Hurmanın Faydaları
Dünya genelinde yaygın olarak tüketilen hurmanın anayurdu Arap yarımadasıdır. Ayrıca hurma hadis-i şerife de konu olmuş bir meyvedir. En çok ramazan aylarında tüketimi yapılır ve iftar sofralarının vazgeçilmezleri konumundadır. Dinimizde uzun süreli açlıktan yani oruçtan sonra ilk hurma tüketmenin çok büyük faydaları olduğuna inanılmaktadır. Hurma meyvesi DNA’ları ve hücre yapılarını yenileme özelliğine sahip olan ender meyveler arasındadır. Bu meyve yetiştiği coğrafyaya göre farklı şekil ve tatlarda görülebilmektedir. Soğuk kış aylarında ise mandalina büyüklüğünde olan hurmalar tercih edilir.
Hurma doyurucu özelliğinin dışında, içeriğindeki besin kaynakları, mineraller ve vitamin çeşitleri sayesinde insan sağlığına sayısız fayda sağlar. Ayrıca çok iyi bir antioksidan içeriğine sahip olan hurma aynı zamandan çok kaliteli lifler içermektedir. Bunların dışında; şeker, protein, çeşitli yağlar, B1, C, A ve B2 gibi yaklaşık 16 çeşit mineral içerir. Bol miktarda flor içerdiği için diş çürümelerini engeller bağışıklık sistemine sayısız katkı sağlar. Ayrıca bir selenyum deposu olan hurma bağışıklığı destekleyerek birçok kanser vakasının oluşma riskini ortadan kaldırır.
Hurmanın Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Hurmanın Kanser Üzerindeki Etkileri
Hurma meyvesi kanser gibi ciddi hastalıklara yakalanma riskini büyük oranda azaltır. Bu meyve içeriğinde bol miktarda lif bulundurur. Bu lifler sayesinde düzenli hurma tüketimi yapan insanlarda kanser vakalarına rastlamak neredeyse imkânsızdır. Dünya çapında yapılan birçok araştırmada diğer ülkelere oranla Arap ülkelerinde kanser vakalarının daha az olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun nedeni olarak ta Arap ülkelerinde yaygın olarak tüketilen hurma meyvesi işaret edilmiştir. Hurmadaki bu lifler özelliklede göğüs, rahim ve kolon kanserlerine çok iyi gelmektedir. Bunların yanı sıra kalp hastalıklarına karşıda koruyucudur.
Hurmanın Hafıza Güçlendirici Etkileri
Hurmanın bilinen en büyük faydalarından biride beyin sağlığına katkılarıdır. A vitaminini bol miktarda içeren hurma düzenli tüketim yapılırsa bağırsaklarda retinal maddesine dönüşen beta karotenleri içerir. Geçmişten günümüze kadar yapılan tüm bilimsel araştırmalar göstermiştir ki; beta karotenler genel anlamda hafıza kaybı oluşmasını engeller ve düzenli tüketim sayesinde Alzheimer gibi hastalıklardan kurtulmaya imkân sağlar. Bunların dışında beyinde meydana gelen hücre ölümlerini engeller ve yaşlılıktan kaynaklı birçok hastalığında önüne geçer.
Hurmanın Vücudu Temizleyici Etkileri
İçeriğinde çok yüksek besin değerleri taşıyan hurma meyvesi güçlü bir antioksidan içeriğine de sahiptir. Bu antioksidanlar sayesinde damar tıkanıklıklarını önler ve bu sayede kalbin yorulmasını engeller. Ayrıca yaşlılık kaynaklı olan hastalıklarında oluşmasını engeller. Aşırı miktarda antioksidan özelliği sayesinde diğer tüm meyvelerden farklıdır çünkü diğer tüm meyveler kısa bir süre bekledikten hemen sonra bu antioksidan özelliklerini yitirmeye başlarlar. Ancak hurma meyvesi bunun tam eksine bekledikçe daha çok antioksidan oluşturur.
Hurmanın Kalp Üzerindeki Etkileri
Hurmadaki antioksidanlar sayesinde vücutta bulunan zararlı parazit ve bakteriler yok olur ve bu sayede vücut mikroplardan arındırılmış olur. Hurmanın genel faydalarından biride damar tıkanıklıkları üzerindeki etkisidir. Çünkü hurmayı düzenli tüketen inşaların neredeyse hiç birinde damar tıkanıklığına rastlanmaz ve tıkanmayan damarlar sayesinde kalbimiz daha az yorulur. Buda hurmanın kalp sağlığı açısından ne kadar önemli bir meyve olduğunu kanıtıdır.
Yüksek Tansiyon ve Diyabete Etkileri
Geçmişten günümüze kadar özelliklerde Arap yarımadasında hurma meyvesi yüksek tansiyonu düşürmek ve diyabet hastalarını tedavi etmek amacıyla kullanılmıştır. Ayrıca bu etkileri günümüzde yapılan bazı bilimsel araştırmalarla netlik kazanmıştır. Bu nedenle günümüz bilim adamları ve uzmanlar, diyabet ve tüksek tansiyon problemleri yaşayan insanlara hurma önermektedir. Düzenli tüketim yapılırsa bu tür hastalıkların oluma risklerini de ortadan kaldıracaktır.
Hurmanın Şeker Hastalığına Etkileri
Hurma diğer tüm meyvelere oranla şeker seviyesini en iyi koruyan meyve özelliğini taşır. Hurmanın içeriğinde bulunan bir şeker çeşidi tüketildikten hemen sonra hızlıca yayılır ve vücuda enerji ile ısı sağlar. Bu şeker glikoz gibi bir şeker türü olmadığı için sağlık açısından bir zararı bilinmemektedir. Şeker hastalarındaki en büyük sorun anim yükselmelerdir. Bu tür ani yükselmeler göz dahi birçok organı kullanılamaz hale getirebilir. Ancak düzenli hurma tüketimi şeker değerlerini normal seviyelere çeker. Bu sayede şeker hastalığına karşı bütün organları korumuş olur. Günümüzde bazı uzmanlarında hurma tüketimi şekeri yükseltir gibi açıklamaları olmuştur. Anca bu tanı tamamen hayal ürünüdür diyebiliriz çünkü hiçbir bilimsel çalışma yapılmadan ortaya atılan iddialardandır.
Hurmanın Anemi (Kansızlık) Üzerindeki Etkileri
Anemi hastalığının başlıca sebebi vücuttaki demir miktarının azalmasıdır. Hurma meyvesinde ise bol miktarda demir bulunur ve bu sayede düzenli tüketim yapılırsa kansızlık sorunlarına büyük oranda çözüm sağlayabilir. Özellikle hamile olan kadınlar için ve gelişim çağındaki çocuklar bakımından çok önemlidir. Bunun nedeni de gebelik dönemlerinde vücudun en çok ihtiyaç duyduğu alyuvarların gelişmesini ve korumasını sağlamasıdır. Bu alyuvarlar damarlardaki kana oksijen naklettikleri için çok büyük önem taşırlar. Günlük tüketilen 14-15 adet hurma nerdeyse vücudun tüm demir ihtiyacını karşılayacak kadar zengindir.
Hurmanın Karaciğer Üzerindeki Etkileri
Karaciğerin en fazla ihtiyaç duyduğu vitamin B2 ve B1’dir. Bu vitaminlerin görevi karaciğeri güçlendirip sağlıklı kalmasını sağlamaktır. Ayrıca sarılık ve buna benzer hastalıklarda da hurma tüketimi çok önemlidir.
Hurmanın Kemik ve Göz Üzerindeki Etkileri
İçeriğinde bulunan kalsiyum sayesinde hurma meyvesi genel kemik sağlığını korur ve kemiklerin gelişmesini sağlayarak güçlendirir. Ayrıca vitamin eksikliklerinden dolayı meydana gelebilecek kemik erimesi gibi hastalıklarında önüne geçer.
Hurma tüketmek genel göz sağlığı açısından da çok önemlidir. Bol miktarda A vitamini içerdiği için gem göz bozukluklarına hem de genel göz sağlığına büyük fayda sağlayabilir.
Hurmanın Ruh Sağlığına Etkileri
Çağımızın en tehlikeli hastalıklarının sebebi strestir. Hurmada bol miktarda bulunan B 6 vitamini sinir sistemini uyarır ve sakinleştirici bir etki yaratarak stresi ortadan kaldırır. Ayrıca bol miktarda magnezyumda içeren hurma, bu sayede sinir sistemi sağlığını korumakla kalmaz stres ve stresin yol açabileceği hastalıklara karşıda korur.
Hurmanın Diğer Faydaları

