Ihlamurun Faydaları
Ihlamur ağaçları yaklaşık 50 metreye kadar uzayabilmektedir ve çiçekleri çevreye çok güzel bir koku yaymaktadır. Ayrıca sokak aralarında park ve bahçelerde sıkça karşılaşmak mümkün olabilir. Genellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve grip gibi problemlerin giderilmesinde sıkça kullanılan bir bitkidir. Bal veya limon ilave edilerek yapılan bu karışım birçok hastalığa şifa olabilmektedir. Ayrıca arıların bal toplama mevsimleri ile bu bitkinin çiçek açma mevsimi aynı olduğu için arılarında bal yapmasında çok büyük katkılar söz konusudur. Bunların yanı sıra ıhlamur yapraklarından elde edilen bazı macunlar birçok hastalığın tedaisinde kullanılır.
Zengin bir kalsiyum içeriğine sahip olan ıhlamur bitkisi ayrıca değerli mineraller içeren bir besin kaynağıdır. İçeriğinde bol miktarda A vitamini bulunan bu bitki B grubu vitaminlerini de içermektedir. Ayrıca şeker glikoz ve tanen içeren ıhlamur bitkisi daha birçok vitamine ve minerale ev sahipliği yapmaktadır. [1] ihlamur-cayi-yararlari
Ihlamurum Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Ihlamur hem ülkemizde hem de dünya çapında en çok kış aylarında ve soğuk algınlıkları gibi hastalıklarda kullanılmaktadır. Bu hastalık çeşitlerine karşı hem tedavi edici hem de koruyucu bit etkisi bulunur. Ayrıca içeriğine faklı otlar karıştırılarak etkisinin yükseldiği de bilinir. Genellikle yaprakları kaynatılarak üzerine limon ilave edilir.
Ihlamurun Öksürük Üzerindeki Etkileri
Ihlamur bitkisi düzenli tüketilirse üşütmeden veya soğuk algınlığından kaynaklanabilecek öksürükleri kesmede bilinen en faydalı bitkidir. İçeriğindeki mineraller sayesinde mikropları ve bakterileri yok ederek öksürüğün kesilmesine veya yumuşamasına yardımcı olabilir. Ayrıca bronşit hastalığına karşıda hafifletici etkileri bulunur. [2] Ihlamurun Nezle Ve Gribe Etkileri
Genellikle kış aylarının getirdiği soğuklar ile baş gösteren soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıkların kısa sürede tedavi edilmesi için kullanılan en değerli bitkidir. Ihlamurun etkilerini daha erken hissettirmesi için üzerine limon ya da bal ilave edilebilir. Bal eklenmesinin nedeni vücut direncini sağlamaktır. Çünkü bal çok doğal ve sağlıklı bir antibiyotik özellik taşımaktadır. Ancak bal ilave etmeden önce karışımın soğumasını beklemeniz gerekir çünkü bal aşırı sıcak suda tüm özeliklerini yitirebilir.
Ihlamurun Vücut Direncine Etkileri
Ihlamur düzenli tüketildiğinde damarlardaki kan akışını hızlandırır ve insan vücudunu sıcak tutmayı sağlar. Genellikle kış aylarında sık tüketim yapıldığı zaman üşüme gibi sıkıntıları ortadan kaldıracak etkiye sahiptir.  Tüm hastalıklar ile savaşarak metabolizmanızı hızlandırır. [3] Ihlamurun Stres Üzerindeki Etkileri
Ihlamur bitkisi sinir sistemini uyarır ve sakinleştirici bir etki yaratır. Bu sayede stres ve stresin sebep olabileceği yüzlerce hastalıktan korur. Bu etkiyi arttırmak için ıhlamur çayınıza bir tutam karanfil atmanız yeterli olacaktır. Anca geceleri yatmadan önce ıhlamur tüketmez uykusuzluğa sebep olabileceği için gece geç saatlerde tüketim yapmanız önerilmez.
Ihlamurun Göz Sağlığına Etkileri
Ihlamur birçok hastalığa ifa verdiği gibi göz hastalıklarına da büyük fayda sağlar. Kaynatılan ıhlamur çayının suyuna bir pamuk bandırarak gözlere uygulanır. Anca bu işlem yapıldığı esnada gözlerin kapalı olması gerekir. Bu sayede gözlere dinlendirici bir etki sağlar ve yorgunluğu alır. Ayrıca göz çevresinde oluşan çapak ve bakterilerinde yok olmasına yardımcı olur.
Ihlamurun Saç Sağlığına Etkileri
Ihlamurun saç sağlığını da desteklediği bilinmektedir. Ihlamurun yapraklarını iyice kaynatarak elde edilen suyu ile saçlarınızı yıkadığınız takdirde, saçlarınız canlanacak, nemlenecek ve hacim kazanacaktır. Ayrıca bu sayede saçlarınız kuvvetlenir ve saç derisindeki kepeklenme ve veya kaşıntı gibi problemler ortadan kalkar. Saç dökülmeleri içinde çok faydalı olan bu sıvı ayrıca serbest radikalleri ve zararlı bakterileri de yok ederek birçok hastalığa karşı direnç sağlayacaktır.
