Kara Listeden Nasıl Çıkılır?
         Bu güne kadar insanların arasında kara liste olarak adlandırılan negatif kredi kayıtlarını konu alan birçok kulaktan dolma bilgi duymuşsunuzdur. Fakat halen ülkemizdeki birçok banka müşteri kara liste hakkında yeterli bilgiye sahip değildir ve isimlerinin kara listeden nasıl çıkarılacağına dair bankalar tarafından detaylı ve sağlıklı bilgiler verilmemektedir. Şimdi sizlere kara liste hakkında merak ettiğiniz ve detaylı bilgi sahibi olmak istediğiniz konulara açıklık getireceğiz. Kara liste ile ilgili eksiksiz bilgi sahibi olmak ve kafanıza takılan soruların cevabını bulmak için maddeleri dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.
Kara Liste Nedir?
            Kara liste dediğimiz şey aslında Merkez Bankası’nda tutulan, kurumlar ve kişiler bazında sıkıntılı olan bireysel krediler, senet ve çekler ile ilgili bir veri tabanına verilen isimdir. Fakat kredi ve kredi başvurularının yapıldığı sırada referans olarak alınan farklı bir kaynak bulunmaktadır. Bu kaynak (Kredi Kayıt Bürosu) KKB kayıtları olarak geçmektedir. Halk arasındaki adıyla kara liste, bahsi edilen iki kurum tarafından oluşturulan veri tabanlarından meydana gelmiştir.
KKB Kayıtları ile Merkez Bankası Arasındaki Fark Nedir?
            KKB dediğimiz kuruluşun tüm üyelerini bankalar oluşturmaktadır. KKB kuruluşu tarafından muhafaza edilen veri tabanı kredi ve kredi kartı başvurularında, birçok banka Merkez Bankasına oranla bu kuruluşun veri tabanını referans olarak kabul eder. Çünkü KKB kuruluşunun veri tabanında Merkez Bankasının aksine yalnızca sorunlu kayıtlar değil aynı zamanda kişilerin sahip oldukları kredi kartı veya bireysel kredi kullanımları ile ilgili çok fazla bilgi ve detay bulunmaktadır.
2009 yılında kara liste ile ilgili bir sicil affı uygulanmıştı ve birçok müşterinin kara listeden adı çıkarılmış olmasına rağmen adı çıkarılan müşterilerin isimleri sistemde görülmeye devam etmekteydi. Fakat çıkarılan sicil affı sadece Merkez Bankasının kayıtlarını kapsıyordur. Bu nedenle KKB de ki kayıtları duran müşteriler isimlerinin sorgulamasını yaparken merkez bankasından silinmiş olmasına rağmen KKB de saklı bulunduğu için kara listede görünüyorlardı.
Hangi Durumlarda Kara Listeye Girerim?
Kullanılmakta olan bir kredi kartı, çek, senet ve bireysel kredilerden dolayı yasal takip kapsamına alınmışsa, bu durumda her iki veri tabanında da (Merkez Bankası ve KKB) kişi ile ilgili takip kaydı yaratılır. Kanuni ve idari takip olmak üzere iki çeşit takip vardır. Yasalara göre gecikmeler 90 günü aşmış ise bu durumda yasal takip başlatılır. Diğer takip olan idari takip ise bankalara göre değişiklik göstermektedir. Kredi kartı geri ödemesinde yaşanan gecikme ve bireysel kredi yalnızda KKB veri tabanında yer almaktadır. Kredilerde gecikme durumu kredi sözleşmelerinde yer alan geri ödeme planlarından belirtilen tutarın zamanında yatırılmaması durumunda oluşmaktadır. Kredi kartlarında ise durum benzedir. Kredi kartı ödemesi yaparken istenilen asgari ödeme tutarının zamanında yatırılmaması durumunda oluşur.
Bir ay ödeme yapmayıp, diğer ay iki aylık ödeme yapmanız durumunda bile gecikmenin oluşturduğu tarihten itibaren ay içindeki gecikme KKB kuruluşuna iletilir ve veri tabanına kayıt edilir. Fakat bu kayıt yeni kredi veya kredi kartıyla alakalı gecikme devam etmiyorsa olumsuz sonuçlar doğurmaz. Başvurunuz sırasında devam etmekte olan bir gecikme yaşamamanız durumunda, Hiçbir banka kuruluşu başka bir bankayla sıkıntı yaşayan veya sıkıntı yaşamakta olan bir müşteriye olumlu cevap vermez. Çünkü KKB sistemi tüm bankalar arasında anlık olarak kontrol edilebilmektedir.

Kara Listede Olduğumu Nasıl Anlarım?
            Merkez Bankası bünyesinde tutulmakta olan veri tabanındaki tüm kayıtlar, Merkez Bankasının kamu kurum ve kuruluşlarıyla kamu kurumu niteliğine sahip meslek kuruluşları kapsamına da girmesinden ötürü, tüzel ve gerçek kişiler kendilerine ait kayıt ve bilgileri talep etme imkânına sahiptir. KKB kuruluşu ise kendi kayıtlarını hiçbir tüzel ve gerçek kişi ile paylaşmamaktadır. Tüketiciler KKB deki bilgilere ancak bir banka aracılı ile kredi başvurusunda bulundukları zaman ulaşabilirler. Bu bilgi ve kayıtları öğrenmek isteyen banka müşterisinin kredi başvurusu yaparken aynı zamanda KKB kuruluşundaki müşteri itirazları değerlendirme sistemi ile taleplerini KKB ye iletmesi gerekmektedir.
Kara listede adım var mı diyorsanız ve merkez bankasından bu bilgileri nasıl talep ederim diyorsanız yapmanız gereken anlatacaklarımıza uyarak bir dilekçe yazmaktır. Dilekçeyi yazarken aşağıdaki uyarılara uymanız gerekmektedir.

