Karpuzun Faydaları
Yaz aylarının vazgeçilmez meyveleri arasında yer alan karpuz, hararet giderici ve serinletici etkisinden dolayı dünya genelinde en çok tüketilen meyve özelliğini taşımaktadır. Aynı zamanda karpuz insan sağlığına faydalı gelen meyveler arasında birinci sıradadır. Karpuzun tırnaktan saça tüm vücuda faydasının olduğunu söylemek doğru bir tespit olacaktır.
%92 si su olan karpuzun mükemmel bir nemlendirici ve serinletici olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca tam bir A vitamini deposu olmakla beraber göz dinlendirici, besleyici ve bağışıklık sistemi güçlendirici özelliklerine de sahiptir.
Karpuzun Sağlığa Faydaları
İçeriğindeki farklı mineral ve vitaminler sayesinde sağlığa çok ciddi faydaları bulunmaktadır. Astım, kanser ve sindirim sisteminin düzeni gibi. Ayrıca kalp hastalıkları gibi ciddi durumlardan da bünyeyi koruma etkisi bulunur.
Karpuz Kemik sağlığına Katkıda Bulunuyor
Karpuz bol miktarda likopen içermektedir buda kalp damar sağlığı için oldukça önemlidir. Ayrıca kemik gelişimine katkıda bulunuyor ve kemik sağlığını koruyor.
Karpuz insanların kan basıncını düzenler. Likopen maddesi sayesinde insanların daha sağlam ve sağlıklı kemik yapısına kavuşmasına yardımcı olur. Kemik yapısını ve iskelet yapısını güçlendiren kalsiyum maddesi de karpuzda bol miktarda bulunmaktadır.
karpuzun-faydalari
Karpuz Vücut Yağlarını Yakıyor
Karpuz sitrülin üretmekte olan yağ hücrelerinde, yağ birikimini azaltmaya yardımcı oluyor. Sitrülin böbreklerin yardımı ile arjinine dönüşebilen bir amino asit olma özelliğini taşıyor. Karpuz tüketimi insanlarda yaş yakıcı etki gösteriyor ve kilo vermek isteyenlere bu konuda önemli bir meyve niteliği kazanıyor. Böylece böbrekler daha az çalışarak yorulması engelleniyor.
Karpuz Antioksidan Desteği sağlar
Karpuz karotenoidler, flavonoidler ve triterpenoitler bakımından çok zengin bir meyvedir. Bu sayede karotenoid likopen inflamasyonunu azaltmaktadır. Antioksidan madde içeren karpuz bu sayede birçok serbest radikali ve paraziti çok rahat bir şekilde dışarı salgılatır.
Karpuz Böbreklere İyi Geliyor
Karpuz aynı zamanda çok iyi bir doğal idrar söktürücü özelliğine sahip olduğu için idrara akışkanlık kazandırır ve akışı hızlandırır. Bu işlemi yaparken hiçbir şekilde böbrekleri yormaz. Bu özeliği sayesinde böbreklerin işi kolaylaşır ve ayrıca karaciğerinde yorulmadan ve sağlıklı çalışmasında önemli bir rol oynar.
Karpuz Sinir ve Kasları Destekler
Karpuzlar potasyum bakımından çok zengin olduğu için mükemmel bir elektrolit görevi görmektedir. Bu sayede insan vücudunda bulunan sinirlerin ve kasların sağlıklı gelişmesine yardımcı olmaktadır. Potasyum maddesi sinirler ile ilgili uyarmaları olumlu etkilediği gibi kasları da güçlendirici etkiye sahiptir.
Karpuz Gözlere İyi Geliyor
Karpuzun başlıca faydalarından biride retina pigmentleri üretmesidir. Ayrıca yaşa bağlı olarak makula dejenerasyonuna karşıda yardımcı olmaktadır. Karpuz ayrıca beta karoten bakımından zengin bir meyve olduğu için gece körlüğü gibi hastalıklara yakalanma olasılığını ortadan kaldırır.
Karpuz Bağışıklık Sistemine Katkıda Bulunuyor
C vitamini bakımından zengin olan karpuz hücre sağlığının korunmasında önemli bir vitamin deposudur. Ayrıca bu özelliğiyle bağ dokusunu da korumaktadır.
Karpuz Astımı Önler
Günlük düzenli olarak karpuz tüketen insanların astım hastalığına yakalanma riski tüketmeyenlere oranla çok daha düşüktür. İçeriğindeki bol miktarda c vitamini sayesinde astım ataklarını ve şiddetini düşürebilir.
Karpuz Kan Basıncını Düzenler
Karpuz bu özelliği ile bir yandan da kalp sağlığını korumaktadır. Ayrıca felç ve inme gibi riskleri de azaltmaya yardımcı olur. Günlük düzenli olarak 2-3 dilim karpuz tüketimi yapan yaşlılarda yazın oluşan kalp rahatsızlıklarının azaldığı görülmüştür.
Karpuz Güçlü Bir Antioksidandır
Karpuzlar yüksek miktarda C vitamini içermektedir ve onlarca hastalıkla beraber kansere sebep olan radikaller ile mücadele eder. Ayrıca hastalıklara yakalanma riskini de en aza indirir.
Karpuz Sindirim Sistemine Faydalıdır
Karpuz bol miktarda lif içermesi nedeniyle sindirim sistemine çok faydalıdır. Ayrıca kabızlık giderici özelliğe sahiptir ve mide sağlığını da korumaktadır.
Karpuz Uykusuzluğu ve Kas Ağrılarını Giderir
Karpuz kas ağrılarının ve uykusuzluğun giderilmesinde kullanılan en önemli meyve olma özelliği taşımaktadır. Bu özeliği sayesinde sinir sistemi üzerinde çok olumlu etkileri oluşmaktadır.
Karpuz Cilt Sağlığını Koruyor
Karpuz tüketimi saç ve cilt sağlığı için çok büyük önem taşımaktadır. Cildin ve saçın nemli kalmasını sağlar ve saç kırılmasına neden olan kuruluğu ortadan kaldırır. Ayrıca bol miktarda A vitamini de içermektedir.
Karpuz Suyunun Yararları
Karpuz suyu mükemmel tadı ve kırmızı rengi dışında sağlık açısından çok fazla fayda sağlamaktadır. Çok güçlü antioksidan özelliğe sahip olduğu için başta bağırsak, kalp ve mide olmak üzere birçok hastalığa ilaç niteliğinde doğal bir hayat iksiridir. Serbest radikallerle savaşarak bağışıklık sistemini ve metabolizmayı hastalıklara karşı korumaktadır.
İşte Karpuz Suyunun Yararları;

