Klimaların kullanım amacı olarak oda sıcaklığını istenilen seviyede tutmaya çalışan araçlardır. Soğuk kış aylarında içeriye sıcak, sıcak yaz günlerinde ise içeriye soğuk hava vererek, sıcaklık dengesini eşitlemeye çalışır. İstenilen değere ulaşıldığında duran klimalar, tekrardan ısı değişimi yaşandığı takdirde devreye girmektedir.
Klima üreticileri, enerji tasarrufu sağlayan yeni modeller geliştirmeye karar verdiklerinde, ilk olarak normal standartlar ölçütünde üretilen bir klimanın en çok ne zaman elektrik tüketmekte olduğunu inceleme altına aldılar. Buldukları veri çok şaşırtıcıydı ; klimalar en yüksek akımı durup, çalışmaya başladığında çekiyorlardı.
Klimalar, arabalara benzer. Arabalarla çok sıkışık trafikte, ışıklı bir şehirde dur – kalk yapa yapa benzini veya kullanılan yakıt her neyse çok yüksek seviyede harcarsınız. Fakat sürekli çalıştığı esnada bu kadar fazla yakıt tüketimi olmaz. İnverter klimalar bu şekilde geliştirildi.
İnverter kelimesi, İngilizce kökenli bir kelime olarak ön plana çıkmaktadır. Anlamı çeviricidir. Klimalarda kullanım anlamı ise çevirilen elektrik akımı şeklinde ön plana çıkmaktadır.

İnverter Klima Nasıl Çalışır?

İnverter Klima kompresörleri rolentide iken dalgalı bir şekilde gelen şebe akımıyla birlikte değil, doğru akım motorlarıyla çalışmaktadır. Klimanın ısıtma ve soğutma işlemi yapmadığı sıralarda, enerji tasarrufu ve güç istikrarı bu şekilde sağlanmaktadır.

İnverter Klima Ne Kadar Elektrik Yakar?

Bu sorunun cevabını net bir rakamla veremeyiz. Bu sorunun cevabı tamamen sizin kullanım şeklinizle alakalıdır. Eğer bir gün içerisinde sadece 1-2 saatliğine çalıştırmak üzere klima alma arzunuz bulunuyorsa kesinlikle inverter olmayan, A sınıfı bir klima tercih etmeniz faydanıza olacaktır. Çünkü 1-2 saat çalışma sırasında klimanız maksimum 1-2 kere durup tekrardan çalışacaktır. Bu da çok büyük enerji kaybı demek değildir.
Fakat, klimayı sabahtan akşama kadar açık kullanan biriyseniz, inverter almalısınız. Klimanız günde onlarca dur kalk yapacağı için inverter klimalar sizin enerji harcamanızı %60 oranında düşürecek ve faturalarınıza bu oranı %30’lara kadar kesinlikle yansıtacaktır.

İnverter Klima Fiyatları

N11.com, Hepsiburada.com gibi sitelerden araştırdığımız ortalama fiyatlara bakmak gerekirse, İnverter klima konusunda bir fiyat verebiliriz.
Diğer klimalarla oranlandığında, hem enerji tüketimi, hem de performansına bakıldığında fiyatı kesinlikle normal olan İnverter klimalar, sabahtan akşama kadar klimanın açık kalması gerekli olan özellikle işyerlerinde kesinlikle kullanılmalı. Faturalarda edecek olduğunuz tasarruf zaten kısa bir süre içerisinde klima parasını çok rahat bir şekilde çıkaracaktır. Eğer sabahtan akşama kadar klima kullanıyorsanız, İnverter harici klima kullanmamanızı tavsiye ederiz.
İnverter klima fiyatları, bu kadar yüksek performans ve tasarruf göstermesine rağmen ortalama olarak 1.800 TL – 5.000 TL aralığında seyretmektedir. Daha uygun ve daha yüksek fiyata İnverter klima bulmanız mümkün.

İnverter Klimayla Normal Klimanın Farkları Neler?

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi, İnverter klimalar oda sıcaklığına göre dur kalk yapmadıkları, sürekli aktif bir şekilde aktif ısıda çalıştıklarından dolayı çok daha az enerji harcamaktadır. Buda faturalarınıza dönüp baktığınızda, büyük oranda düşüş demektir.
Aslında İnverter klimanın normal klimaya kıyasla farkı bulunmamaktadır. Bahsettiğimiz fark dışında bir de performans farkı bulunuyor. İnverter klimalar – 15 derece sıcaklıkta bile aynı performansı gösterirken, normal klimalardan aynı performansı alamayabilirsiniz.  Aynı zamanda İnverter klimalarda 40 derecenin üzerine de çok rahat bir şekilde çıkabilirsiniz.
Doğu anadolu, Güney doğu anadolu ve Akdeniz Bölgesi’nde ikamet eden bireylerin İnverter klima almalarını şiddetle tavsiye ediyoruz. Fakat diğer bölgelerde fazla sıcaklık ihtiyacı olmadığından dolayı günde 2-3 saat maksimum klima kullanan bireyler A kalite normal bir klima ile rahatlıkla yetinebilirler.