Ihlamurun Kalp Sağlığına Etkileri
Ihlamur direk kalp sağlığını destelemez fakat dolaylı yollardan birçok fayda sağlar diyebiliriz. Örneğin damar tıkanıklıklarında çok iyi geldiği için kalbin yorulmasını engeller. Ayrıca damar setliklerini de büyük ölçüde ortadan kaldırır bu sayede dolaylı yoldan kalp sağlığını destekler. Ayrıca kanı temizleyici bir etkisi de bulunmaktadır.
Ihlamurun Bronşit ve Astım Üzerindeki Etkileri
Ihlamur aslında tüm solunum yolu hastalıklarına karşı faydalıdır. Kış aylarında rastlanan soğuk algınlığının sebep olduğu bronşiti büyük ölçüde ortadan kaldırır. Bronşları rahatlatır ve yumuşatır. Astım hastalıklarını da yatıştırdığı bilinmektedir. Karaciğerde oluşan iltihaplanmaları yok eder ve kronik alerjik astım hastalıklarına fayda sağlar. Düzenli ve önceden tüketim yapılması atakların şiddetini düşürebilir.
Ihlamurun Hipertansiyon Üzerindeki Etkileri
Çok fazla bilinen ve bilimsel olarak kanıtlanmış bir etki değildir fakat tüketim yapan hipertansiyon hastalarının iyileşme gösterdiği görülmüştür. Tansiyon değerleri normal seviyelerde tutmaya yardımcı olabilmektedir.
Ihlamurun Terletme Etkisi
Grip gibi hastalıkların en belirgin tedavilerinden biride terlemektir. Çünkü vücuttaki virüsler en kolay terleme yolu ile vücuttan atılabilir. Ihlamur terlemeye yardımcı olur ve terlemenin şiddetini arttırmak için bir miktar acı biber ilave etmek yeterlidir. Bu sayede soğuktan kaynaklı hastalıklardan kurtulmak daha kolay olacaktır. [4] Ihlamurun Sindirim Sistemine Etkileri
Sıvı olarak tüketildiği için ıhlamur sindirim sistemine yorgunluk vermez. Sindirim sisteminin tembelleşmesini engeller ve bağırsakların hareketlilik kazanmasını sağlar. Bunları yaparken mideyi asla yormaz ve kabızlık gibi problemleri büyük ölçüde ortadan kaldırır.
Ihlamurun Kansızlık(Anemi) Üzerindeki Etkileri
İçeriğinde bol miktarda demir bulunan ıhlamur kansızlık gibi sorunların oluşmasını engeller. Çünkü demir eksikliği kansızlık hastalığının en büyük nedenidir. Ancak bu durumda düzenli tüketim yapılması çok önemlidir.
Ihlamurun Zararları ve Yan Etkileri
Günümüzde yapılan hiçbir araştırmada ıhlamurun yan etkisine rastlanmamıştır. Ancak yanlış tüketim veya aşırı tüketim beraberinde hafif problemler getirebilir.

  • Aşırı tüketimin akşam saatlerine denk gelmesi uykusuzluğa sebep olabilir
  • Ihlamur yaprakları tek kullanımlıktır ve ikinci kez kaynatılması durumunda faydadan çok zarar getireceği bilinmektedir.
  • Tadı acı olduğu için tatlandırmadan tüketmek zor olacağı için bal veya limon eklenerek içilebilir hale getirilmesi gerekebilir. Ancak bu durumda şeker kullanmak doğru değildir çünkü kilo artışına sebep olabilmektedir.
  • Ihlamurun tüketimi yapılırken aşırı sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Kaynar halde tüketmek halk arasında daha faydalı olarak bilinir ancak durum tam tersidir. Ağız içine ve yemek borusuna zarar verebileceği gibi vücuda da katkısı azalabilir.  [5] [6] [7]

Ihlamurun Besin Değerleri
Bir yemek kaşığı ıhlamurda 2 kalori bulunur. Ayrıca; 0,34 gram karbonhidrat, 0,4 gram protein, 1,4 gram yağ, 24 mg kalsiyum, 15,1 Vitamin C ve 0,4 mg demir içerir.
Öneriler
Ihlamur hastalıklar ile mücadele eden efsanevi bir bitkidir. Ancak sadece hastalık durumunda tüketilir mantığı çok yanlış bir yaklaşımdır. Hastalıklara yakalanmadan önce tüketmek sizi birçok hastalık ve virüsten koruyacaktır. Ayrıca taze ve düzenli tüketim yapmanızda da büyük fayda vardır.