Android telefonlarda kullandığımız bir işletim sistemidir. Bunun dışında iphone telefonlar da vardır ve onlarda başka işletim sistemi bulunur. Android telefonlar daha yaygın kullanıldığından dolayı bu telefonlar ile ilgili daha çok sorunla karşılaşılmaktadır. Bu sorunların çözümü için internet sitelerine bakmak yeterlidir. Mesela Android telefonlarda IP adresi nasıl değiştirilir sorusu sıkça sorulan bir soru olup, birçok kullanıcı bu sorunun cevabını merak etmektedir.

IP Adresi Nedir?

IP adresi her bilgisayar ya da telefon internete bağlanırken bir IP adresi üzerinden bağlanır. IP adresleri bir nevi kimlik numarasıdır. Normalden farklı olarak bu kimlik numaralarını değiştirmek mümkündür. IP adresi benzersizdir. Yani o an internete dünya üzerinde bağlanan herhangi iki IP adresi aynı olamaz.

IP adresleri 192.168.1…. şeklinde devam eden nümerik kısımlardan oluşur. Sadece bilgisayar ya da telefonların değil web sitelerinin de IP adresi vardır. Geçici olarak atanan IP adresleri bir sonraki bağlantıda değişmemekle birlikte bazı şartlar altında değiştirilebilir. Bazı kurumsal internet ağı kullanan yerlerde sabit IP atanarak her bilgisayarın daha doğrusu internete bağlanan her cihazın sabit değişmeyen IP adresleri edinmesi sağlanır.

IP Adresi Nasıl Öğrenilir?

IP adresini öğrenmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemler ile kolaylıkla IP adresini öğrenebiliriz. Örneğin Google arama motoruna what is my IP adress yazarak kolaylıkla o anki IP adresimizi telefon ya da bilgisayar olmaksızın öğrenebiliriz. Bu arama sonucunda Google doğrudan sizin mevcut IP adresinizi gösterebildiği gibi bununla ilgili coğrafi konum bilgisi veren siteleri de önünüze getirmektedir. Bunların dışında IP adresini bilmek ya da değiştirmek için de çeşitli programlar mevcuttur.

IP adresimizi bu basit yöntemin dışında çeşitli uygulamalar yardımı ile de öğrenmek ve değiştirebilmek mümkündür. Rootlanmış bir telefonunuz var ise ona uygun uygulamalar ile telefonunuzun IP adresini öğrenmek ve değiştirmek mümkündür. Bunun yanında Root edilmemiş cihazlar için de uygulamalar geliştirilmiştir.

IP Adresi Kolayca Değiştirme

Telefondan internete bağlanıyor iseniz IP adresini değiştirmek oldukça kolaydır. İlk yapmanız gereken Google arama motoruna What is My IP adress yazarak mevcut IP adresini tespit etmektir. Mevcut IP adresini bir yere not ederek ikinci adım olan IP adresini değiştirmeye geçebilirsiniz. Bunu yapabilmek için telefonunuzda bulunan uçak modunu kullanmanız gerekir.

Uçak modu adı üstünde uçak ayarlarına telefonunuzun zarar vermesini engellemek için kullanılan bir özelliktir. Uçak modu sayesinde telefonunun tüm hücresel internet ve veri bağlantısı sonlandırılır. Uçak modu üst menüde yer alır. IP adresini değiştirebilmek için yapmanız gereken uçak modunu açmak ve internet bağlantısını kesmektir. İkinci adımda uçak modunu kapatarak tekrar internete bağlanmaya çalışın. Bu durumda yen bir IP adresine sahip olduğunuzu göreceksinizdir.

Wireless Ağında IP Nasıl Değiştirilir?

Yukarıda anlatılan yöntem internete mobil veri üzerinden bağlanan cihazlar içindir. Eğer internete wireless ağı üzerinden bağlanıyor iseniz IP numaranızı değiştirmek için yukarıdaki sıralamayı takip etmeniz gerekmektedir. Öncelikle Wireless ağını kapatın. Bu işlem için üst menüde yer alan Kablosuz bağlantı simgesine bir kere dokunmanız yeterlidir.

Sonraki aşamada internet mobil ağ üzerinden bağlanın. Mobil ağ üzerinden internete bağlandıktan sonra yapmanız gereken uçak modunu açmaktır. Uçak modunu açıp tüm bağlantıları kapattıktan sonra yeni bir IP adresi almak için uçak modunu kapalı hale getirebilirsiniz. Uçak modunun kapandığından emin olduktan sonra mobil veri ile internete bağlandığınızda yeni bir IP adresi kullandığınız göreceksiniz. Sonrasında Kablosuz ağınızı bu yeni IP adresi üzerinden kullanabilirsiniz.