Her yaşta görülebilecek katarakt oluşumu günlük hayatımızı olumsuz etkileyen rahatsızlıklardan birisidir. Katarakağın ilk oluşumunda bu durum idare edilir olabilse de ilerleyen zamanlarda görüş alanınızı oldukça kısıtlayıcı olmaktadır.
 
Katarakt , göz merceğimizin saydamlığını yitirmesinden dolayı matlaşarak oluşmaktadır ve katarakt tedavisi ancak ameliyat ile olabilmektedir. Genellikle ileri yaşlarda oluşmaya başlayan katarakt aslında her yaşta görülebilmektedir. Bunun nedeni ise; doğum öncesi anne karnında geçirilebilen virütik enfeksiyonlar, bazı metabolik rahatsızlıklar yeni doğan bebeğin bile katarakt rahatsızlığına neden olabilmektedir. Ayrıca diyabeti olanlar, ani darbeler, kortizonlu ilaç kullanımı da kataraktın oluşmasındaki etkenlerdendir.
 
Günümüzde katarakt tedavisi için uygulana yöntemlerden birisi olan Femto Katarakt yöntemi saniye destekli katarakt ameliyatıdır. Femto Katarakt yöntemi lazer yöntemli bir ameliyattır ve elle yapılan bir çok ameliyattan daha güvenli sonuçlar vermektedir. Ayrıca iyileşme süresi diğer ameliyatlara oranla daha kısadır ve enfeksiyon riski çok düşüktür. Ameliyat sonrası kullanılan göz içi lensi sayesinde de iyi görme sağlanmaktadır. Hekim hatasının en düşük olduğu bu yöntemle çok sayıda katarakt problemi kısa sürede halledilmektedir.