Havale Nedir?

Havale işlemi kullandığınız bankada hesap sahibi olan bir kişi veya bir firmanın hesabına para aktarma işlemidir. Yani müşterisi olduğunuz bankada hesabı olan farklı bir müşterinin banka hesabına para transfer etmenize olanak sağlayan bir işlemdir. Havale işlemleri çok basit bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Her bankanın kendine özgün uygulama şekli olmasına rağmen, parayı aktaracağınız kişinin hesap numarasını, adını soyadını veya müşteri numarasını kullanarak transfer işlemini tamamlama imkânına sahipsiniz.

Havale Ücreti

Havale ücreti müşterisi olduğunuz bankaya, kullandığınız hesap tipine veya transfer edeceğiniz paranın miktarına göre farklılık gösterebilmektedir. Bazı bankalarda emekli maaşını kendi bankasından alan müşterilerine, havale işlemlerinde ücretlendirme yapmamaktadır veya mobil uygulama işlemlerini kullanan müşterilerden havale ücreti kesmemektedir. Bunların yanı sıra kendisine havale işleminde bulunacağının kişi ile hesabınız aynı şubeye kayıtlı ise, birçok banka bunun gibi durumlarda transfer işlemini ücretsiz yapıyor.
Türkiye genelindeki bankalarda uygulanan havale ücreti genellikle 1 TL civarıdır. Havale işlemlerinizi günün 24 saati gerçekleştirebilme imkânına sahipsiniz. Bu nedenle aynı bankanın müşterisi olduğunuz bir kimseye para transferi yapmanız sizin için normalden daha kolay olacaktır. Hesap bakiyeniz yeterli ise ve transfer için size lazım olan bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girdiğiniz zaman, yapmakta olduğunuz havale işlemi anlık olarak gerçekleşir. Yani örneğin mesai saatlerinin dışında veya gece geç saatlerde dahi havale işlemi yapmak isterseniz, yapmakta olduğunuz havale hemen anlık bir şekilde gerçekleşir ve paranız, göndermiş olduğunuz kişinin o saniye içinde hesabına ulaşır ve gönderdiğiniz kişi parayı istediği zaman çekebilir.

havale ile eft farkı

Transfer Aynı Bankaya Yapılıyorsa HAVALE, Farklı Bankalar Arası Yapılan Transfer EFT’dir

EFT Nedir?

EFT ödemeyi yapacağınız bankadan başka bir banka hesabı kullanan kişiye veya firmaya para aktarma (transfer) işlemidir. EFT ’de, havale işlemiyle aynı mantık üzerine kurulmuş diyebiliriz. Aralarındaki fark; EFT işlemi gerçekleştirilirken farklı iki banka arasında yapılır, havale işlemi ise transfer işlemi yapacağınız banka ile aynı bankanın müşterisi olan bir kişiye para transfer etmenizdir. Fakat EFT işleminde dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. EFT farklı bankalar arasındaki transfer işlemine denmektedir. Bu aynı bankanın farklı şubeleri arasında transfer yapılması ile karıştırılmaması gerekir.
EFT’nin ne olduğundan bahsederken, bu terimin açılımını da verelim. EFT, Elektronik Fon Transferi, buradaki üç kelimenin baş harflerinin yan yana yazılması ile kullanılan bir kısaltmadır. EFT işlemi farklı bankalara göndereceğiniz paraların kolay bir biçimde transfer işlemini gerçekleştirmenize olanak sağlayan bir bankacılık hizmetidir.

EFT İşlemi Nasıl Yapılır?

EFT işlemi iki farklı banka veya bankalar arasında yapılır ve yapılan transferler Merkez Bankası tarafından her zaman kontrol edildiği için EFT işlemi yaparken girilen bilgilerin eksiksiz ve hatasız olması gerekmektedir. EFT işlemi yapmak için en basit yol parayı; IBAN ya da hesap numarasına göndermektir. Fakat hesap numarasına göre kıyaslama yapacak olursak, IBAN kullanarak daha hızlı, daha kolay ve sorunsuz EFT yapabilirsiniz. EFT yapma yollarını daha açıklayıcı bir şekilde ele alacak olursak:

  • IBAN ile EFT İşlemi
  • Hesap numarası ile EFT işlemi

EFT yapmak için kullanabileceğiniz bu iki seçenek vardır ama aralarında ufak tefek farklar bulunur. Şimdi biraz bu farklardan bahsedelim:
 

IBAN ile EFT işlemi

 IBAN ile EFT işlemi nasıl yapılır? EFT yapmanın en kolay yolu IBAN kullanma yoludur, çünkü EFT işlemi gerçekleştirirken size lazım olacak tek bilgi parayı göndereceğiniz kişinin IBAN (İnternational Bank Account Number) yani Türkçe açılımı ‘’uluslararası banka hesap numarası’’ ve para transfer edilecek kişinin tam adı. Günümüz banka sistemleri yazdığınız IBAN numarası ile kişinin şube numarası, şubesini, kişiye ait hesap numarasını ve kişinin banka adını bulabilmektedirler, buda sizin bu bilgileri tek tek girmenize gerek kalmadan kolay bir şekilde EFT işlemi yapmanızı mümkün kılıyor ve ayrıca bilgileri girerken hatalı bilgi girme olasılığını da ortadan kaldırmış oluyor.

