BAYANLARDA GENİTAL HİJYEN

Gerek bayanlarda gerekse erkeklerde genital bölge temizliği önemli bir unsurdur.  Bayanlar adet dönemlerinde kötü kokularla, kaşıntılarla, çeşitli enfeksiyonlarla karşılaşabilirler.
Genital organ bir çok iyi ve kötü huylu bakteriyi aynı anda bulunduran bir bölgedir . Bu iyi kötü dengesinin bozulmasıyla  çeşitli enfeksiyonlar oluşur. genital bölgede kızarıklıklar kaşıntılar kötü kokulu akıntılar, karanlık ve nemli bir bölge olması nedeniyle mantarlar, ileri derecede ise genital siğillere dönüşebilir.
Özellikle bayanlarda üreter sistemle vajina bölgesinin yakın olması idrar yollarında da enfeksiyona iltihaplanmalara neden olur sık sık idrara çıkma bunun belirtisidir, cinsel ilişki sırasında vajinanın acık olması bu enfeksiyonları artıran temel nedenlerdendir. Bu enfeksiyonları  en aza indirgemek için birkaç önlem almamız şart bunları şöyle sıralayabiliriz:
-Genital bölgenin idrar sonrasında önden arkaya doğru temizlenmesi  tersi olduğu takdirde anüsten gelen dışkıdaki kötü huylu bakteriler vajinada enfeksiyon yaratabilir.
-Adet dönemlerinde tek kullanımlık tampon veya pedlerin tercih edilmesi.
-Genital bölgedeki kılların jiletle alınması küçük kanamalara neden olabilir bu nedenle ağda, makas kullanılmalıdır. Bunlar kesinlikle kişiye özel olmalıdır.
-Vajinanın yapısı gereği cinsel yolla bulsan hastalıklar erkekten bayana daha kolay bulaşmaktadır bu nedenle cinsel ilişki sırasında karsı cinsten bulaşacak enfeksiyonlara önlem olarak prezervatif kullanılmalıdır karsı cinsten mutlaka bu konu hakkında bilgi alınmalıdır. ( herhangi bir cinsel hastalık taşıyıp taşımadığı; özellikle genital siğiller.)
-Cinsel ilişki sonrasında idrar yapma ihtiyacı duyulduğunda ertelenmemeli yapılmalıdır bu bakterilerin hızla dışarı atılmasını sağlar.
– Vajinayı temizleme amacıyla herhangi bir hekime danışmadan çeşitli kozmetik ürünleri, sabunlar kullanılmamalıdır. Vajinanın içini temizlemek amacıyla o bölgeye kesinlikle yabancı bir şey sokulmamalıdır.  bu vajinanın daha çok enfekte olmasına neden olur.
– Toplu kullanılan tuvaletlerde kişisel hijyene daha çok dikkat edilmelidir. Tuvaletle temastan kaçınılmalıdır. (alafranga tuvalet yani klozet kullanırken tuvalet temizliğine özellikle dikkat edilmelidir.) Sadece tuvaletten çıkarken değil girişte de sifonu çekmek gerekir .
-Tuvaletlerde genital bölgeye kırlı suyun sıçraması engellenmelidir.
-Ellerin hijyenine çok dikkat edilmelidir.
-Günlük olarak iç çamaşırı değiştirmeye özen gösterilmelidir.
-Tüm bunların dışında bayanlar bir jinekologa görünmekten çekinmemelidir.