Havucun Faydaları
Havuç en çok tüketilen meyvelerin başında gelmektedir. Yemeklerde salatalarda ve daha birçok alanda kullanılabildiği için en çok tercih edilen besinlerin başındadır. Asya kökenli olan bu besin daha çok Afganistan’da üretilip dünya piyasasına sürülür. Havuç sebzesi diğer sebze ve meyvelere göre en fazla A vitamini içeren sebzedir. Düzenli havuç tüketimi sayesinde A vitamini eksikliklerine son verebilirsiniz. Yemeklerde ve salatalarda aperatif olarak tüketilen havuç bu sayede daha çok tüketim imkânı sağlamaktadır.
Havucun bir porsiyonunda bol miktarda K vitamini, kalsiyum ve C vitamini bulunmaktadır. Ayrıca içerdiği A vitamini sayesinde karaciğer hastalıklarını büyük ölçüde önlemiş olur ve kemik sağlığına katkı sağlar. İçeriğinde bol miktarda; B6 vitamini, folik asit, demir, bakır, magnezyum ve tiamin bulunmaktadır. Bu nedenle bol bol tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır.
Havucun Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Kalp Sağlığı Üzerindeki Etkileri
Havuç çok iyi bir antioksidan oluğu için, hem kanın temizlenmesine hem de serbest radikallerin yok edilmesinde büyük rol oynar. Ayrıca sürkilasyonu hızlandırıcı etkileri bulunur ve damarlarda tıkanmaların önüne geçer. Bu özeliği sayesinde genel kalp sağlığını korur ve olası kalp krizleri ve spazmlarının önüne geçer. Serbest radikallerin vücuttan dışarıya atılmasını sağlayarak hem damar tıkanıklıklarını önler hem de kalbin bu sebepten ötürü aşırı yorulmaya maruz kalmasını engellemiş olur.
Kanser Türlerine Karşı Etkileri
Havuçta bulunan beta-karotenler sayesinde kanser oluşma riski büyük oranda ortadan kalkar. Ayrıca yapılan birçok araştırmada havuç tüketiminin başta prostat kanseri olmak üzere birçok kanser türüne iyi geldiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca yapılan bir araştırmada kullanılan gönüllü insanlara düzenli olarak havuç yedirilmiş ve sigara kullanan kişilerin bile kanserden korunduğu ortaya çıkmıştır. Bu araştırmada görüldüğü gibi sigara kullanan insanlar havuç tükettiği takdirde karaciğerde oluşan tahribatlar büyük oranda onarılmıştır.
Ayrıca havuç tüketimi düzenlilik kazanırsa lösemi gibi ciddi bir kanser türünde bile iyileşmeler olabilmektedir. Çünkü kandaki hücreleri sürekli yenileyen bir etkiye sahiptir. Ayrıca kolon kanserine de çok iyi gelen havuç genel olarak tüm kanser hücrelerine karşı savaşmaktadır. Bunların dışında havuç falcarinol ve doğal taksin içermektedir.
Göz Sağlığına Etkileri
Görme problemlerinin başında A vitamini eksikliği gelmektedir. Ancak havuçta bol miktarda bulunan bu vitamin sayesinde genel göz sağlığı kontrol altına alınır. Ayrıca yaşlanma ile ortaya çıkan katarakt gibi göz hastalıklarının tedavisinde de olumlu sonuçlar doğurabilmektedir. Ayrıca düzenli tüketim sayesinde bu hastalıklara yakalanma riski de en aza inmektedir.
Beyin Sağlığına Katkıları
Havuç birçok hastalığa karşı iyi geldiği gibi beyin sağlığına da çok faydalı bir sebzedir. Sinir hücrelerini onarır, yaşlanmadan veya darbe sonucu oluşan bunama ve unutkanlık gibi hastalıkların tedavisini de destekler. Hafızayı güçlendirir, strese karşı korur ver rahatlatıcı bir etki sağlar.
Bağırsaklar Üzerindeki Etkisi
Havuç bol miktarlarda lif içerdiği için bütün sindirim sistemine katkı sağlar. Bağırsakları hızlandırır ve zararlı parazitlerin yok olmasına yardımcı olur. Ayrıca vücutta bulunan ve zararlı olan yağlarında atılmasını sağlar ve antioksidan özelliği ile sindirim sistemini genel anlamda temizler. Bunların yanı sıra Mideyi korur ve kuvvetlendirir.
Cilt Sağlığına Etkileri
İyi bir antioksidan kaynağı olan havuç bu sayede cildi nemlendirir ve gençleştirir. Güneşten gelen zararlı ışınların kırılmasını sağlayarak cildi korur. Saç, cilt ve tırnaklarda tiamin mineralinin eksikliğinden dolayı oluşan kırılganlık ve kuruluk gibi problemlerin giderilmesinde başarılıdır. Ayrıca içerdiği A vitamini vasıtasıyla kara lekeler, akne ve aşırı kuru cilt gibi sıkıntılardan kurtulmanıza olanak sağlar. Genellikle kuru ciltlere sahip insanlar kış aylarında kaşıntı ve döküntü gibi problemler ile karşılaşabilmektedirler. Bu durumda cilde uygulanan havuç suyu bu sorunları büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır.
Havuçtaki Antiseptik Etki
Havuç tüm bu özelliklerinin dışında çok iyi bir Enfeksiyon önleyicidir. Deride oluşan Enfeksiyonları gidermek için cildinize haşlanmış, rendelenmiş veya ezilmiş havuç uygulamanız yeterli olacaktır. Aynı şekilde tüketilerek te iç organlarda oluşan Enfeksiyon ve alerjiler giderilebilir.
Genel Diş Sağlığına Katkıları
Havuç diş etleri başta olmak üzere genel diş sağlığını destekler. Bu sebeple diş macunu imalatı yapan birçok firma tarafından yaygın olarak kullanılır ve ayrıca sakızların bir kısmında da rastlamak mümkündür. Çiğ olarak tüketildi zaman ağızda kısa bir süre bekletme veya uzun süreli çiğnemek hem ağız hem de diş sağlığına olumlu yönden katkı sağlayacaktır. Ağızda oluşan veya biriken zararlı bakterileri yok eder ve yara berelerin daha çabuk iyileşmesini sağlar.
Havuç Suyunun Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

