HİNDİSTAN CEVİZİNİN FAYDALARI
Doğal besin kaynakları arasında, insan sağılığı açısından inanılmaz derece faydaları olan meyvelerden biride Hindistan Cevizidir. Hint evlerinde asırlardır ilaç olarak kullanılan Hindistan cevizi halen alternatif bir tedavi yöntemi olarak kullanımını sürdürmektedir. Sağlık açısından da onlarca faydası bulunan Hindistan cevizi ne yazık ki ülkemizde çok fazla tüketilen bir meyve değildir. Hindistan cevizi daha çok Hindistan ve çevresinde yetişmekte olup birçok çeşidi bulunmaktadır.
Her Hindistan cevizinin şekli ve tadı yetiştiği bölgenin bitki örtüsüne bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. İlk başlarda yeşil olan dış kısmı olgunlaştıkça kahverengimsi bir hal almaktadır. Hindistan cevizinin kahverengi ve sert kabuğunun altında yenilebilir beyaz bir tabaka bulunmakta ve bu beyaz tabakanın içinde de su bulunmaktadır. Hindistan cevizinin içinde bulunan bu az miktarda su birçok hastalığa ilaç olarak kullanılmaktadır, bu nedenle beyaz tabasıyla beraber suyunu da tüketmek sağlık açısından faydalıdır. Hindistan cevizinin tüketim yaşının bir sınırı bulunmamakta ve uzmanlar tarafından her yaş gurubuna tavsiye edilmektedir, ayrıca gebelik dönemlerinde tüketilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.
Hindistan cevizleri büyük oranda doymamış yağ içermekte, karbonhidratlar açısından zengin ve doğal bir lif deposu olma özelliği taşımaktadır. Aşırı miktarda protein gibi sağlıklı maddeler içermektedir. Tiamin, piridoksin, riboflavin, pantotenik asit, niasrin, E, C ve K vitaminleri bolca bulunmaktadır. Potasyum ve sodyum açısından da oldukça zengindir. Kalsiyum, magnezyum, bakır, demir, fosfor, selesyum, manganez ve çinko içermektedir. Özellikle fosfor ve manganez bakımından çok zengindir. Tüm bunların dışında sayamadığımız ve sağlık açısından hayati önem taşıyan besinler içermektedir.
hindistan-cevizi-yagi
Hindistan cevizinin sağlığa faydaları;
            Hindistan cevizi en az doymamış yağlar kadar doymuş yağlarda içerir, fakat bunlar tamamen zararsızdır. Tüm bu yağlar insan vücudu tarafından farklı şekillerde emilir. Bu yağların Alzheimer ve Epilepsi gibi beyin bozukluklarında tedavi edici bir etkiye sahip olduğunu uzmanlar açıklamıştır. Hindistan cevizinin insan vücuduna faydalarını şöyle sıralayabiliriz;
Lif deposu; Hindistan cevizi içerisinde %61 gibi yüksek bir oranda diyet lifi içermektedir. Bu özelliği glikoz salınımlarını yavaşlatıp enerjiye dönüştürür ve hücrelere aktarım yapar. Buda diyabetin gelişim risklerini ortadan kaldırmasa da büyük ölçüde azaltır ve kişinin enzim sisteminde stres oluşmasını engeller.
Diyabeti dengeler; Hindistan cevizleri glikoz düzeyini azaltır ve kanda insülin salınımını durdurmaya yardımcı olur. Bu durumda diyabetin kontrol altına alınmasını sağlamaktadır. Bunların yanı sıra kandaki şeker seviyesini yükselten ve düşüren gelisemik seviyesinin dengelenmesini sağlar. Hindistan cevizi kolay sindirilen bir meyve olduğu için sindirim sistemine çok fayda sağlar ve bağırsak sorunu yaşayan hastalarda ilaç görevi görür. Ayrıca bulantı ve kusma gibi sorunlarında en aza inmesine yardımcı olur.
Yaşlanmayı yavaşlatır; Hindistan cevizleri trans-zeatin ve kinetin açısından da oldukça zengindir. Bu maddelerin en büyük özelliği anti kanserojen olmalarıdır ve yaşlanmayı yavaşlatıp cildin genç kalmasını sağlamasıdır.
Bağışıklık sistemini güçlendirir; Bağışıklık sistemine onlarca faydası bulunan Hindistan cevizinin faydaları saymakla bitmiyor. İçeriğindeki antifungal, antiviral, anti bakteriyel ve anti parazitikler sayesinde sindirimi rahatlattığı yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Hindistan cevizinin yağıda bronşit, boğaz enfeksiyonlar, idrar yolu enfeksiyonları, tenya ve buna benzer hassasiyet gerektiren hastalıkların bile tedavisine ilaç olmuştur. Bunların yanında virüs veya bakterilere karşıda insan bedenini korur.
