketilmeye başlanır. Bu sayede kış aylarında meydana gelen soğuk algınlığı ve buna bağlı problemleri büyük ölçüde engeller. Özelikle de bağışıklık sisteminden kaynaklı oluşan hastalıklar da çok etkili bir besin kaynağıdır. Bu nedenle mevsiminde tüketmek çok ama çok önemlidir. Kış aylarının çetin hava şartlarına karşı metabolizmayı hazırlayan kestane, hastalıkların oluşmaması adına bol bol tüketilmesi gerekir. Taze tüketim yapılması normal etkilerini 10 katına çıkarabilir, bu sayede istenilen verim alışmış olur.

Kestanenin Bağışıklık Sitemine Etkileri

Kestane bol miktarda C vitamini içeren ender kabuklu meyvelerden bir tanesi olma özelliği taşımaktadır. Güçlü bir bağışıklık sistemine kavuşmak için gerekli olan tüm besin kaynaklarına sahip olan kestane, özellikle de Enfeksiyona bağlı hastalıkların tedavisinde büyük rol üstlenir. Vücuttaki zararlı maddeleri ve toksinleri dışarı atmaya yardımcı olan kestane, bu sayede kuvvetli bir bağışıklık sistemine zemin hazırlamaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlü olması C vitamininin dozajına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Kestane ise bol miktarda C vitaminine sahip olduğu için bağışıklığa katkı sağlar. Ciddi hastalıkların oluşmaması içinde kuvvetli bir bağışıklık sisteminin olması gerekmektedir.

Deri ve İç Organ Sağlığına Etkileri

Kestane genel anlamda deri ve iç organ sağlığının korunması için ihtiyaç duyulan antioksidanlar bakımından çok ama çok zengin bir besin kaynağı olma özelliği taşır. Serbest radikal denilen maddeler özellikle ciltteki hücrelerin yok edilmesine sebep olduğu için kestane tüketiminde bu radikaller ortadan kaldırılır. Bu radikaller canlı hücrelerin düşmanıdır ve dokuların işlevlerini yerine getirmelerine engel olurlar. Etkin bir antioksidan olan kestane yardımı ile bu tür sorunlar ortadan kalkar ve deri sağlıklı ve problemsiz bir hal alır. Aynı şekilde iç organların sistematik çalışmasını sağlayarak ve onları koruyarak genel sağlığı da olumlu yönden etkilemiş sayılır.

Kırmızı Kan Hücrelerine Etkisi

Kestanede bol miktarda bulunan potasyum, magnezyum ve fosfor kandaki kırmızı kan hücrelerinin sağlığını destekleyen minerallerdir. Ayıca kestanede bulunan çinko minerali sayesinde kırmızı kan hücreleri direnç kazanır ve üremeye başlar.

Kemik Sağlığına Etkileri

İçeriğinde bulunan kalsiyum sayesinde kestane, iskelet ve kemik sağlığı için hayati önem arz etmektedir. Özelliklede yaşlanma ile kendini gösteren kemik erimesi ve diğer bazı hastalıkların tedavisinde çok büyük fayda sağlayıcıdır. Kestanedeki D vitamini ve kalsiyum sayesinde birçok kemik hastalığı önlenir. İskelet ve kemik sağlığını koruyan kestane içeriğinde birçok mineral ve vitamin barındırır.

Gebelik Dönemi Etkileri

Kestane bebeler ve gebe kadınlar için çok değerli bir besin kaynağı olmuştur. Özelliklede içeriğinde bulunan B urubu vitaminleri henüz doğmamış olan çocukların nörolojik problemlerine çare olabilmektedir. Ayrıca içeriğinde folatlar barındıran kestane kırmızı kan hücrelerini ve DNA’yı onarıcı etki sağlar.

Kan Sağlığına Etkileri

Kestanenin düzenli tüketimi sayesinde vücutta barınan palmik asit ve diğer asitlerin dengelenmesini sağlar. Kestanenin kolesterol seviyelerini de normale çektiği bilinir. Ayrıca içeriğinde bulunan bazı asitler damarlardaki kanı zehirli asit ve maddelerden temizlemekte ve dolaylı yollarla da kalp sağlığını destekleyici olarak görülmektedir. Temizlenen kanın tıkanmasını engeller ve akış kanlık kazandırır bu durumda kalbin aşırı yorulmalara maruz kalmasını engeller.

Bağırsak Sağlığına Etkileri

Bağırsak problemi yaşayan hastalara uzmanlar tarafından şiddetle önerilen kestane, bol miktarda protein içermekte ve bağırsakta bulunan zararlı bakterileri temizlemekte. Ayrıca bu durum bağırsakta barınan iyi huylu bakterilerinde üremesine yardımcı olmaktadır.