 • Birçok kanser türüne karşı etkin bir mücadele verir. Bunların başında mesane, meme ve kolon kanserleri gelmektedir. Ayrıca bu etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
 • İçeriğindeki bol miktarda protein sayesinde kemik sağlığını destekler ve kemik hastalıklarına yakalanma ihtimalini azaltır.
 • Karaciğer üzerinde temizleyici bir etkiye sahiptir, ayrıca düzenli tüketim karaciğerdeki toksinlerin temizlenmesine katkı sağlayacaktır.
 • Ciltteki kuruluk ve yaraların tedavisinde yaygın olarak kullanılır
 • Güneşin yaydığı zararlı ışınlardan korur ve cilt kanseri risklerini de ortadan kaldırır
 • Doğum öncesi bakımda da çok önemli olan havuç suyu, çocukların gelişim çağlarını de destekler
 • Gözler için bulunmaz bir doğal hayat iksiri olan havuç suyu tüm göz sağlığına faydalıdır.
 • Kilo verdirici bir özelliği bulunur ve hızlı bir şekilde kilo vermek isteyen inşaların vazgeçilmezidir.
 • Kasların daha hızlı gelişmesine yardımcı olur.
 • Vücutta bulunan oksijen ve demir kapasitelerini arttırır.

havuc-yagi-ne-ise-yarar
Havuç Yağının Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

 • Hem dış hem de iç Enfeksiyonlarının tedavisinde çok önemlidir. Bağırsak, ağız, boğaz, mide ve idrar yolları gibi birçok Enfeksiyonun tedavisine büyük ölçüde katkı sağlar
 • Organları toksinlerden arındırır, kasları güçlendirir ve ayrıca kan dolaşımını da hızlandırıcı etki sağlar.
 • Başta böbrek, prostat ve mide kanseri olmak üzere genel anlamda tüm kanser türleri ile savaşır
 • Bağırsaklarda ve midede oluşan gaz problemlerinin giderilmesine yardımcı olur
 • Adet kanamalarında hafifletici ve azaltıcı etkisi bulunur
 • Ürük ve safra asitlerinin sağlıklı ve doğal seviyelere çekilmesine yardımcı olur
 • Ayrıca havuç yağı idrar söktürücü bir etkiye sahiptir.
 • Cildi nemlendirir ve gençleştirir, ayrıca cilt hastalıklarına karşıda koruduğu bilinmektedir.

Havucun Zararları ve Yan Etkileri
Havuç genel anlamda bir problem teşkil etmediği için gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Ancak aşırı tüketimden kaynaklanabilecek bir takım ufak rahatsızlıklara sebep olabilir.

 • Aşırı tüketim özelliklede çocuklarda alerjiye neden olabilir
 • Hazımsızlığa ve şişkinliğe yol açabilir
 • Günlük önerilen tüketim miktarı 2 adettir. Bundan daha fazla olan tüketim aşırı tüketime girmektedir.

Havucun Besin Değerleri
Havucun 100 gramında 26 kalori bulunur. Ayrıca; 0,6 gram protein, 5,2 gram karbonhidrat, 14710 IU vitamin A, 0,3 gram yağ, 19 mg kalsiyum, 6 mg magnezyum, 129 mg potasyum ve 26 mg sodyum içermektedir.
Öneriler
Havuç toprak altında yetiştiği için tüketimini yapmadan evvel bol su ile iyice yıkamanız önerilir. Uzmanların günlük tüketim tavsiyesi 2 adettir. Bu miktarın üzerinde yapılan tüketimler kesinlikle aşırı tüketimdir ve aşırı tüketimde beraberinde yan etkiler doğurabilmektedir. Ayrıca havuç mümkün olduğunca taze tüketilmesi gereken bir sebzedir.