Keçiboynuzunun Faydaları
Keçiboynuzu bitkisi genellikle Akdeniz ülkelerinde yetişmekte olan sıra dışı bir enerji kaynağıdır. Taze olarak tüketilmesi halinde çok lezzetli olmaktadır ve tatlı bir tada sahiptir. Bu bitkinin içinde şeker tadı veren ve tatlı olmasını sağlayan bir sıvı bulunmaktadır. Adını görünüşünden alan bu bitki Kıbrıs’ta yaygın olarak yetiştirilmektedir. Ağaçlarının boyu yaklaşık olarak 6 metreye kadar uzayabilmektedir. Ayrıca bu bitki kurutularak ta tüketilebilmektedir.
Bu bitkinin içeriğinde bol miktarlarda sodyum, karbonhidrat, yağ çeşitleri ve daha birçok mineral bulunur. Ayrıca C ve A vitaminleri bakımından da baya zengin bir bitkidir. Potasyum ve selenyum başta olmak üzere birçok mineral ve vitamine de ev sahipliği yapan bu bitki sağlık açısından çok faydalıdır.
Keçiboynuzunun Hastalıkları Üzerindeki Etkileri
Bu bitki genellikle kış aylarında ve değişik şekillerde tüketilme imkânlarına sahiptir. Eğer Keçiboynuzunun faydaları nelerdir diyorsanız, en başta astım atakları ve bronşite çok iyi gelmektedir. Ayrıca keçiboynuzu üşütmeden kaynaklı hastalıklara ve gribal Enfeksiyonlara karşı çok etkilidir. Çok iyi bir besin kaynağı olan keçiboynuzu aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Bu sayede genel anlamada metabolizmayı koruyarak birçok hastalığın oluşma riskini ortadan kaldırmaktadır.
İshal Üzerindeki Etkileri
Bu bitki tüm sindirim sağlığına katkı sağladığı için ishal gibi rahatsızlıklarda da çok etkilidir. Yapılan birçok araştırma keçiboynuzunun ishale karşı en iyi besin kaynağı olduğunu ortaya koymuştur. Uzmanlar bu gibi sindirim sistemine bağlı hastalıklarda keçiboynuzu tüketimini tavsiye etmektedir.
Sindirim Sistemine Etkileri
2000’li yılların başlarında yapılan bir takım araştırma neticesinde keçiboynuzu bitkisinde beta-karoten maddesi barındığı ortaya çıkmıştır. Bu maddenin en büyük özelliği serbest radikallere karşı yok edici olmasıdır. Bunların dışında bol miktarda lifte içeren keçiboynuzu bu sayede midenin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Midenin düzenli ve sağlıklı bir biçimde çalışmasına olanak sağlayan bu bitki aynı zamanda birçok hastalığa karşıda koruyucu etki sağlamış olur. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan keçiboynuzu bu sayede bağırsakları Enfeksiyonlardan korur ve bağırsak kanseri gibi hastalıkların oluşmasını engeller.
Kolesterol Üzerindeki Etkileri
Bilimsel araştırmalar keçiboynuzunun kolesterole iyi geldiğini göstermektedir. İçeriğindeki lifler ve zengin besin kaynaklarının LDL seviyelerini yani kötü kolesterolü azaltıcı etki gösterdiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca HDL seviyelerini de normal değerlere çektiği bilinmektedir. Bunların yanı sıra yapılan araştırmalarda hiper kolesterol hastalarının keçiboynuzu kullanarak tansiyon düşürücü etki yaptığını görmüşlerdir.
Akciğer Kanserine Etkileri
Keçiboynuzunun akciğer kanserine faydaları saymakla bitmez. Bol miktarda kaliteli antioksidan içeren keçiboynuzu, kansere sebebiyet veren tüm unsurları ve zararlı maddeleri yok eder. Akciğeri temizleyici özelliği bulunan bu bitki sigara gibi maddelerin verdiği zararları büyük ölçüde azaltır ve akciğere zarar vermesini engeller.
