İncirin Faydaları

İncir meyvesi tatlı ve lezzetli olduğu için günümüzde en çok tüketilen ve keyif veren meyveler arasındadır. Görüntüsü gibi insan sağlığına faydaları da yüzyıllardır dikkat çekmiştir. Birçok alanda yaygın olarak kullanılan incir mineral, antioksidan, lif ve vitaminleri bolca içermektedir. Bu meyve ülkemizde ve Asya da yetişmektedir. Bunu sebebi ılıman iklimleri sevmesidir. Ancak tadı ve faydaları gün yüzüne çıktığı için Amerika ve Avrupa’da da yetiştirilmeye başlanmıştır. Günümüzde her evin bahçesinde rahatlıkla rastlayabileceğiniz bir hal almıştır.
İncir çiğ olarak tüketimi çok yaygındır ve ayrıca reçel yapında da kullanılmakta ve en çok sevilen reçel türleri arasındadır. Bol miktarda mineral, besin ve vitamin içeren incir meyvesi ayrıca C vitamini açısından da oldukça iyi bir kaynaktır. İçeriğinde neredeyse B gurubu bütün vitaminleri ve K vitaminini barındırır. Çok az miktarda yağ içerir ve lif bakımından zengin bir kaynaktır. İncir ağacının yaprakları ise cilde temas ettiğinde ısırgan otu gibi tahriş, kızarıklık ve kaşıntı gibi problemler doğurabilmektedir.

İncirin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

İncirin Kemik Sağlığı Üzerindeki Etkileri

İncir kemik ve iskelet sağlığına çok büyük fayda sağlar. Çünkü içeriğinde hem kalsiyum hem de K vitamini bolca bulunur. Kemikleri güçlendirirken aynı zamanda kırılganlıkları da azaltır ve kemik erimesi gibi ciddi hastalıkların oluşmasını engeller. Bunun dışında düzenli incir tüketimi sayesinde yaşlılıktan kaynaklanan kemik hastalıkları da ortadan kalkmış olur.

İncirin Kalp Üzerindeki Etkileri

İncirin kalbi direkt olarak koruduğunu söylemek pek mümkün değil ancak dolaylı yolarla kalp sağlığını koruduğunu söyleyebiliriz. İçeriğindeki potasyum sayesinde tansiyon değerlerini düzenler ve sağlıklı değerlere indirir. Bu durum incirin kalp sağlığını dolaylı yoldan desteklediğini gösterir.

Vücut Temizliği Üzerindeki Etkileri

Hem kuru incir hem de taze incir düzenli tüketilirse bir antioksidan görevi gördüğü için vücudu zararlı maddelerden ve virüslerden temizler. Ayrıca bağırsakların ve kanın da temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Yaşlılık ile kendini gösteren göz ve solunum yolundaki hastalara karşıda koruyucu bir etkisi bulunur.

İnciri Sindirim Sistemine Etkileri

Bol miktarda lif içeren incir meyvesi bu sayede bağırsak hastalıklarından korur ve sindirim sistemini destekler. Tok tutucu ve doyurucu etkileri de olan incir meyvesi bu sayede kilo vermek isteyenlere de yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu lifler hem mideyi güçlendirir hem de ülser hastalığına yakalanma riskini azaltır.

İncirin Kabızlık Üzerindeki Etkileri

İncirin sindirim sistemine katkılarından bahsetmişken kabızlığı anlatmamak olmaz. Genel anlamda tüm sistemi korumaya alan incir özelikle de kabızlık sorunu yaşayanlara yardımcı olmaktadır. Aşırı kilo ve hareketsizliğin sebep olduğu kabızlık problemi düzenli incir tüketimi ile ortadan kalkabilir. İçeriğindeki lif tüm sindirim sistemi organlarına katkı sağlamaktadır. Bu nedenle taze incir tüketimi yapmak sindirim sistemi için hayati önem taşımaktadır.

İncirin Tansiyon Üzerindeki Etkileri

Kalp sağlığını dolaylı yollardan destekleyen incir tansiyonu da direkt olarak desteklediği için çok değerli bir meyvedir. Bol miktarda potasyum içeren incir bu sayede tansiyonu normal ve sağlıklı değerlerine sabitler.

Cilt Hastalıklarına Karşı Etkileri

İncir güçlü bir antioksidan içeriğe sahip olduğu için cilde çok büyük faydalar sağlar. Taze incirleri ezerek püre haline getirin ve yüzünüze yarım saat süreyle uygulayın. Bu işlem cildi beşleyim canlandırmakla kalmaz akne ve kırışıkları da büyük ölçüde yok eder.

