İğdenin Faydaları
İğde çok küçük süs ağaçlarında yetişen ve sınıf olarak zeytin familyasının üyesi olan bir meyvedir. Asya bölgesinde yerli Versiyonlarına rastlayabileceğiniz iğde meyvesi yalnızca kuş türlerine ve küçük boyuttaki memelilere hitap etmekte olan bir meyve türüdür. Bazı çeşitleri kırmızımsı veya sarı olan bu meyvenin ayrıca büyük ve benekli olanlarına da rastlamak mümkün olabiliyor. Yerli büyümelerin sağlamış olduğu coğrafyalarda yetişen iğde meyvesi, yabani hayatı ve çok değerli gıda kaynakları temin edebilmektedir.
İğde ağacı ise çok ufak tohumlardan yararlanarak tekrar büyüme suretiyle gelişmektedir. Bu meyvenin ağacı genellikle çok geniş bir yüzeyi kaplamaktadır. Büyümesi ve olgunlaşması için güneş ışıklarına ihtiyaç duymaktadır. Dış kabuğu gümüş beyazı renginde bir tona sahiptir. Genellikle sonbahar mevsiminde hasat edilen iğde meyvesinin etli kısımları oldukça tatlı ya da acımsı olabilmektedir. Üzeri ise ne soğuk nede sıcaktır diyebiliriz. İğde meyvesi insan sağlığı açısından çok faydalıdır. Özellikle mide ve dalağa çok iyi geldiği bilinir. İshali durdurucu bir etkiye sahiptir ve menstruel fonksiyonları düzenleyici etki göstermektedir. İçeriğinde birçok vitamin ve mineral barındırır.
İğdenin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
İğde genel anlamda tüm vücuda fayda sağlıyor diyebiliriz. Birçok faydası bulunur fakat insanlar tarafından pek tanınmaz bu meyve. Düzenli tüketim beraberinde birçok fayda sağlayacaktır.
İğdenin Hazımsızlığa Etkileri
Birçok insan yediği yemeklerden sonra mide problemleri yaşar. Böyle durumlarda iğde meyvesini tüketmek bu sorunu büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır. Şiddetli ağrı ve şişlik ile kendini gösteren midenin tedavisinde 30 gram taze iğde meyvesi alıp ağır ağır çiğnemek suretiyle tüketmek gerekir. Bunu düzenli olarak yaptığınız zaman midede oluşan şişkinlik ve ağrıların büyük ölçüde ortadan kalktığını hissedeceksiniz. Ayrıca iğde sindirim sistemi sağlığına da müthiş katkılar sağlamaktadır.
İğdenin İshal Üzerindeki Etkileri
Genellikle çocuklarda rastlanan ishal problemleri ve bir takım mide bozuklukları için en etkili meyve iğdedir. Bu tür problemlerden kurtulmak için yaklaşık 15 gram taze iğde meyvesini alıp ısıtmaya başlayın. Isıtma işlemini yüzeyi altın rengine dönüşene kadar devam ettirin. Bu işlemi tamamladıktan sonra bir miktar su ekleyerek iyice kaynatın. Daha sonra soğumasını bekleyip afiyetle içiniz. Bu sayede mide rahatsızlıkları dahi tüm sindirim sistemi hatalıklarından kurtulacaksınız. Çocuklarda oluşan ishali de büyük ölçüde yok edeceğinden eminiz.
İğdenin Öksürük Üzerindeki Etkileri
Çeşitli nedenlerden kaynaklı oluşan öksürük gibi problemlerin giderilmesi için iğde meyvesi mükemmel bir besindir. Eğer öksürükle beraber akciğerlerinizde bir yanma hissi oluşuyorsa bu durumda 60 gram taze iğde alın ve iyice yıkadıktan sonra tüketin. Bu hem öksürüğü hem de akciğerlerde oluşan yanma hissini ortadan kaldıracaktır. Veya bunun yerine alternatif olarak 30 gram kadar kuru iğdeyi bir miktar suyun içinde biraz bekletip tüketebilirsiniz. Bu işlem diğeriyle aynı etkiyi gösterecektir.
