Kayısının Faydaları
Kayısı Gülgiller familyasından olup 4 ile 6 metre arasında boylarındaki ağalarda yetişir. Kayısı büyüklük olarak cevizden birazda büyük etli, sarı renkli, sert, sulu ve tek çekirdekli olarak yetişmektedir. Beyaz veya pembe renkli çiçeklere sahiptir. Tüm dünyada yetişen kayısı en çok Akdeniz’e kışı olan ülkelerde ve Avrupa, Asya gibi kıtalarda yetiştirilmektedir. Dünya sıralamasında en çok yaş kayısı üretimi yapan ülke %15’lik üretimle Türkiye’dir. İkinci sıra ispanya ve üçüncü sırada da İtalya gelmektedir. Ülkemizde en çok üretim yapan il ve bölgeler sırasıyla; Malatya, Erzincan, Erzurum, Kars, Iğdır, Muş, Mersin, Hatay ile Marmara ve Ege bölgeleridir. Kayısının çeşitleri; Şam, Şekerpare, İmrahor, Tokatoğlu, Hacıkız, Muhittinbey, Hasanbey ve Darende’dir.
P, C, B ve A viteminleri bakımından oldukça zengin olan kayısı yaş ve kuru olmak üzere iki şekilde tüketilir. Ayrıca reçeli ve kompostosu da yapılmaktadır. Çekirdeğinden de yağ üretimi yapılabilir.
Kayısının Sağlığa Faydaları
Kayısı genel olarak iştah açıcı ve besleyici özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Demir olarak çok zengindir ve kansızlık tedavisinde kullanılabilir. Vücutta ve kanda bulunan toksinlerin dışarı atılmasında büyük katkı sağlamaktadır. Cilt ve akciğer kanserinden tutunda birçok kanser türüne karşı koruma sağlamaktadır. Zihinsel ve bedensel yorgunlukları gidererek insan vücuduna enerji sağlamaktadır. Gelişme bozuklukları (raşitizm) hastalıklarını engeller. Gelişim çağına girmiş çocukların bolca tüketmesi önerilir. İdrar söktürücü ve kabızlık giderici etkiye sahiptir. Cildi besler ve nemlendirir.
Kayısının Vücuda Faydaları
İçerinde bol miktarda demir bulunduran kayısı meyvesi, Anemi hastalığında ve bu hastalığın sebebiyet verdiği diğer hastalıklarda etkin bir şekilde tedavi sürecini destekler. İnsan kanında birikmiş zararlı maddelerinde dışarı atılmasına yardımcı olur ve kanı temizler.
Kanser Riskini Azaltıyor
Düzenli kayısı tüketimi serbest radikallere karcı oldukça etkilidir. Organları korur ve antioksidanlar açısından çok zengindir. Serbest radikallerin oluşturduğu kirliliği ve UV ışınlarından doğan zararları gidermede etkilidir. Bu radikaller ve ışınlar DNA ve hücrelerde değişikler oluşturabilir ve hücrelerin normal bir şekilde üremesine zarar verebilir. Böyle bir durumda da kanser hücreleri üreyebilir. Kayısı içeriğindeki C ve A vitaminleri sayesinde kanserle mücadele edebilecek bir meyvedir. Aynı zamanda çok kuvvetli bir antioksidandır. Bunların dışında kayısının çekirdeğinde kanserle mücadele ettiği düşünülen B17 maddesi bulunmaktadır.
Kayısı Kabızlığa İyi Geliyor
Düzenli kayısı tüketimi kabızlık gibi sorunlarının çözülmesinde etkili bir yöntemdir. Ayrıca yatıştırıcı özelliği olan selülozu ve pektin maddesini bol miktarda içermektedir. Kayısı tüketimi kolon sağlığı açısından çok büyük önem arz eder. Kolon kanseri gibi hastalıklara neden olan kabızlık sorunu çözen lifleri bol miktarda içerir. Ayrıca bu lifler sindirim sistemine de çok faydalıdır.
Kayısı Kalp Sağlığını Koruyor
Kayısı içeriğinde bol miktarda C vitamini içermektedir. Ayrıca antioksidanlar ve likopen gibi maddeler açısından da oldukça zengindir. Bu sayede kardiyo vasküler hastalığına yakalanma riskini büyük oranda düşürüyor. Ayrıca bu antioksidanlar sayesinde kalp krizi riski minimuma iniyor.
Kayısı Anemi Hastalığına İyi Geliyor
Kan oluşumu bakımından büyük önem arz eden kayısı meyvesi demir açısından da oldukça zengindir. Bu sayede enerji seviyelerini ve kan akışlarını arttırmaktadır. İnsanlarda demir eksikliği oluşması halinde anemi gibi ciddi hastalıklar baş gösterebilir. Kayısı ise içerdiği bol miktarda demir sayesinde bu tür ciddi hastalıklara yakalanma riskini ortadan kaldırmaya yardımcı bir meyve olabilir. Kayısı bunların dışında çok kaliteli bir bakır kaynağıdır. Bu nedenle düzenli kayısı tüketimi sayesinde demir eksikliğine bağlı anemi hastalığı riski ortadan kalkmış olur. Ayrıca kandaki akışkanlığı da arttırır.
Vücut sıcaklığını dengeler ve hemoglobin üretilmesine yardımcı olur. Düzenli olarak her gün sabah aç karına 4-5 adet kurutulmuş kayısı tüketmek Anemi hastalığına yakalanma riskinde büyük düşüş sağlar.
Dried apricots in a bowl
Kayısı Kilo Vermeye Yardımcı Oluyor
Kayısı kalori açısından oldukça düşük lif açısından da oldukça zengin bir meyvedir. Bu nedenle kilo vermek isteyenlere tavsiye edilebilir. Ayrıca besin değerleri de oldukça yüksektir.
Kayısı Göz Sağlığına Yararlıdır
Kayısı içerdiği E, C ve A vitaminleri sayesinde görme problemlerinin ortadan kalmasına katkıda bulunur, ayrıca karotenoid maddesi açısından da oldukça zengindir. Bu sayede göz sağlığını korur ve dejenerasyon oluşumunu en aza indirir. Ayrıca yaşlılığa bağlı olarak meydana gelen katarakt hastalığına karşıda etkin bir koruma sağlar.
Kayısı Asıma Faydalarıdır
Kayısı tüberküloz, astım ve bronşit hastalıklarının hafifletilmesinde kullanılabilir. Sabah aç karına 4-5 adet kayısı tüketimi astım ataklarında azalma sağlayacaktır. Aynı zamanda kayısı suyunun tüketimi solunum yollarında oluşan problemlere iyi gelecektir.
Kayısı Kemik Sağlığına Faydalıdır
Kayısı genel olarak kemik gelişimi ve kemik oluşumu için hayati önem taşıyan kalsiyumu bol miktarda içerir. Bu sayede kayısı tüketmek kemik sağlığı için vazgeçilmez bir meyvedir diyebilir.
Kayısı Ateş Düşürücü Etkiye Sahiptir.
Kayısı yüksek ateş esnasında kullanılırsa ateşi düşürücü etkiye sahip olur. Ayrıca daha büyük etki kazanılması için kayısı suyuna bir miktar bal karıştırıp tüketebilirsiniz. Bu karışım ayrıca vücudu mikroplardan temizleyecektir.
Kayısının Hamilelik Dönemine Faydaları
Kayısıda bulunan C, A ve E vitaminleri ile silisyum, kalsiyum, fosfor, potasyum ve demir mineralleri sayesinde gebelik dönemine çok büyük katkılarda bulunur. Hamile bayanlar hamilelik dönemlerinde kansızlık sorunları yaşayabilirler bu yüzden kuru kayısı tüketmek çok fayda sağlayacaktır.
Kayısı Elektroliti Dengeler
İçeriğindeki sodyum ve potasyum maddelerinin yardımı ile elektrolit seviyesini düzene sokar ve hücrelere iyon taşır. Ayrıca kas kasılmalarına neden olan sıvı seviyelerindeki dengesizliği düzenler.
Kayısının Saça Ve Cilde Faydaları
Kayısı genel olarak içerdiği C, A ve B vitaminleri ve likopen maddesi açışından oldukça zengin bir meyvedir. C vitamini sayesinde yağlı ciltlerde oluşan aşırı yağlanmayı engeller. Ayrıca yüze, ellere ve cilde uygulanması halinde nemlendirici etki gösterir.
Vücuttaki ölü ve eski hücrelerden kurtulmak için kayısı çekirdeğini ezerek derinize uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu işlem yeni hücre oluşumunu da tetikleyecektir.
Düzenli Kayısı tüketimi cildinize yumuşaklık ve parlaklık kazandıracaktır. Ayrıca esnek bir cilde sahip olabileceksiniz. Cildinizi yumuşatmak için kullandığınız maska türü karışımlara biraz kayısı yağı eklemeniz daha mükemmel sonuçlar doğmasına yardımcı olacaktır. Çünkü kayısı yağı içeriğindeki mineraller sayesinde cildi besleyici etkiler gösterir.
Ayrıca kayısı tüketimi saç sağlığına da sayısız katkı sağlar. Saç dökülmelerine engel olur. Sağlıklı ve parlak bir görünüm sağlar. Ayrıca kafa derinizi yumuşatır ve kandaki akışkanlığı yükseltir.
Kayısı Suyunun Faydaları
Kayısından elde edilen kayısı sularını tüketirken tazelik ilkesine bağlı kamanızı öneririz. Çünkü marketlerde satılan kayısı suları fabrikalarda uzun süre bekletilmeleri içeriğindeki vitamin ve minerallerin yok olmasına neden olur. Günlük düzenli olarak tüketilen 2 bardak kayısı suyu vücuda saysız faydalar sağlıyor. İşte onlardan bazıları;

