İstanbul’da barajların azalmakta olan  doluluk oranında yüzde otuzluk bir düşüş söz konusu oldu. Alanında uzman Doç. Dr. Gürkan Mert konuştu:  Barajlardaki bu düşüşten kaynaklı musluk suyu denetiminin artırılmasını ön görüyor. İçme sularının daha fazla denetlenmesi ve iyileştirme işleminin yapılması gereklidir dedi. Eğer yeterli denetim sağlanmaz ise suyolu ile bulaşabilecek hastalıkların üzerini çizdi.

Kolera en başta yer almak kaydı ile Hepatit A, aşırı karın ağrısı ve ishal ile bağlı hastalıklar söz konusu olabilir. İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan barajların su seviyesinin oranı %30 un altında seyrediyor. 29.43 seviyesine kadar düşen su seviyesi korkutuyor. Uzman Doç. Dr Gürkan Mert  su seviyesindeki bu düşüşler bazı hastalıkların habercisi olabilir dedi.

Kurak bir kış bizi bekliyor diyen Uzman Doç. Dr. Gürkan Mert insan sağlığını olumsuz etkileyecek olan su seviyesi ve sebep olabileceği hastalıklara dikkat çekti. Baraj sularının denetlenmesi ve  musluk suları kadar temiz olması gerekli insan sağlığı için bu önemli diyerek denetimin öneminden bahsetti.

“Denetim Sağlanmaz İse Ağız ve İdrar Yollarından Bulaşan Hastalıklar Artabilir”

İstanbul’da su seviyesinin düşmesi ile uzmanlar alarm veriyor. Alanında uzman Doç. Dr. Gürkan Mert bu konuya değinerek sözlerine şöyle devam etti: İçme suyunun denetimi sağlanmaz ve mikroplar öldürülmez ise ağız ve idrar yolu ile bulaşan hastalıklar artacaktır. Daha önce hepatit A hastalığına hiç yakalanmamış kişiler hepatit A’ya yakalanabilirler. Aşırı şiddetli karın ağrısı ile karşı karşıya kalınabilir ya da ishal olabilirler.

Musluk Suyunun Yeterince Temiz Olmaması Koleraya Kapı Açar

Uzman Doç. Dr. Gürkan Mert: İçme suyu kalitesinin düşük olması içerisindeki mikroorganizmaların arındırılmaması koleraya sebebiyet verir. Dünya genelinde en büyük içme suyu tehdidi koleradır. Barajların su seviyesinin de düşmesi ile suyolu ile bulaşan çeşitli hastalıklar meydana gelecektir. Musluk suyu denetimi bu neden ile oldukça önemlidir. Her zaman durağan sular suyun içerisinde barındırdığı mikroorganizmalar yüzünden hastalıklar meydana getirir.

İnsan sağlığı için denetimlerin tam ve zamanında yapılması önemlidir. Musluk suyu hayatın her anında kullanılıyor. Enfeksiyonun baş sebebi olan durgun suların hangi borular ile musluklara kadar geldiği denetlenmeli boruların durumları kontrol edilmelidir.  Gerekirse halk arıtma işlemi uyguladıktan sonra  musluk suyunu kullanmalı diyerek sözlerini bitirdi.