Kabızlık birçok nedenden ötürü meydana gelebilir. Çok fazla kafein tüketimi, suyu az tüketmek, hareketsizlik, yediklerimize dikkat etmemek veya fazla proteinli beslenmek kabızlığa neden olan etkenler arasındadır. Bu gibi durumlarda yapmanız gerekenler arasında yağı azaltmak, kırmızı et yerine tavuk tüketmek, bol lifli gıdalar ile beslenmek ve bol su tüketmektedir.
Kabızlık için iyi gelen bitkisel çaylar;

  • Vitamin ve mineral bakımından zengin olan nane çayı, sindirim sisteminizi rahatlatır ve bağırsaklarınızın daha aktif çalışmasını sağlayarak tuvalete çıkmanızda faydalıdır. Ayrıca, hazımsızlığa ve mide bulantılarına da etkilidir.
  • Rezene çayı ile bağırsakta sıkışan ve çıkarması zor olan dışkıyı yumuşatarak daha rahat tuvalete çıkmanızı sağlamaktadır.
  • Ayrıca içerisinde kuşburnu, zencefil, ısırgan, karahindiba, ekinezya ve karanfil bulunan detoks çayları ile iştah azaltan çaylarında kabızlığı giderilmesinde etkiler vardır.

Sabahları düzenli olarak yapabileceğiniz bir tarif ise; kuru kayısı ve mürdüm eriğini akşamdan bir bardak suyun içerisine bekleterek sabahları aç karnına için ve kayısı ile eriği yiyin.
Yine keten tohumu da kabızlığa iyi gelmektedir ve keten tohumunu sabahları aç karnına yoğurdunuzun  üzerine dökerek tüketebilirsiniz.