İncirin Ağrı Kesici Etkisi

İncir genellikle soğuk havaların sebep olduğu boğaz ağrılarına çok iyi gelmektedir. Bunun için kuru inciri suya koyup içerine bal ilave edin ve tüketin. Boğazdaki ağrıları gidermekle kalmaz solunum yollarında oluşan Enfeksiyon ve iltihaplara karşıda fayda sağlar.

İncirin Saç Sağlığına Etkileri

İncir şampuan sektöründe yaygın olarak kullanılan bir meyvedir. Bol miktarda vitamin C içerdiği için saçların köklerini besler ve saç derisinin sağlığına katkı sağlar. Ayrıca magnezyum bakımından da zengin olan incir meyvesi yine bu özelliği ile saç dökülmelerini engelleyebilir.
kuru-incirin-yararlari

Kuru İncirin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

 • İçeriğindeki zengin lifler vasıtası ile sindirim sistemini korur
 • Günlük tüketilen üç adet kuru incir insan vücudu için gerekli olan lif miktarının %20’sini karşılar
 • Kalorisi çok düşük olan kuru incir bu sayede zayıflamaya yardımcı olur
 • Hipertansiyonu önleyici etkiye sahiptir ve vücuttaki sodyum seviyelerini dengeler
 • Zengin bir antioksidan içeriğine sahip olduğu için metabolizmanın güçlenmesini sağlar
 • Serbest radikalleri yok ederek hem damar hem de kalp sağlığını korur
 • Kuru incir tüketmek birçok kanser ürüne karşı koruyucu etki sağlar.
 • Demir açısından zengin olduğu için anemi(kansızlık) hastalığının oluşumunu engeller.

İncir Suyunun Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

 • B6 vitaminini içerdiği için müshil görevi görmektedir ve uykusuzluk problemleri için çok faydalıdır.
 • Bronşları açar ve boğazdaki tahriş olmuş mukus zarlarını yatıştırır. Bu sayede bronşlarda oluşan Enfeksiyonları temizlemeye yardımcı olur.
 • Yulaf sütü ile karıştırılıp tüketilmesi halinde kabızlık sorunlarını kesinlikle ortadan kaldırır
 • Böbreklerde ve mesanede taş oluşmasını engellediği gibi oluşan taş ve kumları dökücü etki sağlar
 • İnsan metabolizmasını virüslere ve hastalıklara karşı korur
 • Kilo vermek isteyenler için idealdir çünkü kalorileri çok iyi bir şekilde yakmayı başarır
 • Çocuklarda ve hasta olan bebelerde hem koruyucu etki sağlar hem de gelişimlerini destekler
 • Yaşlılığın beraberinde getirdiği birçok hastalığa karşı da korur
 • E ve C vitaminleri bakımından çok zengin olan incir bu sayede sağ sağlığına da faydalıdır

İncirin Zararları ve Yan Etkileri

 • İncirin şeker oranı yüksek olduğu için şeker hastaları tarafından kullanılması önerilmez. Aynı şekilde diyabet sorunu olan insanların aşırıya kaçmadan düzenli ve bilinçli bir şekilde tüketmeleri gerekir. Aşırıya kaçılması durumunda şekeri yükselteceği için çok kötü sonuçlar doğurabilir. Şeker yükselmesi genellikle göz problemleri yaratmaktadır.
 • Lif içeren besinlere karşı alerjisi olan insanların tüketmesi pek tavsiye edilmez. Çünkü incirdeki lif oranları oldukça yüksektir ve özelikle aşırı tüketim ciddi hastalıklara davetiye çıkarabilir.
 • Hassas yapısı olan insanlarda çeşitli alerjilere sebep olacağından tavsiye edilmez
 • İncir yaprakları cilt ile temas ettiği zaman kızarıklık ve kaşıntılara yol açabilir.

İncirin Besin Değerleri

İncirin 100 gramında 348 kalori bulunur. Ayrıca 3,7 gram protein, 33 IU vitamin A, 70,9 gram karbonhidrat, 7,3 gram yağ, 64 mg kalsiyum, 2,9 mg demir, 62 mg fosfor, 350 mg sodyum ve 207 mg potasyum içerir.

Öneriler

İnciri taze olarak bulamadığınız mevsimlerde kuru incir tüketebilirsiniz. Kuru incir ile taze incir arasında pek bir fark yoktur. İncir Düzenli olarak tüketildiğinde yukarıda anlatılan tüm faydaları sağlayacaktır. Ancak aşırı tüketim kilo artışına sebep olabilir. Bunun yanında mide bulantısı ve kusma gibi etkiler gösterebilir. Bu nedenle inciri aşırı dozda değil, düzenli ve yeterince tüketmeye dikkat ediniz.
 
Kaynaklar

 1.  https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/health-benefits-of-figs-or-anjeer.html
 2.  https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/health-benefits-figs