Sağlığınıza katkıda bulunuyor; Bu konu ile ilgili olarak onlarca bilimsel araştırma yapılmış ve sonucunda, düzenli bir şekilde tüketilen Hindistan cevizinin sağlık açısından onlarca faydası bulunmuştur.
Karın bölgesindeki yağları eritiyor; Karın bölgesindeki yağların erimesine büyük oranda katkı sağlayan Hindistan cevizi, bu yağların neden olduğu bütün hastalıklardan da korunmanızı sağlıyor.
Tam bir enerji deposu; Hindistan cevizler vücuttaki yağları yakarak enerjiye çevirir. Aynı zamanda açlık hissini de bastırır ve vücudunuza iştah azaltan maddeler salgılar. Düzenli bir şekilde Hindistan cevizi tüketen insanlar, Hipoglisemi etkisiyle 2-3 saat yemeden dirençli bir şekilde ayakta kalmayı başarır. Bunlarla beraber kronik yorgunluk belirtilerini ortadan kaldırır ve tiroid fonksiyonlarını teşvik eder.
Epilepsi hastalığına karşı Hindistan cevizi; Özellikle çocuk yaş guruplarında epilepsi hastalığının tedavisinde ketonejik diyet uygulanır. Hindistan cevizinde bu maddeden bolca bulunduğu için bu tip hastalıklarda tüketilmesi çok faydalıdır. Genelde çocuklarda epilepsi nöbetlerinde şiddeti azalttığı görülmüştür.
Kanserle mücadele için Hindistan cevizi; Modern tıp yapmış olduğu birçok laboratuvar araştırmasında Hindistan cevizinin kansere yakalanma riskinde azalma gösterdiğini ortaya çıkarmıştır.
Hindistan cevizi doğal besleyicidir; Hindistan cevizlerinin içindeki su, süt ürünlerinde bulunan yağlar kadar faydalıdır. Hindistan cevizlerinin suyu kan sağlığı için hayati önem taşır ve anne sütüne yakın değerde laurik asit içermektedir.
İdrar yolu enfeksiyonu için Hindistan cevizi; Doğal bir diüretik özelliğe sahip olan Hindistan cevizi idrar yolunda oluşan enfeksiyonlara karşı güçlü bir ilaçtır. Bu özelliği aynı zamanda idrara akışkanlık kazandırır enfeksiyon riskini ortadan kaldırır.
Hindistan cevizi kolesterol dengeleyicidir; Vücuttaki kolesterol dengesini sağlayan Hindistan cevizi aynı zamanda kalp hastalıkları riskinde de azalma sağlar. İçeriğinde bulunan doymuş yağlar insan bedenindeki iyi huylu kolesterol seviyelerinin yükselmesine engel olur. Bu durumda teorik olarak tüm kalp hastalıklarına da yakalanma riskini en aza indirir.
Gebelik dönemindeki faydaları; Steril olan Hindistan cevizi suyu hamileler için çok yararlıdır. Bu özellik bebek ve annenin bağışıklık sistemini geliştirmektedir. Enfeksiyon başta olmak üzere diğer hastalıklara da yakalanma riskini azaltır
Bakteriler ile savaşır; Hindistan cevizi başta bakteriler olmak üzere virüs ve mantarları da yok etmek için yardımcı olmaktadır ve böyle hastalıklara yakalanma riski doğuran virüslerin üremesini engeller.
Ağız hijyeni sağlar; Hindistan cevizlerinin suyu, ağızdaki bakterilerin öldürülmesinde, kötü nefes sıkıntılarını azaltmakta ve genel olarak diş sağlığını geliştirmede birçok zararlı unsuru yok eder.
Kemik sağlığı için Hindistan cevizi; Düzenli bir şekilde Hindistan cevizi tüketen insanların daha sağlıklı kemikler ve dişlere sahip olduğunu söylemek mümkün. İçeriğinde bol miktarda kalsiyum barındırması da bunun başlıca sebeplerinden biri olarak görülebilir. Ayrıca kırılgan ve ince kemik oluşumlarının da önüne geçer.
Hindistan cevizi cilt ve saç sağlığına faydalı; Hindistan cevizleri cilt ve saç sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Bu nedenle kozmetik ürünlerinde çok yaygın bir şekilde kullanılır.
Hindistan cevizleri kuru ciltler içinde sayısız fayda sağlıyor. Cilt kurumalarından meydana gelen birtakım pullanma ve benzeri cilt hastalıklarında cildi nemlendirici özelliğinden dolayı bu tür sıkıntıların önüne geçer. Bunun yanı sıra ellerdeki kuruluklar içinde Hindistan cevizi vazgeçilmez bir doğal nemlendiricidir.