Kolesterol bir yağ türüdür ve tükettiğimiz hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Yüksek kolesterol günümüzün en tehlikeli hastalıklarından biri olup kötü kolesterolün kanda birikmesiyle oluşmaktadır.
 
Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini düşürmek için kolesterolün kontrol altında tutulması gerekmektedir. İyi kolesterolün yüksek olması sağlığımız açısından tehlike teşkil etmemektedir. Ancak kötü kolesterolün düşük olması gerekmektedir. Doktorlar kötü tansiyonu 100’de seyreden fakat kalp rahatsızlığı veya genetik olarak riskli olan hastalara ilaç tedavisine başlatmaktadır. Yüksek riskli gruplarda kötü tansiyonu 70 olan hastalarda bile düzenli muayene ve ilaç tedavisi sunulabilmektedir. Aynı şekilde risk sınıfına girmeyen genetik olarak kalp ve damar rahatsızlıkları bulunmayan veya ailede yüksek tansiyonu bulunmayan hastalar için kötü tansiyon 130 olsa bile ilaç tedavisine başlanılmaz.
 
Günümüzde piyasada satışa sunulan ilaçlar kötü tansiyonumuzu düşürmede çok yardımcıdır. Ancak tek başına ilaç kullanımıyla kötü tansiyonu düşürmek mümkün değildir. Ek olarak düşük doymuş yağ ve kolesterol içeren beslenme planıyla beslenmemiz gerekmektedir. Düzenli olarak egzersiz kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olacaktır.