Günümüzde internet hemen hemen herkesin kullandığı bir kitle iletişim aracı durumunu almaktadır. Öğrenciler, işçiler, emekliler, ev hanımları vb. çoğu kişi neredeyse her şeyi internet üzerinden yapmakta; alışveriş, araştırma, film veya dizi izlemek, gibi çoğu kişisel ihtiyaçlarını internetle karşılamaktalar. Sizde, bizde şuanda bu web sitesindeysek bu grubun içerisinde yer alıyoruz.
İnternet Nedir?
İnternet, insanların her gün geçtikçe bilgiyi bulma, paylaşma amacıyla kullandığı ve sürekli büyüyen bir iletişim ağıdır.
Bu teknoloji sayesinde insanlar her aradıklarını saniyeler, dakikalar içerisinde sadece oturdukları yerden bulabilmektedirler. İnterneti bir şeye benzetmek gerekirse benzetmemiz gereken şey fabrikaların deposunun olduğu kısımdır. İnternet bilgi deposudur, ya da büyük bir kütüphanedir fakat bu büyük kütüphane gördüğümüz ve görebileceğimiz kütüphanelerin arasında en büyüğüdür. İnterneti kullanma amacımıza göre bu benzetmeler değişebilir. Tabi internet üzerinde yararlı bilgi bulunduğu gibi aslı olmayan veya bize zarar verecek ürünlerde bulunmakta. Bu bizim internete bakış açımıza ve kullanım sebebimize bağlı olarak değişmektedir.
İnternetin Faydaları Nelerdir?

 • Bilgi Denizidir: Aradığımız her bilgiye çok rahat bir şekilde ulaşabiliriz. Güvenilir kaynaklara bakıldığı takdirde bilginin doğruluğu hakkında bir sorun çıkmayacaktır. Örnek veriyorum eski zamanlarda bir Osmanlı padişahının hayatını araştırırken ansiklopedilere göz gezdirirken şuanda bir tık uzaklığımızda bunun bilgisi yer almaktadır.
 • En Büyük İletişim Aracıdır: Dünyayı ele aldığımızda doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine internet altyapısının bulunduğu her yerde iletişim kurmak mümkündür. Günümüzde Facebook, Messenger, Twitter, İnstagram vb. iletişim uygulamalarıyla internet birleştiğinde dünyanın bir ucundaki insanla, akrabanızla çok rahat bir şekilde konuşabilirsiniz.
 • Televizyondan Daha Ayrıntılı Bir Medya Aracıdır: Birçok dergi, televizyon kanalı, radyo, haber vb. birçok yayın organını içinde yaşatan internet sayesinde kaçırdığımız bir dizinin bölümünü izlemek, haberleri gözden geçirmek, sürekli güncel olarak son dakika haberleri almak hatta radyo dinlemek bile mümkündür.
 • Bir Çeşit Devlet Binası: Devlet işlerinin çoğunu eskiden sıralar bekleyerek devlet dairelerinde gerçekleştirirken şu anda çoğu devlet işlemleri internet üzerinden yapılabilmekte. Ders notlarını öğrenmek, sınav sonucuna bakmak, borçlarınıza bakmak, üzerinize kayıtlı araçları öğrenmek gibi bir çok işlemi internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sanal Alış-Veriş Mağazası: İnternet üzerinden tüm bunları yaparken aynı zamanda alış-veriş yapmanızda mümkündür. Örnek olarak bir kot pantolon arıyorsunuz ve yaşadığınız yerde o pantolonu bulamadınız fakat bu pantolon internet üzerinde herhangi güvenilir bir markada bulunmakta. Kredi kartınız aracılığıyla anında o pantolonun siparişini verebilirsiniz.

İnternetin Zararları Nelerdir?
İnternet yararlı olduğu kadar zararlıda, bunun yararlı veya zararlı olacağını siz belirlersiniz yani gerekli önlemleri aldığınız takdirde ve interneti amacına uygun kullandığınız takdirde internetin zararları sizler için pek önem teşkil etmeyecektir. Unutmayın internet yarar konusunda ne kadar iyiyse zarar konusunda da olası birkaç zararını söyleyelim;

 • Yaşı 18 yaş altı olan bireyler internet ortamında bulunan uygunsuz sitelere girebilir ve bu sitelerde uygunsuz görüntüler görebilirler. (şiddet, ölüm, pornografik içerikler, vb.)
 • Günümüzde birçok oyun bulunmakta bu oyunların içerikleri çok önemli savaş ve şiddet içerikli oyunlar çocukların şiddete karşı duyarsızlaşmasını sağlamaktadır.
 • Kumar içerikli oyunlar çocuklar ve yetişkinler için alışkanlık yapabilir ve bu alışkanlıkları gerçek hayata taşımak durumunda kalabilirler.
 • Yine başta çocuklar olmak üzere ve boşluğa düşmüş yetişkinler amacı farklı olan fakat kendilerini iyi gösteren insanlarla dostluk kurup, bu dostluğu gerçek hayata taşıyıp zarar görebilirler.
 • Bel fıtığı, romatizma vb. birçok fiziksel hastalığın sebebi çok oturmaktır ve yanlış oturma pozisyonlarıdır. Bilgisayar başında çok uzun zaman geçiren insanlar eğer doğru oturma pozisyonlarını uygulamıyorsa bu onun için kalıcı sorunlar açabilir.

İnterneti faydalı veya zararlı kullanmak sizin elinizde olan bir şeydir. İnterneti amacı dışında kullandığınızda sizler ciddi anlamda zarar görebilirsiniz.
İnternetin faydaları ve zararlarına verilebilecek örneklerin tamamı burada yazdığı gibidir. Sizlerin de internet yarar ve zararlarına yönelik fikriniz varsa hemen yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.
Konu İçeriği ;

 • İnternetin yararları ve zararları 
 • İnternetin faydaları nelerdir?
 • İnternetin yararları ve zararları maddeler halinde