 • Karpuz tüketimi kanserle mücadelede insan vücuduna yardımcı olur
 • Bol miktarda likopen içermesi nedeniyle pankreas, kolon ve mide kanserleri başta olmak üzere birçok kanser hastalığının önüne geçmesinde etkili olur
 • Deri ve cilt kanserlerine yakalanma riskini azaltır.
 • Günlük Düzenli olarak bir bardak karpuz suyu tüketimi kabızlığa iyi gelmektedir
 • Damar tıkanıklığını engeller kan akışını hızlandırır
 • Cinsel isteği arttırdığını belirten uzmanlar vardır
 • Kilo vermeye yardımcıdır ve diyet programlarında her zaman en üst sırada yer alır
 • Karpuz suyu enfeksiyon ve iltihaplanmayı giderebilir
 • Böbreklere ciddi faydaları vardır.

Karpuz Çekirdeğinin Faydaları
Dünya çapında çok popüler olan karpuzun ayrıca sağlık açısından çok faydalıdır. Fakat aynı şeyler çekirdeği için geçerli değildir. Bununda tek bir sebebi vardır oda çekirdeğinin faydalarının çok az bilinmesidir. Son yapılan araştırmalar karpuz çekirdeğinin de tıpkı karpuz gibi faydaları olduğunu ortaya koymuştur.
İşte Karpuz Çekirdeğinin Faydaları

 • Vücudun ihtiyaç duyduğu bir takım amino asitleri karşılar
 • Vücudun magnezyum ihtiyacını önemli ölçüde karşılar
 • Hipertansiyona ve kalp damar hastalıklarına çok iyi gelir
 • Cilt sağlığına yardımcı olur
 • Bol miktarda B vitamini içerir ve sinir sistemi ile birlikte bağışıklık sistemini de destekler
 • Diyabet hastalığına iyi gelir.
 • Hafızayı güçlendirir ve akne hastalığına iyi gelebilir
 • Saç sağlığı için faydalıdır. Özellikle saç dökülmeleri ve kırılmalarını engellemek için katkı sağlar.

Karpuzun Zararları
Kapuz sağlık açısından zarar verebilecek bir meyve değildir. Fakat aşırı tüketimin beraberinde getirdiği bir takım yan etkiler oluşabilir.

 • Şişkinlik, gaz, hazımsızlık ve bulantıya neden olabilmektedir.
 • Çocuklarda aşırı tüketim nedeni ile alerjiye neden olabilir
 • Vücudunda fazla potasyum olan kişilerde kas sorunları yaşatabilir.

Karpuzun Besin Değerleri
Aşağıdaki veriler 100 gram karpuz baz alınarak belirlenmiştir.

 • Karbonhidrat; 8,3
 • Protein; 0,6
 • Yağ; 0,2
 • Lif; 0,2
 • Kalori; 38

Tavsiyeler
Karpuz tüketimini yaz aylarında ve bol miktarda yapınız. Özellikle Çocukların karpuz tüketimini alışkanlık haline getirmelerine yardımcı olunuz.