Hesap Numarası İle EFT İşlemi

Diyelim ki elinizde para transfer etmek istediğiniz kişinin IBAN numarası bulunmuyor, bu durumda size ikinci bir seçenek sunulmakta, hesap numarası ile EFT. Hesap numarası ile EFT işlemi gerçekleştirirken, para transfer edeceğiniz kişinin hesap numarası, banka adı, banka şube numarası ve tam adını bilmeniz gerekmektedir. Bazı bankalar internet bankacılığı denilen sistemlerinde tüm bankalara ayrı ayrı kod atamasından dolayı sizden EFT sırasında parayı göndereceğiniz bankanın kodunu isteyebilmektedir ve buda EFT çok daha karmaşık ve hayata müsait bir hale getirebilir. Bu yüzden mümkün olduğunca EFT işlemlerinde karşı tarafın IBAN numarası öğrenmeniz sizin için daha kolay olacaktır.

EFT Ücreti

EFT ücreti de havale ücreti gibi, hesabınızın tipine, paranın miktarına ve bankanın yaptığı bazı uygulamalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Fakat uygulanan ETF ücreti genellikle 1 TL ile 4 TL arasıdır. EFT işlemi havale işlemi gibi mesai saatlerinin dışında yapılmamaktadır. EFT saatleri tatil günlerinin dışında 08.30 – 17.00 saatleri arasında yapılabilmektedir.

Geç EFT

Saat 16.00’dan sonra yapılan EFT’lerin ücretini arttırarak işlem yapan bankalar vardır, yani saat 16.00’dan sonra EFT işlemi yapmak istediğinizde Geç EFT ücreti 5 TL ile 7 TL arasında olacaktır, elbette bu ücretlendirme işlem yaptığınız bankaya ve işlem şekline göre (Bilgisayar, Bankamatik, Cep) değişiklik gösterebilmektedir.

EFT Saatleri
[mks_pullquote align=”left” width=”300″ size=”24″ bg_color=”#000000″ txt_color=”#ffffff”]Genelde Tüm Bankalar Arası EFT Saatleri 08.00 – 17.00 Arasındadır.[/mks_pullquote]Bu saatler, yukarıda da anlattığımız gibi mesai saatleri içerinde yapılmaktadır yani tatil günleri ve yarım iş günleri dışında 08.00 ile 17.00 saatleri arasında yapılabilir. Elbette mesai saatlerinin dışında da EFT işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz örneğin, akşam saat 10.00 da EFT talimatı verirseniz, bu EFT’nin işleme konulması ve karşı tarafın transfer edilen parayı çekmesi için ertesi günün sabahını yani mesai saatinin başlamasını beklemeniz gerekecektir. Mesai saati başladıktan sonra akşam vermiş olduğunuz talimat hemen işleme alınır ve EFT işlemi gerçekleştirilir. Bankaların sistemine göre EFT işlemi genellikle birkaç dakika ile yaklaşık yarım saat arası bir sürede tamamlanmaktadır.

Havale ile EFT Arasındaki Farklar

Şimdi bu başlık altında EFT ile Havale arasındaki farklılıkları ayrıntılı bir şekilde gözden geçirelim.

  • İkisi arasındaki en önemli farkların başında, EFT işlemlerinde iki farklı banka arasında para transfer işlemi yapılırken, havale işlemlerinde ise aynı bankanın farklı hesapları arasında transfer yapılabilmektedir.
  • Önemli farklardan biride işlemlerin yapılabildiği sürelerin arasındaki farktır. Havale işlemleri internet şubeleri aracılığıyla 7/24 yapılabilmektedir ve transfer ettiğiniz para anında alıcının hesabına gidecektir, havale işlemleri Bayram ve tatillerden etkilenmez, transfer ettiğiniz anında hesaba geçer. EFT ise sadece mesai saatleri içinde yapılabilmektedir. Dilerseniz farklı bir saatte de EFT talimatı verebilirsiniz fakat EFT’niz ilk mesai saatinde işleme konulacak ve 1-30 dakika arasında tamamlanacaktır. Tatil ve Bayram günlerinde vereceğiniz EFT talimatı için bir sonraki iş gününü beklemeniz gerekecek.
  • Bu farklardan biride ücret EFT farklı bankalar arasında yapılan bir transfer işlemi olduğundan ücret fazla olacaktır fakat havale işlemi aynı bankalar arasında yapılacağından daha ucuz, hatta birçok durumda ücretsiz olacaktır.
  • EFT ve havale işlemleri arasında, işlemi gerçekleştirirken istenen bilgilerde farklı olur. Fakat her iki işlemi gerçekleştirirken de IBAN numarası ve ad soyadı bilmeniz yeterli olacaktır. Bu nedenle transfer yapacağınız hesabın sahibinden bu bilgileri almanız size kolaylık sağlayacaktır. EFT işlemlerinizi gerçekleştirmek için transfer yapacağınız hesap sahibinin çalıştığı bankanın ve şube adının da size lazım olabileceği ihtimalini unutmamanız gerekmektedir.

Sonuç itibariyle havale ile EFT arasındaki en büyük fark: EFT işleminin iki farklı banka arasında yapılması, havale işleminin ise aynı bankanın farklı şubeleri veya hesapları arasında yapılmasıdır.