Diğer adı tirotoksikoz olan ve tiroid bezlerimizden salgılanan aşırı tiroid hormunundan kaynaklanan bir rahatsızlık türüdür. Aynı zamanda tiroid bezlerinin fazla çalışmasından ötürü meydana gelen graves rahatsızlığı bir otoimmün hastalığıdır ve hipertiroidi olan bütün hastalar aynı zamanda graves rahatsızlığına da sahiptir. Hipertiroidi hastalığına sebep olan diğer rahatsızlıklar ise toksik nodüler guatr, tirioditi, fazla iyot alımı, aşırı tiroid hormonlarıdır.
 
Önemli sayılan bir hastalık türü olan hipertiroidi hafife alınmalıdır. Hipertiroidi insanın hayat kalitesini düşüren pek çok olumsuz etkisi vardır. Bunlar; uykusuzluk, huzursuzluk, kalp ritim bozukluğu, kilo kaybı, kaşıntı, kemik erimesi, gözlerde çıkıntı, saldırgan tavır, kalp yetmezliği, bağırsak problemleri, saçlarda dökülme, nefes darlığı, tahammülsüzlük gibi belirtilerdir.
 
Hipertiroidi tedavisi için doktorlar üç farklı yöntem uygulamaktadır ve bunlar ilaç tedavisi, radyoaktif iyot tedavisi, cerrahi tedavi olmaktadır.
 
Hastanın rahatsızlık boyutuna göre tercih edilen bu tedavilerden ilaç tedavisi genellikle dokuz ay- 1 yıl arasında sürmektedir. İlaç tedavisi sık sık kontrol gerektirmektedir ve diğer aşamaya geçebilmek için hastanın tedavi süresi dikkatlice izlenmektedir.
 
 
Tedavi edilmeyen hipertiroidi hasta için çok kötü sonuçlar doğurabileceği için mutlaka tedavi edilmelidir.