İnsanlarla aynı ortam da ve doğa da yaşamaya alışkın olan kargalar öldüğü zaman,  değişik şeyler ortaya çıkıyor. Bilim adamları, kargaların kendi türünden bir kuş öldüğü zaman çığlıklarla bağırdığını ortaya çıkardı. Bu çığlıkları diğer kargalar da duyunca, ölen kuşun etrafında toplanıyorlar. Hep beraber bağırmaya başlıyorlar. Daha sonra da yine hep birlikte susarak, neredeyse yas tutuyorlar.

yenicag-karga-01-001.jpg

Bilim adamları son dönemler de kargalarla ilgili bir araştırma yapmaya başladılar. Amaçları bir karga öldükten sonra, neler yaşandığını öğrenmek. Alakarga ismi ile de bilinen bir kuş çeşidi olan kargalar, kendi cinslerinden bir kuş öldüğü zaman, diğer kargalara da haber verip yem arama işine son veriyorlar. Diğer kargalar da bu çağrıya kayıtsız kalmıyor. Bu araştırmanın yanı sıra, kargalar hakkında ki başka bilgiler de merak ediliyor.

yenicag-karga-03-001.jpg

İşte O Sır

Hayvanlar âlemi içerisinde, kuş sınıfından olan kargalar, ötücü kuşlar familyasında yer alır ve kargagil ailesindendir. Gagaları düz biçimde olup, tüyleri siyah renktir ve pençeleri vardır. Yapıları iri olup, sesleri yüksek ton da ve rahatsız edecek şekildedir. Son yıllar da yapılan araştırmalar, kargaların çok zeki olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kargaların önemli özellikleri vardır.

yenicag-karga-05-001.jpg

Kargaların Özellikleri

Kargalar sesleri taklit etmeleri ile bilinir. Sosyal yaşam alanın da gayet iyi bir seviye de yer alırlar. Özellikle birbirlerine çok fazla destek olurlar. Leş, fare, böcek, mısır, incir, ceviz gibi yiyeceklerle beslenirler.

Ortalama ömürleri 13 senedir fakat 20 seneye kadar yaşayan kargalar görülmüştür. Çok akıllı olduklarından, ellerin de bir leş olduğu zaman bunu paylaşırlar ve düşmanlarına gözdağı vermek maksadıyla, ortamda gürültü çıkarırlar. Yine Antik Yunan ‘dada kargalar uzun ömrün simgesi olarak bilinir.

yenicag-karga-04-001.jpg

Bilimsel araştırmacılar, kargalar üzerin de yaptıkları bir deneyde, kargaların renkli parçalara hiç bir tepki vermediğini görmüştür. Sadece başka bir karga ölüsünü gördüklerin de çığlık atmaya başlayıp, diğer kargaları da etrafa toplamışlardır. Bazı bilgiler ise kargaların, ölen kargaların üzerini yaprak gibi nesnelerle örtmeye çalıştığından bahsetmiştir. Bilim adamları, böyle bir şeye şahit olmayı hem acıklı, hem de akla sığmayan bir görüntü olarak ifade etmişlerdir.