Kolesterol ve Kilo Verme Üzerindeki Etkileri

Yüksek oranlarda lif barındıran kestane bu sayede kolesterolün normal ve sağlıklı değerlerine kavuşmasını sağlar. Bu lifler diyet lifi olduğu için kötü kolesterolü indirirken iyi kolesterolü de yükseltir.
Kilo vermek içinde etkili bir çözüm olabilen kestane, diyet lifi ve mineral açısından doğal bir kaynaktır. Sindirim sisteminin dostu olan lifler bağırsakları da hareketlendirir. Bu sayede kilo vermek için kestane tüketimi mantıklı bir çözüm yolu olabilir.
kestane-sagliga-faydasi

Atkestanesinin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

 • Atkestanesi özelikle kemik kırılmaları veya burkulmalarının tedavi edilmesinde kullanılan bir besin kaynağıdır. Ayrıca çıkma gibi problemlerde de büyük fayda sağladığı bilinir.
 • Atkestanesinin yaprakları kullanılarak demlenen çay, özellikle çocuklarda meydana gelebilen yüksek ateşi bastırmak için çok etkilidir.
 • Atkestanesini suda kaynatarak elde ettiğiniz sıvıyı cildinize uygulamanız halinde, ciltte oluşan Enfeksiyon ve egzemalara çok iyi gelmektedir.
 • Romatizmaya bağlı oluşan ağrıların hafifletilmesi içinde çok etkilidir.
 • Kış aylarında rastlanan soğuk algınlığı ve buna bağlı oluşan rahatsızlıklara çok iyi gelmektedir.
 • Deri ve cilt sağlığını koruyan atkestanesi, Serbest radikaller ile savaşarak kırışma ve yaşlanmaları büyük ölçüde önler.

Atkestanesi Yağının Hastalıklar Üzerindeki Etkisi

 • Damar sistemine büyük fayda sağlayan atkestanesi yağı özelliklede kılcal damarlar açısından büyük fayda sağlamaktadır.
 • Çeşitli sebeplerden ötürü ayak ve eklemlerde oluşabilen şiddetli ağrıların tedavisinde büyük rol üstlenir ve ağrıların şiddetini düşürür.
 • Basur (hemoroid) hastalığına da çok iyi gelen bu yağ, yemeklerden önce aç karına bir kaşık alındığı takdirde bu problemi büyük ölçüde yok edecektir.
 • Kuru cilde sahip insanlarda tüketilmesi cildin nemlenmesi ve doğal rengini almasına yardımcı olaraktır. Bunun için bir pamuk ya da peçete yardımı ile cildinize uygulamanız yeterlidir.
 • Kas sağlığına çok faydalıdır, gergin ve ciddi zarar gören kasların vermiş olduğu ağrı ve sızıları hafifletici etki gösterir. Ayrıca atkestanesi yağı yorgunluğu giderir.
 • Damarlardaki kanın dolaşımını hızlandırdığı için damar tıkanıklıklarının oluşmasına izin vermeyerek kalp sağlığını da desteklemiş sayılır.

Kestanenin Zararları ve Yan Etkileri

Kestane, atkestanesi ve atkestanesi yağının aşırı tüketimi ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle tüketirken dozaja dikkat etmek çok önemlidir.

 • Sindirim sisteminde şişkinlik ve ishal gibi sorunlara sebep olabilir
 • İshal olan kişilerin tüketimde dikkat etmeleri gerekir çünkü aşırı dozda lif içermektedir.
 • Kestanenin yağı kullanılmadan önce doktor tavsiyesi alınması gerekebilir
 • Gebe ve emziren kadınların kullanması önerilmez.
 • Tansiyon ve diyabet hastalarının tüketmesi tavsiye edilmez.
 • Kan inceltici ilaç tedavisi görenlerinde kullanması uygun değildir.

Kestanenin Besin Değerleri

Kestanenin 100 gramında 153 kalori bulunur. Ayrıca; 2,9 gram protein, 33,6 gram karbonhidrat, 0,8 gram yağ, 138 IU vitamin A, 12 mg kalsiyum, 306 mg potasyum ve 66 mg fosfor içerir.

Öneriler

Atkestanesi tüketiminde çok dikkatli olunması gerekir. Çünkü içeriğinde bulunan esculin zehirli bir maddedir. Bu nedenle aşırı tüketim zehirlenmelere neden olabilir. Kestane tüketirken taze olmasına dikkat edin. Teze olmayan kestaneler yukarıda anlatılar faydaların birçoğunu gösteremeyebilir.
Kaynaklar:

 1. https://www.organicfacts.net/health-benefits/seed-and-nut/chestnuts.html
 2. https://www.nutrition-and-you.com/chestnuts.html