 • Düzenli tüketim damar sertliklerini ortadan kaldırır ve kolesterolü dengeler
 • Çocuk gelişimde büyük rol oynar.
 • Sindirim sistemi sağlığını da destekleyen hurma bu sayede bağırsakları hızlandırır
 • Cilt sağlığı açısından çok önemlidir
 • Doğal ve güçlü saçların oluşmasına yardımcı olur
 • Kış aylarında görülen soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların önüne geçer
 • Genle kas sistemini destekler ve lifler sayesinde daha esnek bir oluşmasını sağlar.

hurma-kan-yaparmi
Hurma Çekirdeğinin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

 • Şişkinlik ve gaz problemlerinin giderilmesi için kahve ile birlikte tüketilmesi gerekir.
 • Bu çekirdekten yapılan bazı sabun türleri mantar gibi deri hastalıklarından korunmak için çok etkilidir
 • Vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını sağlar
 • Çok kuvvetli bir balgam söktürücü etkiye sahiptir ve öksürüğü keser
 • Damarlardaki kan dolaşımını hızlandırarak kalp sağlığını korur
 • Kadın hastalıkları için tam bir şifa deposudur
 • Damar sertliği yaşayan hastalara çok iyi gelmektedir.

Hurma çekirdeğini toz haline getirerek bal veya yoğurt ile birlikte tüketebilirsiniz.
Hurmanın Zararları ve Yan Etkileri

 • Diyabet hastalarının tüketmesi önerilmez
 • Kilo artışına sebep olabileceği için diyet yapan insanların aşırı tüketimden kaçınmaları gerekir
 • Dalağa zarar verebilir ancak bu durum sadece aşırı tüketim ile ortaya çıkar
 • Yine aşırı tüketim beraberinde bağ ağrıları ve göz hastalıklarını getirecektir
 • Tansiyon hastalarının da aşırı tüketimden kesinlikle kaçınmaları gerekmektedir.

Hurmanın Besin Değerleri
Hurmanın 100 gramında 365 kalori bulunur. Ayrıca; 8,9 gram protein, 73,7 gram karbonhidrat, 5,5 gram yağ, 2838 IU vitamin A, 288 mg kalsiyum, 641 mg sodyum, 350 mg potasyum ve 10,8 mg demir içermektedir.
Öneriler
Aşırı tüketimden kaçının ve günlük 2-3 adedin üstüne çıkmayın. Doğum sonrası beyanlarda ve gelişim çağındaki çocuklarda bolca tüketilmesinde fayda vardır. Hurmanın muhafaza edilmesi kolay ve uzun sürelidir. Bu sayede 12 ay gibi uzun bir süre tüketilme imkânı vardır. Trabzon bölgesinde yetişen cennet hurmaları kışında tüketim imkânı sağlamaktadır.