 • Düzenli tüketilen kayısı cilt sağlığını korur ve cilde parlaklık kazandırır.
 • Kemik sağlığı için çok önemli olan kayısı suyu içeriğinde çok önemli bileşenler ve besinler barındırır. Genellikle çocukların gelişim dönemlerinde bol bol tüketilmesi önerilir. Ayrıca hamilelik dönemlerinde de tüketimi ihmal edilmemesi gereken bir sıvıdır.
 • Kansızlık problemi yaşayan hastaların düzenli olarak kayısı suyu tüketmeleri gerekir ayrıca sindirim sistemi sağlığına fayda sağlayacaktır.
 • Kalp ve damar hastalıkları ile mücadele edenlerin vazgeçilmezi niteliğindedir. Çünkü kanı ve damarları temiler ve kan akışını normalin iki katına çıkarabilir.
 • Anemi hastalıklarında çok iyi gelen kayısı suyu kansızlığı giderir ve kanser hastalıkları ile mücadele eder. Özellikle kolon ve mesane kanserlerinin tedavisinde sıkça kullanılması gerekir.
 • Sinir ve beyin sistemi sağlığına katkı sağlar. Stresi azaltır ve stresten doğabilecek bazı ciddi hastalıkların önüne geçer.
 • Düzenli tüketim sonrasında insanlara sağlıklı bir yaşamın kapılarını açar. İnsan bünyesinin hastalıklara karşı olan direncini arttırır.