İğdenin Sindirim Sitemine Etkileri
İğde içeriğindeki zengin mineraller sayesinde sindirim sistemini rahatlatır ve mide ağrılarına son verir. Bağırsakları çalıştırıcı bir etkisi olan iğde meyvesi aşırı tüketim yapılmadığı sürece sindirim sistemine yan etki yapmaz. Sadece aşırı tüketim kabızlık gibi sorunlara neden olabildiği için önerilmez. İçeriğinde lif bulunduran iğde bu sayede bağışıklık sistemini de etkiler.
İğdenin Diğer Faydaları

  • C vitamini açısından kaliteli bir besin kaynağıdır
  • İğde düzenli tüketim yapılırsa vücuda gereken kuvveti sağlar.
  • Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara çok iyi gelmektedir.
  • Öksürük ve ishale çok iyi geldiği gibi kabızlık sorunlarını da ortadan kaldırır
  • Bağırsaklarda oluşan bozukluklar ve idrarda zorlanma gibi problemleri ortadan kaldırır ayrıca kusmayı da önlemektedir.
  • Erkek ve kadınlarda cinsel gücü ve isteği arttırır
  • Böbreklere çok faydalıdır ve böbreklerde biriken kum ve taşların düşmesine yardımcı olabilir.
  • Cilt üzerinde etkili bir koruma sağlar ve egzema gibi cilt hastalıklarını yok eder. Ayrıca akne ve yaşlılıktan kaynaklanan benekleri de siler atar.

igde-oksuruge-iyi-gelirmi
İğde Hangi Hastalıkta Nasıl Kullanılır?
İğde ağaçlarının meyvesini tüketebileceğiniz gibi çiçeklerini de haşlayarak çay halinde tüketebilirsiniz. Hoş kokuya sahip bu süs bitkisinin çiçekleri tüketildiğinde zihin açıklığı verir. Ayrıca böbreklere iyi gelir ve ishali durdurur. Bu meyvenin hangi hastalıkta nasıl kullanılacağını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin;
İğdenin İshalde Kullanımı; ishali hemen kesmesini istiyorsanız taze iğde meyvelerini direk yiyerek tüketebilirsiniz.
Vücudu Kuvvetlendirmek İçin; bunun için bir miktar iğde meyvesi bal ile karıştırılarak macun yapılır ve bu macun düzenli olarak her gün tüketilir.
Bağırsak Bozukluğu; isterseniz çiğ şekilde normal olarak tüketebilirsiniz isterseniz de çiçeklerini iyice kaynatıp bal ilave ederek tüketebilirsiniz.
Zihin Açıcı; bunun için yapmanız gereken sadece çiçeklerini koklamaktır.
Kusma; taze olarak tüketilir ve kusmanın yanında mide bulantısına da çok iyi gelmektedir.
Egzema; kaynatılmış iğde çiçeklerine bal ilave edilip tüketilir.
Öksürük; çiçekleri kaynatılır ve bal ilave edilerek tüketilir.
İğdenin Zararları ve Yan Etkileri
İğde hakkında pek fazla bilimsel araştırma yapıldığı söylenemez. Bu sadece zararları için değil faydaları içinde geçerlidir. Her ne kadar yukarıda birçok faydasından bahsetmiş olsak ta bu faydaların hiç biri bilimsel bir araştırmanın ürünü değildir. Bunlar tamamen tecrübeye dayalı bilgilerdir ve etkileri gerçekten ispatlanmış faydalardır. Ancak her besinin aşırı tüketimi zarar vereceğinden iğdenin de aşırı dozda tüketiminin yapılması bazı sağlık problemlerine neden olabilir. Bu konuda bilinen yan etkileri kabızlık, şişkinlik ve bulantıdır. Bunların dışında hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.
İğdenin Besin Değerleri
İğdenin 100 gramında 118 kalori bulunur. Ayrıca; 5,2 gram karbonhidrat, 1,40 gram protein, 7,1 gram yağ, 133 mg potasyum, 250 mg Vitamin A, 450 mg vitamin C, 42 mg kalsiyum, 0,44 mg demir ve 4 mg sodyum içermektedir.
Öneriler
İğde tüketirken taze olmasına dikkat ediniz. Aşırı tüketimden ve yıkamadan yapılan tüketimlerden kaçınınız. Aşırı tüketim sonrası yaşanan kabızlık etkileri çoğalırsa doktora başvurunuz.