Her ülkenin kendine özgü gelenek ve görenekleri bulunuyor. Özellikle düğünlerde pek çok gelenek ortaya çıkıyor. Ülkemizde düğünlerde gelin ve damat için çeşitli gelenekler bulunur. Örneğin damat gelini almak için kapıdaki kişilere para öder, gelin evine girmeden önce bardak kırar, damat eve girerken yakınları tarafından dövülür gibi birbirinden çeşitli gelenekler bulunur. Bu geleneklerin hepsi ülkeden ülkeye değişen geleneklerdir.

Diğer ülkelerin gelenekleri ile kendi geleneklerimizi karşılaştığımız zaman ne kadar masum geleneklerimizin olduğunu anlayabiliyoruz. Dünyanın dört bir yanında düğünler ile ilgili sayısız gelenek bulunuyor. Bu geleneklerin bazıları o kadar garip ki görenler duyanlar çok oluyor. İşte ülkelere göre düğün gelenekleri…

Çin

Her ülkenin kendine özgü gelenek ve görenekleri bulunur. Çin’in de kendine özgü düğün gelenekleri bulunuyor. Çin’in düğün geleneği damadın gerdek gecesi için odayı ve yatağı hazırlaması üzerinedir. Düğünden önce damat gerdek odasına girerek yatağı hazırlar. Daha sonra üzerine her çeşit meyve ve kuruyemiş hazırlar. Düğün öncesi çocukların hepsi toplanarak bu odaya getirilir ve orada bulunan atıştırmalıklardan yemeleri isterler.

Buradaki amaç aslında yatağa ne kadar çok çocuk çıkarsa bu çiftin o kadar çok çocuğu olacak anlamı taşır. Aslında son derece sevimli bir gelenektir. Türk geleneklerine benzeyen bir gelenek olduğu söz konusudur.

Çin

Pakistan

Gelenekler bulunduğu ülkenin kültürel değerlerini taşır. Bu sebeple gelenek ve göreneklere çok özen göstermek gerekir. Her ülkenin çok farklı ve şaşırtıcı gelenekleri var. Bunlardan biri de Pakistan olmaktadır. Özellikle düğün gelenekleri birbirinden farklı olarak karşımıza çıkıyor. Pakistan düğün geleneği ise düğün öncesi gelinlerin damatlara söylenebilecek en ağır sözleri söylemesi ve küfürler etmesi istenir. Buradaki amaç damadın sabrını sınamak oluyor.

Pakistan

Kulağa çok tuhaf geliyor fakat orada çok fazla kullanılıyor. Damadın sabrını sınayan bu olay karşısında damadın kesinlikle sakin kalması beklenir. Damat sakinliğini koruyamaz ise düğün iptal edilir ve evlilik yazılamaz. Fakat sakin ve sabırlı bir duruş sergilerse işte o zaman evliliğe hak kazanır. Garip fakat verdiği mesaj büyük olan bir gelenektir.

Finlandiya

Bizdeki hamam geleneğine benzer şekilde Finlandiya’da da düğünden önce saunaya gidiliyor. Düğünden bir gün önce gelin, annesi ve nedimeleri ile birlikte saunaya giderek bütün günü saunada geçiriyor.

Finlandiya