Alternatif Tıp & Şifalı Bitkiler

Kavunun Faydaları ve Kavun Neye İyi Gelir?

Yazar: Davut

Kavunun Faydaları

Genellikle yaz aylarında yetişmekte olan kavun tamamen olgunlaştığı zaman kabuğunun kenarları yumuşar ve içindeki özü tatlı bir hal alır. Böylece olgunlaşmış kavunları ayırt etmek mümkün olabilmektedir. Ayrıca çok naif bir kokusu bulunmaktadır. Kavun genelde satı veya yeşil renklerde yetişir ve içinde beyaz ve yumuşak çekirdekleri bulunur.

Kavun hoş tadı ve naif konusunun yanında insan sağlığı açısından da birçok fayda sağlamaktadır. İçeriğindeki yüksek miktarda besin ve vitaminler sayesinde sağlıklı yaşam hayali kuranların en büyük tercihidir. Kavunlar B, C ve A vitaminleri bakımından çok zengindir. Ayrıca B, B6, B5, B3 ve B1 vitaminlerini bol miktarda içermektedir. Aynı zamanda K ve E vitaminlerini de içerir.

Kavun içeriğinde potasyum, sodyum, demir, bakır, magnezyum ve alfe-beta karotenlerini içermektedir.

Kavunun Sağlığa Yararları

Kavun hazmetmesi çok kolay bir meyve olduğu için sindirim sistemi açısından çok faydalı bir meyvedir. Ayrıca içerdiği zengin besinlerinde yardımıyla sağlığımıza ve bağışıklık sistemimize katkıda bulunmaktadır. Tüm bunların yanında kanseri önlemede çok fazla faydası bulunan kavun aynı zamanda kalp damar hastalıklarına da çok iyi gelmektedir. Stresi azaltmada etkin rol oynar. Kavun insanların göz sağlığını koruyan ender meyvelerdendir. Maddeler halinde açıklamak gerekirse;

Kavun Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Kavunlar kan hücrelerini harekete geçirerek bağışıklık sisteminin canlanmasına katkıda bulunur. C vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle vücudumuza saldırmakta olan yabancı maddeleri ve bakterileri bağışıklık sistemini güçlendirerek engeller. Vücudumuzdaki serbest radikallere karşı savaşarak direnç sağlar.

Kalp ve Damar Sağlığına Faydalıdır

Kavun potasyum bakımından oldukça zengindir. Bu sayede kalp damar sağlığına çok büyük katkılarda bulunur. Vücudumuza zarar vermekte olan hipertansiyonu engelleyen sodyum maddesini bolca içermektedir. Kanı inceltici etkiye sahip olan kavun bu sayede kalp ve damar sağlığına katkıda bulunur. İçeriğinde bulunan folatlar kalp krizi geçirme riskini minimuma çeker. C vitamini de alterlerin sertleşmesine engel olur.

kavun-kilo-yaparmi

Kavun, Kanseri Önler

Kavun günümüzde kanserle mücadele etkin olarak kullanılan bir meyve özelliği taşımaktadır. İçeriğindeki yüksek miktardaki C vitaminleri sayesinde serbest radikalleri etkisiz kılar ve atmaya yardımcı olan beta karotenleri bol miktarda içerir. Bu sayede hücrelere saldıran kanser hücrelerinin büyümesini engeller.

Kavun Stresi Yok Eder

Kalp atışlarını düzenleyen kavun bu sayede beyine oksijen akışının sağlanmasına yardımcı olur. Ayrıca bol miktarda potasyum içermesi de beyine oksijen akımına yardımcı olan faktörlerdendir. Kavun kan basıncını de düzene sokar ve sinir sistemlerini rahatlatır. Rahatlayan sinir sistemi demek azalan stres demektir. Bütün bu ayrıcalıkları ile kavun, stresten kaynaklı yaşanan hücre ölümlerini engellemektedir.

Kavun Gözlere İyi Geliyor

Kavun görme yeteneği korumaya yarayan beta-karoten bakımından oldukça zengin bir meyve olduğu için göz sağlığını büyük ölçüde desteklemektedir. Emilimi gerçekleşen beta-karoten görme yetisini geliştiren A vitaminlerine dönüşür. Düzenli tüketilen kavun göz hastalıklarında çokça rastlanan katarakt hastalığından korunma olasılığını %40 arttırıyor.

Diyabetik nefropati önlüyor

Diyabetik nefropati insanların böbrek hücrelerine zarar veren hastalığın tıp dilindeki adıdır. Kavun bu hastalığın tedavisinde kullanılan meyvelerden biridir. Bu nedenle kavun obezite ve diyabet gibi hastalıkların önüne geçmekte kullanılabilir.

Akciğer Sağlığını Korur

A vitamini eksikliğinin en büyük sebeplerinden biride sigara kullanımıdır. Kavunda bul miktarda bulunan A vitamini sigaradan ötürü oluşan A vitamini eksikliklerinin yerini doldurmaktadır. Bu sayede akciğerin sigaradan gördüğü zararı azaltmaktadır. Sigara içen kişilerin bolca kavun tüketmesi önerilmektedir.