Keçiboynuzunun Hücreler Üzerindeki Etkileri
Birçok besinde bulunmayan bir özelliğe sahip olan keçiboynuzu hasar gören hücreleri onarmada çok başarılıdır. Hasarlı hücrelerin onarılarak eski işlevlerini yapmalarını sağlamak genel sağlık bakımından çok önemli bir olaydır. Bu bitki ölmüş veya hasar görmüş hücrelerin sebep olduğu hastalıkların önüne geçer ve hastalık esnasında da iyileşme sürecine katkılarda bulunur.
Alerjik Hastalıklara Etkisi
Keçiboynuzu bitkisi anti bakteriyel ve antialerjik özelliklere sahiptir. Güçlü bir antioksidan olan keçiboynuzu bitkisi solunum yollarında meydana gelebilecek veya gelmiş hastalıkların tedavisinde kullanılır. Ayrıca solunum yolunda üreyen bakteri ve virüsleri yok eder kış aylarında sık görülen nezle ve girip gibi problemleri ortadan kaldırır. Salgın hastalıklar üzerinde yapılan birçok araştırma keçiboynuzunu işaret etmektedir. Alerjik astım tedavisinde de yıllardır yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.
Bronşit ve Astıma Karşı Etkileri
Keçiboynuzu çok sakinleştirici bir etki göstererek astım hastalarındaki atakların şiddetini düşürür. Ayrıca bronşit hastalarında da çok sık kullanılan bir bitkidir. Yapılan bazı araştırmalar antioksidan özelliği taşıyan keçiboynuzunun, astıma ve tüm solunum yollarına faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Bu etkiler çocuklarda daha çabuk tesir etmektedir.
Grip ve Öksürüğe Karşı Etkileri
Antioksidan özelliğinden ötürü doğal bir antibiyotik özelliği taşıyan keçiboynuzu soğuk havalarda rastlanana ve bulaşıcı olan grip gibi hastalıkların tedavisinde çok etkilidir. Gribe sebebiyet veren virüsleri yok eder ve mikropların vücuttan atılmasına yardımcı olur.
Şiddetli öksürük oluşması durumunda antioksidan özelliği ile serbest radikalleri yok ederek Enfeksiyonları kaldırır. Ayrıca anında hissedebileceğiniz bir rahatlama sağlayarak öksürüğü keser.
Kalp-Damar Üzerindeki Etkileri
Kalp hastalıkları için bulunmaz bir şifa kaynağı olan keçiboynuzu içeriğindeki antioksidanların yardımı ile çeşitli kalp ve damar problemlerini engeller. Damarlardaki kanları temizleyici bir etki gösterir ve bu sayede damar sıkışmaları oluşmaz. Bu sayede kalp hastalıklarının da oluşması dolaylı olarak engellenmiş olur ve kalp yorulmaz.
Mide Üzerindeki Etkileri
İçeriğindeki lifler sayesinde hem sindirim sistemini hem de mideyi koruma altına alan keçiboynuzu, içeriğinde bulunan tüm besinleri mideye ve sindirim sistemine yönelterek hastalık ve ağrılardan kurtulmayı sağlar. Keçiboynuzu midede bulunan asitleri dengeler ve şişkinlikleri giderir.
Kemik Erimesine Etkileri
Keçiboynuzu içeriğindeki bazı besin ve minerallerin sayesinde birçok kemik hastalığına karşı korumakla kalmaz aynı zamanda kemik ve iskelet sağlığını de destekler. Her yaş gurubumda aynı etkiyi gösteremeyen keçiboynuzu genellikle çocuklarda oluşan kemik problemlerinde etkili olmaktadır. Çocukların kemiklerini güçlendirir ve iskelet sistemlerini destekler. Diğer yaş guruplarında aynı etkileri gösteremeyebilir.