Kuru Kayısının Sağlığa Faydaları
Kuru kayısı normal kayısının kurutulmuş hali olduğu için yaş kayısı ile benze faydalar sağlamaktadır. Kısaca kuru kayısının faylarını şu şekilde açıklayabiliriz;

 • Kuru kayısı doğal bir ateş düşürücüdür. Bu nedenle ağrı kesicilerin yerine alternatif olarak kullanılması mümkündür.
 • Vücuttaki istenmeyen atıkların dışarı atılmasına yardımcı olur
 • Kalp ritim bozukluklarını engeller ve kalp atışlarının düzene girmesine yardımcı olur. Bu etkiyi içeriğindeki potasyum sayesinde sağlar ayrıca potasyum kas sisteminde çok büyük fayda sağlar.
 • Göz sağlığı için çok iyidir.
 • Hemoglomin yapma gibi bir özelliği bulunur
 • Astım hastalıklarında rahatlama sağlar ve hastalığın azalmasına yardımcı olabilir.
 • Kanın pıhtılaşmasına engel olur.
 • Kasları geliştirir ve fazla yağların yakılmasına yardımcı olur.

Kayısı Yağının ve Kayısı Çekirdeğinin Faydaları

 • Kayısı yağı cildi korumakla kalmaz cilt kanseri ve cilt hastalıklarıyla da mücadele eder. Hücreleri güçlendirir ve üremeye yardımcı olur. Kuru ciltlerde kullanılması halinde cilde nem ve canlılık kazandırır
 • Kayısı yağları bol miktarda GLA (Gamma Linoleik Asit) içerir ve bu asit sayesinde egzema gibi cilt hastalıklarına karşı korur.
 • Yağlı ciltler için alternatif olarak kullanılabilir.
 • Bazı saç bakım ürünlerinde kullanıldığı bilinmektedir.
 • Kayısı çekirdeği yağı düzenli olarak saçlara uygulandığında sağlıklı, yumuşak ve parlak saçlara kavuşmanıza yardımcı olabilir.
 • Kayısı çekirdeğini derinize uygulayarak nem kazanmasını sağlayabilirsiniz.

Kayısının Zararları
Kaysı tüketiminde gelen olarak bilinen bir yan etki bulunmamaktadır. Sadece aşırı tüketimlerde kaçınmak gerekir. Aksi takdirde ishal, şişme ve kasılma gibi sıkıntılar doğurabilir
Kayısının Besin Değerleri
Aşağıdaki veriler 1 adet kayısı baz alınarak belirlenmiştir;

 • Protein; 0,53
 • Lif; 1,12
 • Karbonhidrat; 5,05
 • Yağ; 0,06
 • Kolesterol; 0
 • Sodyum; 1,2 mg
 • Potasyum; 165,4 mg
 • Demir; 0,38
 • Vitamin A; 158,9 mg
 • Kalsiyum; 10 mg

Tavsiyeler
Özellikle kuru kayısı tüketiminde aşırıya kaçılmaması önerilmektedir. Ayrıca çocukların gelişim dönemlerinde bol bol kayısı suyu tüketmeleri çok faydalıdır. Düzenli tüketim sizlere uzun vadede birçok fayda sağlayacaktır.