İnsomnia Sorununa Çözüm Olabilir

Endişeleri giderici özelliği bu sayede sinirleri yatıştırır. Ayrıca uykusuzluk problemi çekenler içinde kavun tüketimi önerilebilir.

Adet Sorunlarını Gidermede Kullanılabilir

İçerinde bolca bulunan C vitamini sayesinde adet döngülerinin düzenli bir şekilde geçekleşmesini ve adetlerden kaynaklanan ağrı ve krampların yatışmasını sağlar. Aynı zamanda kavun adet süreçlerinde kanın pıhtılaşmasını engelleyici madde içerir.

Kavun Zayıflatıyor

Kavun içeriğindeki lifler sayesinde insanların kilo vermesine katkıda bulunuyor. Açlık hislerini uzun bir süre ortadan kaldırır. Bu yüzde diyet programlarda da sürekli yerini alır. Ayrıca aşırı lif içermekte olan bazı besinler gibi midede şişkinliğe neden olmaz.

Sigarayı bırakmak isteyenler için kavun

Kavunlar sigaradan kurtulmak isteyen insanlar için yardımcı etkiye sahiptir. Kavunun içinde bulunan besinler ve vitaminler insanların ihtiyaç duyduğu nikotini sağlar ve sigara içme isteğini azaltmaya yardımcı olur. İnsan bünyesi nikotin azalması hissettiği an sigara isteğini tetikler bu nedenle üst üste sigara içilir. Kavun bu hissiyatı ortadan kaldırarak sigaraya bırakmaya yardımcı etken olur. Ayrıca sigara tüketen insanlarda A vitamini eksikliği oluşur. Kavun içeriğinde bol miktarda A vitamini içerdiğini için sigaradan doğan bu vitamin eksikliğini de giderir.

Hamile Kadınlara Faydası

Kavun gebe kalmak isteyen kadınlara etkin bir şekilde yardımcı oluyor. Kavun içeriğindeki folat sayesinde kadınların üreme kapasitesini arttırmakta ve hücreleri korumaktadır. Bu nedenle özellikle gebe kalmak isteyen kadınların düzenli olarak kavun tüketmeleri önerilir.

Bağırsak Sağlığına Faydalıdır

Kavun düzenli olarak tüketildiği takdirde bağırsakların korunmasına ciddi anlamda yardımcı olabiliyor. Özellikle bağırsak kurtlarının düşmesi için en çok tercih edilen şey kavun tohumlarıdır. Ayrıca bu tohumlar bağırsak sağlığının dışında ateş düşürme, hazımsızlık ve öksürük gibi hastalıklara da iyi geliyor.

Kavunun Bilinen Diğer Faydaları

 • Kavun diş ağrılarını hafifletebilir
 • Cilt ve saç sağlığı için faydalıdır
 • Egzema gibi hastalıkları tedavi edebilir
 • Saç dökülmelerini engeller
 • Ağız kokusunu gidermede yardımcı olabilir

Kavun Çekirdeğinin Faydaları

 • Öksürük gibi sorunların tedavisinde kullanılır
 • Cilt sağlığı açısından büyük önem taşır.
 • Cilde parlaklık ve yumuşaklık kazandırır
 • Anemi hastalığı ile mücadelede etkin bir yiyecektir
 • Gut hastalığının tedavisinde kullanılır
 • Kanser hastalıklarına iyi gelir
 • Sindirim sistemine faydalıdır
 • Mide sağlığına yardımcı olur ve midedeki asit oranını dengeler

Kavunun Besin Değerleri

Aşağıdaki değerler 100 gram baz alınarak belirlenmiştir.

 • Karbonhidrat; 6,58
 • Kalsiyum; 11
 • Lif; 0,9
 • Protein; 11,1
 • Yağ; 0,1 gr
 • Sodyum; 9
 • Kolesterol; 0
 • Demir; 0,34 mg

Kavunun Zararları

 • Aşırı tüketim diyabet hastaları için risk arz edebilir
 • Şeker hastalarının aşırı tüketimden kaçınmaları gerekir
 • Sindirim sistemi iltihaplanması yaşayan hastalara tavsiye edilmez
 • Ülser hastalığına iyi gelmeyebilir

Tavsiyeler

Kavun tüketirken vitaminlerinden maksimum derecede faydalanmak istiyorsanız mevsiminde ve taze bir şekilde tüketiniz. Çekirdekleri çok fazla mineral ve vitamin içerdiğinden, diğer çekirdeklere oranla daha çok tercih etmenizde fayda vardır. Ayrıca düzenli gerçek anlamda bu faydaları görmek istiyorsanız düzenli tüketime dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yazar Hakkında

Davut

Yorum Yapmak İster misiniz?