Karaciğer rahatsızlığı yağlanması bitkisel tedavisinde kullanılacak bitkiler  ve ölçüleri : 50 gr enginar yaprağı, 25 gr zerdeçal, 50 gr kara hindiba, 50 gr şahtere, 25 gr civan perçemi, 25 gr mayıs papatyası, 25 gr havlıcan, 25 gr ada çayı (marmaris), 25, gr sinameki, 25 gr kiraz sapı, 25 gr mısır püskülü
Hazırlanışı: Bitkiler toz haline getirildikten sonra hepsi birbirine karıştırılır iyice harman yapılır bu karışımı macun haline getirebiliriz. Macun halinde kullanımda bal kullanılması gerekmektedir kullanımı daha rahat olur aynı zamanda balın vücutta yayılımı daha kolaydır ancak bunu şeker hastaları için kesinlikle önermiyoruz
Hazırlamış olduğumuz toz karışımını yaklaşık 1 kg çiçek balı ve 1 kg keçiboynuzu pekmezinin  içerisine döküp iyice tahta kaşıkla karıştırıyoruz. (tahta kaşık olmasının sebebi ise metal kaşık balın özelliğini bozar) Karışımımız kullanıma hazır her sabah, öğle ve akşam aç karnına 1 er tatlı kaşığı yenilecek acil şifalar.
Şeker hastalığı olanlar ise toz karışımı çay şeklinde kullanacaklar. Yine sabah ve aksam olmak üzere günde 2 defa bir su bardağı kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı toz karışımdan atılacak 5 dakika demlenmesi beklendikten sonra süzülüp içilecek. Tabi ki macun şeklinde yiyemem diyenlerde çay şeklinde karışımı kullanabilirler ve yine kullanım süresi 40 gündür. Bu terkibin yanı sıra enginar suyu (damıtılmış) kullanmanızı da tavsiye ederim.
Not: Bilinen hiç bir yan etkisi yoktur, bil hassa vucut geneline aşırı derecede kuvvet verir ve sizi hastalıklara karşı korur.