  • Taleplerinizi açık bir şekilde belirtin
  • Tüzel kişilerde yetki sahibi kişinin veya kişilerin imza ve imza sirkülerinin fotokopisini ekleyin
  • Vergi kimlik numaranızı yazın
  • TC kimlik numaranızı yazın
  • Anne kızlık soyadınızı yazın. (çek, senet, risk bilgileri ve kredi limiti için gerekmektedir.)
  • Kimlik fotokopinizi veya ehliyet fotokopinizi ekleyin
  • Vekâleten bilgi talep etmeniz durumunda 1136 sayılı avukatlık kanununun 27/3 maddesince bir vekâletnamenin aslı veya tasdikli halinin ibrazı gerekmektedir.
  • Eğer dilekçe yazma konusunda deneyimsiz iseniz, dilekçe yazım konusunda tecrübeli olan bir arkadaşınızdan ya da bu işi yapan kişilerden yardım istemeniz gerekmektedir.
  • Dilekçenizi tamamladıktan sonra başvurunuzu yapabilir ve gerekli bilgilerin size ulaşması için geri dönüş beklemeniz gerekmektedir.

Gecikmeye uğramadım, Hiçbir bankaya borcum yok, kaydım hatalı ve ne yapmalıyım diyorsanız işte size detaylı açıklaması. İster Merkez bankası kayıtları olsun, ister KKB kayıtları olsun hiç fark etmez, bir müşteriye ait doğru bilgilerin sistemde görülmemesi durumda, kaydı yapmış olan banka ile kayıtların güncel durumunu gösterecek şekilde bir güncelleme yapılması için talepte bulunulabilir. Bu işlemi gerçekleştirmek ve bilgileri güncellemek için bankaya yazılı olarak başvuru yapmak gerekir.
Şayet tüm borçlarımı ödedim, bankalarda hakkımda idari takip kararı yok, neden hala kredi alamıyorum? Kara listeden çıktım mı? Gibi bir takım sorulara cevap arıyorsanız size şöyle anlatalım; Öncelikle bu konu ile ilgili yasala bir düzelme bulunmamaktadır ve her dönemde bankaların kredilerinde değişiklik gözlenebilmekte. Geri ödemeleri bitmiş ve hakkında yasal takip süresi sona ermiş olan kayıtlar, yasal takip süreci sonra erdikten 5 yıl sonra silinmektedir. Geri ödemeleri hiç gerçekleşmemiş takiplerde ise borçlar hukuku devreye girmekte ve 10 yıllık bir zaman aşımı söz konusudur. Fakat diyelim ki 5 yıl sonra kara listeden çıktınız ve bir bankaya kredi başvurusunda bulundunuz, bu durumda bankaların size kesin olarak kredi vereceklerini düşünmeyiniz. Bankalar kredi politikası kuralları çerçevesinde kendine ait kayıtları kullanarak kredi verme veya vermeme yetkisine sahiptir. Bunun için hukuki olarak yapacağınız bir şey yoktur.
Kara Listeden Adımı Sildirebilir miyim?
            Kara listeden adınızı ancak yanlış bir kayıt söz konusu ise silme işlemi mümkün olabilir. Onun dışında böyle bir kaydı silmeniz mümkün görünmüyor.
Kaç Yıl Kara Listede Kalınır?
            Gecikme durumlarında kayıtlarınız bir yıl geriye girmektedir. Takip kapsamına alınmış ve daha sonradan gerekli ödemeleri tamamlanmış böylece takip statüsü düzeltilmiş olan kayıtlarda 5 yıllık bir zaman söz konusudur. Fakat geri ödemeleri tamamlanmamış kayıtlarda bu süre 10 yıla çıkmaktadır.
Geçmiş zamanlarda hakkınızda kanuni ve idari takip başlatılmışsa ama borcunuzu faizi ile beraber geri ödemişseniz, şimdi kredi almak için ne yapamam gerekiyor diyorsanız size bazı tavsiyelerimiz olacak; öncelikle bankalarla mevduat ilişkisi kurmanız, çalıştığınız şubedeki çalışanlarla bir ilişki kurmanızda size yardımcı olacaktır. Bahsi edilen bankanın kredi dışı ürünlerini de (yatırım fonu, otomatik ödeme, mevduat gibi) yoğun bir şekilde kullanmaya başlayın. İki ile beş ay arası bunlara benzer bir ilişki kurduğunuz zaman geçmiş zamandaki takip kayıtlarınızla ilgili olarak durumun sona erdiğini ispat eden bazı belgelerle başvurunu müşterisi olduğunuz bankanın şubesinden yapabilirsiniz.