Cinsel İstek Gücüne Etkileri
İnanılmaz bir enerji deposu olan keçiboynuzu insanlarda yaşanan cinsel isteksizlik ve cinsel güçsüzlük gibi problemleri ortadan kaldırmaktadır. Spermleri güçlendirerek çoğaltır ve çocuk sahibi olmak isteyim olamayan birçok insana dermen olmuştur. En yaygın kullanıldığı alanlardan biride budur.
Sinir Sistemine Etkileri
Hücreleri yenilemede oldukça başarılı bir performans gerçekleştiren keçiboynuzu beyindeki hücreleri de yenileyerek sinir sistemine katkı sağlar. Bu sayede stres gibi unsurlar ortadan kalkmış olur. Ayrıca keçiboynuzu çocuklarda zekâ geliştirici bitkiler arasında en popüler olanıdır.
keciboynuzu-cilde-faydali
Keçiboynuzu Pekmezinin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Bu pekmezin en yaygın kullanıldığı alan sperm eksikliği ve cinsel güç problemleri olmuştur. Bu alanlarda çok etkili olan keçiboynuzu pekmezi ayrıca zengin içeriği sayesinde solunum yollarına da katkı sağlamaktadır.

 • Birçok alerjik hastalığa karşı iyileştirici etkiye sahiptir
 • Damar tıkanıklıklarını giderir ve kanı temizler
 • Doğal bir enerji kaynağı olan keçiboynuzu pekmezi ayrıca kalp çarpıntılarını önler ve kalp sağlığını korur.
 • Kanser gibi çok ciddi bir hastalığa yakalanma riskini %90 oranlarında azalttığı bilinir.
 • Potasyum ve sodyum içerdiği için karaciğer hastalıklarının önüne geçer ve karaciğeri korur
 • Şişkinlik gibi problemleri ortadan kaldırır ve sindirim sistemine bağlı gelişen rahatsızlıkları engeller.
 • Öksürüğü giderir ve balgam söktürücü etki sağlar
 • E vitamini sayesinde grip, astım ve nezle gibi hastalıkların iyileşme sürecini destekler
 • Kalsiyum içerdiği için genel anlamda kemik ve iskelet sistemini korur ve geliştirir.

Keçiboynuzunun Zararları ve Yan Etkileri
Sağlık açısından sayısız faydası olan keçiboynuzu genellikle yanlış kullanımdan kaynaklı bazı yan etkiler doğurabilmektedir. Ayrıca aşırı tüketimde yan etki oluşmasına sebep olabilmektedir.

 • Bol miktarda şeker içermesi nedeniyle şeker hastalarının kullanması önerilmez
 • Kan inceltici ilaçların kullanımını yapan kişilerin dikkatli olması gerekir
 • Aşırı dozda tüketim yapmak mide bulantılarına ve bağ dönmelerine sebep olabilmektedir.
 • Yine aşırı tüketim hiper aktivite gibi sıkıntılar doğurabilir.
 • Yanlış veya aşırı tüketim kusma ve alerjik rahatsızlıklara yok açabilir.

Keçiboynuzunun Besin Değerleri
Keçiboynuzunun 100 gramında 540 kalori bulunur. Ayrıca; 8,1 gram protein, 56,3 gram karbonhidrat, 31,4 gram yağ, 10 IU vitamin A, 303 mg kalsiyum, 36 mg magnezyum ve 633 mg potasyum içerir.
Öneriler
Keçiboynuzu sadece bir takım rahatsızlıklara yakalanıp, bu hastalık vesilesiyle keçiboynuzu ile tanışan insanların tek bilmesi üzücü bir durum.  Oysaki araştırıp öğrenmek ve hastalığa yakalanmada tanıyıp kullanmak en doğrusudur. Onlarca faydası olan bu bitkiyi kullanmak için hasta olmayı beklememek gerekir ve düzenli olarak tüketerek hastalıklardan korunmak gerekir. Ayrıca enerji oranı yüksek olan bu bitkiyi aşırı dozda kullanmak kilo artışına sebebiyet verebilir.