Hıçkırık oluşmasının nedeni diyafram kasımızın ani bir şekilde kasılmasıdır. Sürekli art arda hıçkırdığımızda, her seferinde bu kasımız kasılır ve hızla içimize hava çekmemize neden olur. Bu havayı çekmemizle beraber de ses tellerimiz aniden kapanarak hıçkırık sesi oluşmasına neden olur.
 
Genellikle nadir oluşan hıçkırıklar önemli sayılabilecek nedenler değildir. Fazla yemek yemekten ve fazla alkol almaktan da oluşabilecek hıçkırık, eğer uzun sürer ve günlerce devam ederse o zaman altında yatan başka rahatsızlıklar meydana gelmiş olabilir.
 
Hıçkırığın nedenleri arasında fazla yemek olduğunu belirtmiştik. Hızlı yemek yemek, alkolü fazla tüketmek, hava yutmak, sıcak ve soğuk içecekler tüketmek, heyecanlanmak, gülmek, stres ve hamilelik midemizin diyaframımıza çarpmasından dolayı kısa süreli hıçkırıklar meydana gelebilmektedir.
 
Ayrıca günler hatta aylar süren birbiri ardına takip eden hıçkırık krizleri ile karşılaşanlarda olabilmektedir. Nadir görülen bu olay eğer 2 günden fazla sürüyorsa buna “inatçı hıçkırık” denilmektedir.
 
İnatçı hıçkırığa neden olan rahatsızlıklar şu şekilde sıralanabilir;
 
 
– Diyafram kasının hasar görmesi
– Felç, MS, menenjit, beyin travması
– Zatürre, karaciğerde tümör
– Kalp büyümesi
– Anestezi ve ameliyat
– Metabolik problemler